• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Тестирањата се вршени од страна на Финскиот VTT, Тестирањата се едно(значи времемски само да се изврши тестот), а секојдневната употреба за загревање друго ( временски со денови)...
Не спорам кој ги правел тестирањата, туку како од нив го извлече заклучокот.
Башка овие Weather Stations имаат еден куп за мене непотребни (фиктивни) информации као позиција на месечина, притисок, надворешна температура и влажност.... кои мислам се целосно неточни пошо не се измерени од сензор.
Не се фиктивни ниту неточни, ги мери надворешниот сензор и ги праќа до базата.
Ништо ко така, ќе земам некоја метеоролошка станица како таа погоре што ја имав постирано и ќе гледам на главниот уред. Благодарам.
Внимавај само дали оваа доаѓа со три надворешни сензори или поддржува три, а доаѓа со еден. Ако доаѓа само со еден, скапа е. Такви има(ше) во Електрометал под Хјундаи бренд. Не знам Конрад дали уште функционира, имаа добар избор на метео станици.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Не спорам кој ги правел тестирањата, туку како од нив го извлече заклучокот.
Не се фиктивни ниту неточни, ги мери надворешниот сензор и ги праќа до базата.
Внимавај само дали оваа доаѓа со три надворешни сензори или поддржува три, а доаѓа со еден. Ако доаѓа само со еден, скапа е. Такви има(ше) во Електрометал под Хјундаи бренд. Не знам Конрад дали уште функционира, имаа добар избор на метео станици.
Искомбинирав нешто. Земав од Ми стор некои внатрешни термометри кои можат преку Bluetooth да се поврзат со телефонот а понатака со mi smart home, и од Конрад нарачав еден сензор за надворешна температура, ќе видиме дали ќе стигне.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Не спорам кој ги правел тестирањата, туку како од нив го извлече заклучокот.
До заклучокот дојдов гледајќи ги графиконите од VTT.
Значи гледав до декларираниот температурен опсег на работа на климите(па и некој степен пониско),и тука СOP е околу 2.
А тоа што тестот го вршат до минус 30, каде што COP паѓа и под 1 кај некои клими, не значи дека климата во редовна употреба може да работи до минус 30.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
До заклучокот дојдов гледајќи ги графиконите од VTT.
Значи гледав до декларираниот температурен опсег на работа на климите(па и некој степен пониско),и тука СOP е околу 2.
А тоа што тестот го вршат до минус 30, каде што COP паѓа и под 1 кај некои клими, не значи дека климата во редовна употреба може да работи до минус 30.
А со какви финти овие се служат за одредена клима да им работи под декларираната температура?
Пошто велиш „не значи дека климата во редовна употреба ќе рабти до минус 30“

Зошто кај нив би работела а кај мене не?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Претходно се пишуваше дека GREE намаат Еуровент.
Еве сега гледам дека имаат...
Еве пример за Gree fairy lclh
GEH18ACD-K6DNA1x
Мислењето е автоматски споено:

А со какви финти овие се служат за одредена клима да им работи под декларираната температура?
Пошто велиш „не значи дека климата во редовна употреба ќе рабти до минус 30“

Зошто кај нив би работела а кај мене не?
Исто ли е да работи кратко колку да се тестира и секојдневно???
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Пред 5 години ја имам купено истата за 21.000 со гратис USB за Wifi.

Иста е и ја има од ценовен ранг од 21.000 до 24.000 ден. Може за во готово ќе добиеш попуст и ќе ја земеш и за 21.000
Некаде ќе пробаат да ти го продадат USB за плус 2000 ден, а некаде е со климата гратис.

Исто како што и Аери може да се најде од 25.000 до 30.000 ден кој е подобар избор.
Vivax Aemi имaш ? 3.5кв или 5.5кв ?
Кaкo си зaдoвoлен oд климaтa ?
Кoлкaв прoстoр грееш сo климaтa имaш изoлaцијa

Акo сaкaш спoдели и Фoтoгрaфии oд Внатрешната Единица и Далечинскoтo.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Не се фиктивни ниту неточни, ги мери надворешниот сензор и ги праќа до базата
Ама ако еден од тие 3 безжични сензори го изнесеш надвор, да го врне снег и дожд така? Батеријата колку ќе му трае на -10С надвор не знам xD
Тоа со позицијата на месечината, притисок и временската прогноза сум го сретнал на неколку такви евтини дигитални термометри наменети исклучиво за домашна употреба, као за на полица или за на биро.
Затоа сум скептик дека истото е и кај погоре споменатиот модел и слични Weather Stations..... ама што знам може грешам.

Искомбинирав нешто. Земав од Ми стор некои внатрешни термометри кои можат преку Bluetooth да се поврзат со телефонот а понатака со mi smart home, и од Конрад нарачав еден сензор за надворешна температура, ќе видиме дали ќе стигне.
Веројатно истите ги имам и јас....
Дај прати линк ако имаш да видам што сензор за надворешна температура си порачал од Конрад .
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Ама ако еден од тие 3 безжични сензори го изнесеш надвор, да го врне снег и дожд така? Батеријата колку ќе му трае на -10С надвор не знам xD
Тоа со позицијата на месечината, притисок и временската прогноза сум го сретнал на неколку такви евтини дигитални термометри наменети исклучиво за домашна употреба, као за на полица или за на биро.
Затоа сум скептик дека истото е и кај погоре споменатиот модел и слични Weather Stations..... ама што знам може грешам.


Веројатно истите ги имам и јас....
Дај прати линк ако имаш да видам што сензор за надворешна температура си порачал од Конрад .
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Добро е ако стои надвор само може ќе ја јаде на брзо батерија во ладното.
Јас имам ваква метео „станица“ која има надворешен предавател на 2,4 GHz кој мери температура и влага и внатрешен дисплеј кој прикажува внатрешна и надворешна температура/влага.
Ми ги јаде батериите на 3 месеци на внатрешниот мерач а надворешниот е поиздржлив (појма немам зошто е ова вака)

Одамна ми е земено од амазон и не можев да го најдам истото но е многу слично на ова (кај мене нема бои)
61A+-4iRtmL._SL1500_.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Претходно се пишуваше дека GREE намаат Еуровент.
Еве сега гледам дека имаат...
Еве пример за Gree fairy lclh
GEH18ACD-K6DNA1x
Имаат бе како немаат (добро само малку модели ама имаат). Ама Еуровент сертификатите и рекламите кај нас некако не одат заедно. На Еуровент сите Грее се макс до -10, а кај нас ги рекламираат и ваљаат како -15,-20 ... Аи на тие -10 од кориснички искуства работат катастрофално. Тука лежи зајакот.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Ама ако еден од тие 3 безжични сензори го изнесеш надвор, да го врне снег и дожд така? Батеријата колку ќе му трае на -10С надвор не знам xD
Тоа со позицијата на месечината, притисок и временската прогноза сум го сретнал на неколку такви евтини дигитални термометри наменети исклучиво за домашна употреба, као за на полица или за на биро.
Затоа сум скептик дека истото е и кај погоре споменатиот модел и слични Weather Stations..... ама што знам може грешам.
Тоа е и поентата на сензорот, да го изнесеш надвор да мери и без да излегуваш да видиш какви се надвор температурата и влажноста. Не сум обрнал баш внимание на колку време му менувам батерии, но сигурно траат барем една година. Најобични ААА батерии. Рака на срце, имам и еден друг од кина нарачано, тој побрзо ги троши батериите, траат некаде отприлика 6-8 месеци. Ама исто и внатрешниот уред побзо ги троши, иако дури е и со помал дисплеј и помалку функционалности од првиов. Од друга страна пак, логерот на температура надвор тера веќе петта година со истата батерија. Што се однесува до овие „смарт“ сензори со блутути, вифи и не знам што, нив не знам колку им траат батериите, но ни јас не верувам дека тераат многу долго.

Месечевата мена се пресметува според датумот, не зависи од сензор, а датумот и времето автоматски се местат според радио сигналот на атомскиот часовник во Франкфурт и секогаш се точни до секунда. Временската прогноза е речиси секогаш точна меѓудругото затоа што го мери и воздушниот притисок.

Сите овие се за домашна употреба, дали на биро, на полица или на ѕид. Секако, од марката и цената, зависат прецизноста и функционалностите.
До заклучокот дојдов гледајќи ги графиконите од VTT.
Значи гледав до декларираниот температурен опсег на работа на климите(па и некој степен пониско),и тука СOP е околу 2.
А тоа што тестот го вршат до минус 30, каде што COP паѓа и под 1 кај некои клими, не значи дека климата во редовна употреба може да работи до минус 30.
Не ти ја разбирам поентата, постираш графици од тестирање и после велиш јас не верувам во нив.
 

ЗоканК

Intern
31 јули 2018
5
0
Најчесто коментирате високоѕидни клими, за парапетни нема многу мислења. Дали се подобри/поефикасни високоѕидните или цената игра улога?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
276
Најчесто коментирате високоѕидни клими, за парапетни нема многу мислења. Дали се подобри/поефикасни високоѕидните или цената игра улога?
Парапетните се поубај (пред се за греење), ама воглавно и поскапи...
Значи ДА, цената игра улога.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Најчесто коментирате високоѕидни клими, за парапетни нема многу мислења. Дали се подобри/поефикасни високоѕидните или цената игра улога?
Секако дека парапетни треба за греење. Ама зафаќаат многу место 2м2 барем, и бараат позиција како за парно и слично. И пред се се отровно скапи.

Инаку да, како парно се, имаат и со долно дување.
 

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
27
4
А се продава ли кај нас некоја метеоролошка станица со сензори за внатрешна и надворешна температура која може да се поврзи со апликација на телефон и да ти ги дава параметрите на телефон? Гледам loging.mk нешто имаат меѓутоа изглеа не им се со smart опции.
Na Ali express najubavo zemi si Xaiomi smart home.
Ja imam i vo minatite mesec dena mozes da gledas kako se dvizela temperaturata.
Ti treba gateway + dodaten sensor za temperatura.

Мислењето е автоматски споено:

Здраво Дечки,

Ми треба совет за локација на клима,
Куќата нема изолација, само цигла. ПВЦ прозори има и кровот е нов со добра изолација.
Ова е првиот спрат кај што сакам да ставам додатна клима (5.5kw vivax)
Со зелено се обележани вратите. Према скалите исто има горе врата да не бега топлината надоле по скали.

Моментално има:
1. 3.5кв клима во дневната. модел Vivax_ACP-12ch35aeri12 Silver.

јас би сакал:
1. 3.5 вивакс да ја преместам од дневна во ходник (обележано со црвено 3.5кв)
2. На местото во дневна да ставам 5.5кв Vivax ACP-18CH50AERI R32

Ne mi se stava vo spalna poso grdo na terasa kje izgleda i nema ni odvod terasata.
mislam deka taa od hodnik kje butka vozduh nakaj spalna, i 5.5.kw kje duva nakaj hodnikot....

Ili drug raspored da napravam, ipak vo spalna?


Skica gore.jpg
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Едно прашање, можда глупо али..

Има осило во дупката кај што поминуваат цревата од внатрешната до надворешната единица. Пошто сум на 4-ти кат, неможам од надвор да ја затворам со нешто.

Дали можам да ја откачам внатрешната единица, барем малце колку да испрскам силикон или гипс во дупката (и отров) и да ја вратам без да оштетам нешто? Претпоставувам нагоре ја кревам за да се откачи од држач.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Едно прашање, можда глупо али..

Има осило во дупката кај што поминуваат цревата од внатрешната до надворешната единица. Пошто сум на 4-ти кат, неможам од надвор да ја затворам со нешто.

Дали можам да ја откачам внатрешната единица, барем малце колку да испрскам силикон или гипс во дупката (и отров) и да ја вратам без да оштетам нешто? Претпоставувам нагоре ја кревам за да се откачи од држач.
Нема потреба да ја откачуваш. Всушност ништо нема да постигнеш и можеш да направиш штета.
Оклопот треба да го извадите и ќе ги видиш цевките како на дланка.

Ако немаш до толку пристап земи пур-пена со ниска експанзија. Никако обична. Ќе го смачка одводното црево.

Цевките односно отворот ти се долу десно.
Вака како што е не само што нема да постигнеш ништо туку ќе искомплицираш и нњма да можеш да ја вратиш на држачот.

Само оклоп вадење.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Нема потреба да ја откачуваш. Всушност ништо нема да постигнеш и можеш да направиш штета.
Оклопот треба да го извадите и ќе ги видиш цевките како на дланка.

Ако немаш до толку пристап земи пур-пена со ниска експанзија. Никако обична. Ќе го смачка одводното црево.

Цевките односно отворот ти се долу десно.
Вака како што е не само што нема да постигнеш ништо туку ќе искомплицираш и нњма да можеш да ја вратиш на држачот.

Само оклоп вадење.

Фала, ќе пробам. Пробав сабајлево и запињаше, не напишњав и ја оставив.

Еве ја климата цевките се од позади, викаш доле десно. Ќе ја исклучам од струја и ќе отштрафувам полека по ред.

1634218578665.png
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Ќе ја исклучам од струја и ќе отштрафувам полека по ред.
На горната ивица, назад до ѕидот оклопот е запнат со копци. Земи огледало и види на кој принцип запнува за да знаеш дали да креваш или повлекуваш.

Најпрво предниот капак со исклучување на дисплејот. Биди многу внимателен кога го вадиш.
Кај грото од климите треба благо да се свитка.

Истото важи и за клапната.

Барај на YouTube. Ако не си сигурен барај некој што е опитен.

Уште еднаш ти напомнувам да не пробуваш да ја откачуваш од металниот држач. Ем ништо не се постигнува ем ако ја откачиш многу тешко ќе ја вратиш заради цевките низ ѕид.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Некој да објасни...
Во сервисното од Haier tundra U50MEFFRA пишува дека е капилара, а на шемата стои ЕЕV, додека кај Haier flexis 1U50S2SJ2FA во сервисното пишува ЕЕV, а на шемата стои капилара.
Што е точно???
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
На горната ивица, назад до ѕидот оклопот е запнат со копци. Земи огледало и види на кој принцип запнува за да знаеш дали да креваш или повлекуваш.

Најпрво предниот капак со исклучување на дисплејот. Биди многу внимателен кога го вадиш.
Кај грото од климите треба благо да се свитка.

Истото важи и за клапната.

Барај на YouTube. Ако не си сигурен барај некој што е опитен.

Уште еднаш ти напомнувам да не пробуваш да ја откачуваш од металниот држач. Ем ништо не се постигнува ем ако ја откачиш многу тешко ќе ја вратиш заради цевките низ ѕид.

Утре или во сабота ќе видам. Во меѓувреме ќе одам до хубо да видам дали има пиштоли за пур пена со подолга рачка или некое помагало да можам да докачам од прозор до дупката надвор, околу едно метро ми треба. Ако најдам таква пур пена ок, ако не имам еден мој рецепт со памук натопен во гипс. Мек е, го местиш и после го оставаш да стврдне.

Ич не ми се демонтира внатрешната единица, ама па и оси од клима да ти искачаат небива :(
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Утре или во сабота ќе видам. Во меѓувреме ќе одам до хубо да видам дали има пиштоли за пур пена со подолга рачка или некое помагало да можам да докачам од прозор до дупката надвор, околу едно метро ми треба. Ако најдам таква пур пена ок, ако не имам еден мој рецепт со памук натопен во гипс. Мек е, го местиш и после го оставаш да стврдне.

Ич не ми се демонтира внатрешната единица, ама па и оси од клима да ти искачаат небива :(
Јас за недостапни места имам местено проѕирно цревце на боцата со пур. Го вадиш тоа фабричкото цевче, местиш цревце и бркаш работа. Бонус имаш чисто цевче за друг пат.

Друг проблем, освен осите е тоа што напливот на ладен воздух низ дупката ти го буни внатрешниот сензор според кој оваа подесува, пали/гасни или модулира.

Ова е Midea?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Јас за недостапни места имам местено проѕирно цревце на боцата со пур. Го вадиш тоа фабричкото цевче, местиш цревце и бркаш работа. Бонус имаш чисто цевче за друг пат.

Друг проблем, освен осите е тоа што напливот на ладен воздух низ дупката ти го буни внатрешниот сензор според кој оваа подесува, пали/гасни или модулира.

Ова е Midea?

Тосот ака грее. Ама не се греам на нејзе (само сабајле едно саат време). Имам парно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно