1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

1. nikola_bb

nikola_bb
    Gaining Experience

276
    55
    14 Август 2009
    Јас втора година веќе разгледувам. Во спална имам blueair најевтиниот кружен модел и сум задоволен. За другиот дел односно дневната разгледував опции и опции со разно разни цени и дојдов до заклучок дека best buy e winix hr1000 не дека нема поевтини и поскапи, ама кај овој бајаги работи за таа цена. Другиве брендови ако воопшто ги има по интернет имаат лоши оцени, но повеќето воопшто никаде не се спомнуваат.

На JasSum и smole им се допаѓа ова.
  2. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Штом нема сензор, тогаш издувај на макс по секое луфтирање барем едно 20-30 минути, па потоа намали. Не би го оставил на low, туку на медиум.
    Потрошувачка на енергија, ќе треба да ги прашаш горење. Одговараат брзо на фб.
    Јонизатор ако прави озон, е штетно по здравје. Дали јонизаторот на горење прави озон не знам, може да осетиш по специфичната миризба на озонот (мирисот по дожд), но сепак добро е и да ги прашаш и сами да си кажат. Ако не знаат, нека работи кога нема никој дома. Озонот е нестабилен и "го снемува" за пола саат, така да може да си правиш пресметки кога и колку би го оставил.

Psycore, Ragnar и на toshex им се допаѓа ова.
  3. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
  4. antikmkd

antikmkd
    Intern

16
    0
    3 Јули 2016
    Машко
    Дечки, кажете мислење за прочистувач за воздух до 30м2, мислење за MyAir, на пр. овој MyAir Jade 2 -, дали некој го има да сподели искуство, пошто цената му е ептен прифатлива, филтрите не се скапи, демек не произведува озон итн.

5. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Би избегнал "брендови" кои освен во Македонија ги нема на друго место.
    1. Може да е небезбеден за користење
    2. Кога увозникот ќе смени бизнис, ќе снема и филтри, а тоа може да е во секој момент.

Зошто се мислиш? Бреднот е ок, цена/перформаси исто ок.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    Готово го купив. Има и 10% попуст моментално на лице место ако го земете така да 20 600 денари ми кошташе.

На Speedster, sas_klar, Exooo и уште 4 други им се допаѓа ова.
  7. Exooo

Exooo
    Intern

48
    15
    21 Декември 2016
    Машко
    Први импресии? Јас се мислам, но до утре ќе морам да одлучам, измеѓу U300 и HR1000. Да бидам искрен, според она што го видов и прочитав подобри беа рецензии и тестовите на U300.

8. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    први импресии и дека е одличен. за неполни 10 минути ми ја исчисти цела дневна соба, а имам прилично голема дневна едно 40-45 квадрата. апликацијата за моб. работи супер, лесно се конектира лесно се поддесува итн... самиот уред има лед светилка која менува боја во зависност од загаденоста. сензорите работат одлично, го тестирав со тоа што беше на минимално и му доближив ацетон за нокти и веднаш светна црвено и се уклучи турбо. се на се ич не ми е мака што го купив. имам еден глуп проблем што немам поима кој му е кур, значи кога ке го ставам на АУТО работи се ко што треба мења брзини, чисти итн... али штом дојде плаво светло т.е. дека е чисто оди во SLEEP мод и дува така многу малку. проблемот е што од кога пак ке се загади собата не се уклучува самото т.е. не излегува од тој SLEEP мод. некој да знае зошто прави така или како се решава...? ако не ке ги барам утре на тел. да видам што ке ми кажат од winix.

9. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

167
    206
    18 Септември 2015
    Машко
    Незнам дали смеам да ставам слика, ако не смее слободно избришете ја

Го земав Philips AC1214. Презадоволен сум. Има дисплеј, подесување и ракување од телефон, турбо мод... Кога ќе го прочисти воздухот оди во слип мод и уопште не се слуша..

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    и од кога ке отиде во sleep мод што се случува? му треба светлина за да се врати во функција? се врака сам во вункција од кога сензорите ке видат дека е загадено или мораш пак рачно да го вклучиш? кај мене чисти, оди во sleep мод, дува ммннноогггууу тивко и толку. се додека не го вклучам рачно така дреме.

11. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

167
    206
    18 Септември 2015
    Машко
    Ако е пак загадено си се уклучува на 1,2 брзина ќе го прочисти воздухот и пак се враќа во слип мод

12. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    од каде? колку? цена на потрошен материјал(филтри)? гаранција?

13. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Делува одлично за во спална. Од каде, за колку и колку се филтрите?

14. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

167
    206
    18 Септември 2015
    Машко
    Од нептун го земав 19 бона.
    Првиот филтер се чисти. Другите 2 се менуваат здравје наредна зима.накај 2-3000 се другите два(еден е 2-3000)
    Си има апликација, се симиња за на моб и си мери се

Заборавив гаранција да пишам: 2 години е

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

774
    737
    5 Април 2015
    Машко
    Апликацијата не ти покажува колку е моменталната загаденост кога е на sleep?

16. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Со оглед на перформансите, очекував цена 7-10.000.

На civikom му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

167
    206
    18 Септември 2015
    Машко
    Ни имаш појма какви перформанси има Прочистувачов, ни си го тестирал. Ти си
    Класично македонче, само да пише некоја глупоштина

Ова е бренд. Имам другар во амстердам живее, го има истиот он ми го препорача и таму е 300евра

18. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    покажува и баш тоа ме буни, уредот е во SLEEP апликацијата покажува после одредено време дека воздухот се загадил и светнува портокалово или црвено (FAIR или POOR квалитет на воздух) и уредот не се вклучува. Сабајлево кај 6:40 кога се раздени убаво се уклучи пак сам. Дефинитивно има сензор за светлина и кога ке се стемни го гаси и оди во SLEEP модот, за што е и намемет, демек да не те вознемирува додека спиеш, што е глупо според мене, ко божем навечер не се загадува + уредот во дневна соба ми стои нема кого да вознемири.

19. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Филипс е бренд, ама за прочистувачи има да седне и да учи од тие што се брендови. Проток на воздух за соба од 18 квадрати, што е класична спална, оти дневна со трпезарија се над 30 квадрати, па за таква околина е преслаб.
    Одма со навреди, класичен горштак. Нит си прочитал нешто, нит си разгледал нешто, ама одма на нож.
    Со среќа да те служи во спална, за во дневна земи си уред што е наменет за 30+ квадрати, освен ако не живееш во мал стан па тоа е дневната.

(Види дури и на амазон се продава ко прочистувач за во спална, оти со 220м3/ч друго и не може да прочисти. Колку за компарација, виниксов е поефтин, доаѓа со уште еден филтер гратис и замисли има 460м3/ч проток на воздух, т.е. е нешто повеќе од ДВА пати посилен од твојот уред. На тема брендови, филипс има многу што да научат од виникс. За класата во која влегува твојот филипс, горењево е соодветна замена. Да, нема сензор што го има филипсот, но и третина е од цената)

Македонец, дур (се) вреѓаш дека некој е македонЧЕ, нема да не биде. Токму од тие ко тебе.

Tomislav96, smole и на sas_klar им се допаѓа ова.
  20. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

167
    206
    18 Септември 2015
    Машко
    Смешки си

Philips не бил за прочистувачи муаххахах

Да не си вработен ти во тоа winix.. како и да се вика тоа ботско фирмиче непознато

И читај убаво пред да се праиш експерт со бројки... 18 или 30 квадрати?

21. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    Аааа немој да вреѓаш на национална основа. И ја имам виникс. :)

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  22. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    1. 220m3/h те лажат прво во оваа бројка.
    2. таа бројка одговара грубо на 20м2 просторија (нешто помалку) значи пак те лажат и тоа многу грубо.
    3. пред да почнеш да сееш глупости по форумов, прочитај ја темава, ќе ти се објаснат многу работи.
    4. за ова може да им викнеш инспектор и да им го акнеш од глава уредот што ти го увалиле
    5. ботското фирмиче е бренд у светов
    Не ми верувај мене, провери ги линковите што ти ги пратив, прочитај малку по нетов и ќе ти биде јасно.
    Еве види на амазон што се продава, они знаат кои се брендовите
    Види како ги излистале, и за чудо филипс, не го ставиле. Ок, не е чудо, за тие што знаат нешто на темава.

Прикачени датотеки:

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  23. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    дефинитивно глупа работа ко што реков. SLEEP модот е од кога ке се стемни да работи на минимум и не му е битно дали е загадено или не се додека не дојд светлина он ке спие. после тоа се разбудува и тера ко што треба. ми го потврдија ова од виникс. а тоа значи колку и да е добар, вториот уред што ке го купам нема да е виникс баш поради ова.... а може и да биде апк виникс, јеби га, ке го ставам на рачно, сепак битно е да прочистува на овој или оној начин.

24. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,781
    1,905
    8 Мај 2007
    Машко
    Тивкиот мод се активира кога гасиш светло. Штом се спие не би било фино да те извади од памет бучава ради тоа што некој во спалната си прднал во спиење :)
    Ако сметаш дека имаш постојано високо загадување, наместо на ауто, стави го на некоја од брзините, секако ќе биде поголем протокот од тивкиот мод, па и побрзо ќе прочистува.

25. crcic

crcic
    Gaining Experience

374
    197
    2 Април 2014
    Абе не дека не си во право, али па од друга страна да толерира загаденост уред што треба да прочистува па и тоа не го бива. Идеална опција би била да може да се стави на ауто и да се направи disable на SLEEP модот. Али ко што кажав битно е да ја брка работата за која што е наменет така да тоа е што е, се на се задоволен сум.

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...