1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Истражувања, експерименти и здравствени аспекти

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 24 Декември 2017.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Одговор од стручно лице, доктор, да, поборник на е-цигарите.
   
  OldSchoolPvP, Chicco69 и на Avid им се допаѓа ова.
 2. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  980
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  За другите да не се мачат да ја читаат “студијава“, во кратки црти или на наше TL/DR.

  Татко ми пред 20тина години (30 години пушачки стаж) ги батали цигарите и после 2-3 месеци доби квалитетен инфаркт. Фали уште да му дадев електронска и според студијава ќе заклучевме дека таа му го зголеме ризикот за удар, е така се претставени електронските цигари во текстов.

  И пак истата песна, слабо се замараме со читање, насловите кажуваат сè, додуша и те разбирам, сигурно си непушач и сакаш можда искрено да ни укажиш на потенцијалните ризици.
   
  OldSchoolPvP, Chicco69 и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 3. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  552
  2,376
  21 Април 2016
  Машко
  Уште еден апел до пушачите. :)
  Tobacco More Lethal Than What Government Claims

  За тие што немаат време да читаат, или можеби имаат отпор да се соочат со реалноста, веднаш преоѓаме на официјалната статистика.
  RELATIVE RISK OF DEATH FROM OFFICIAL CAUSES RELATED TO SMOKING STATUS
  OFFICIAL.JPG
  RELATIVE RISK OF DEATH FROM SPECIFIC UNOFFICIAL CAUSES RELATED TO SMOKING STATUS
  UNOFFICIAL.JPG
  Официјално или неофицијално, бројките се многу алармантни. Зошто овие податоци се токму тука во оваа тема?
  - Затоа што електронските цигари се статистички најефикасни за откажување од аналогни цигари (тутун). Сите релевантни информации постојат тука и секако на гланата е-циг тема.
  giphy.gif
   
  На fis1976, Metuzalem, Astraion и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Правда за PG! втор дел (поврзано со првиот дел, можеби е истото оригинално истражување од 1940-тите).

  Во времето на свинскиот грип пред десет години некој ја разгледувал идејата PG-то да се користи како антивирус (или дека претставува антивирус) за пушачите на електронски цигари. :)

  -----

  Правда за PG! трет дел. (општо и многу детално за PG)

  ^ Од таму, Правда за PG! четврти дел (алергии) - само 1,8% луѓе се алергични на PG
   
  Tomica Jovevski, krema и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нашле предуслови за создавање на (штетниот) формалдехид кога испитувале вејпање (испарување) на сукралоза (засладувач). Колку што разбрав, не е докажано дека го има формалдехидот, само соединенијата што испуштаат или се разложуваат на формалдехид.

  Не следев повеќе затоа што не ме интересира, не користам засладувачи или готови течности/миксови од ароми.
   
  На OldSchoolPvP, Lokvan, gokica и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Студија (longitudal = долгорочна, повеќе пати повторувана; cohort = врз група на луѓе што делат исти особини) на поранешни пушачи кои имале 77% поголем успех во одвикнување* од аналогни ако користеле секојдневно електронска цигара. Ако не ја користеле секојдневно, процентот на успешност бил ист како воопшто да не ја користеле.

  * одвикнување во студијата е дефинирано како долготрајна апстиненција (кога ги проверувале, во последните 30 дена да немале пипнато аналогна)

  Испитувањето траело две години.
   
  На Chicco69 и Sharlovski им се допаѓа ова.
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  По мене имам приметено дека ме гуши никотинот, све што е над 1, па затоа и често користам без никотинска манџичка. Е сега, отежната работа на плуќата си повлеквит и зголемена срцева активност, што, према она што го знам е лошо.
  Може и пг-тода ми смета, па никотинот да ја влошува ситуацијата, или обратно.
  Од цигарите немав таков проблем, но некако зависноста од ециг ми е помала па може ден два неделно да "одеморам" и така помалцеда ми сметаат т.е. да се под контрола, а и онака не вејпам над 5млл дневно, што како што гледам би требало да е безбедно.
  Е сега, имаше и некоја студија како ециг биле полоши за срцето, но мене ме интересира конкретно некој од "нашиве" да има направено екг или друг тест за срце и општо кардио васкуларен систем и да спореди пред и по транзиција, јер ја никад не сум проверил, па немам референтна вредност со што да споредам.
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ти нели имаше лежено на белодробно? Можеби има врска со тоа, некои последици од нешто, треба да гледаш да намалиш количински што повеќе.

  Јас имав правено стрес тест со ЕКГ пред... веќе има 2 и пол години, кај Жан Митрев (друг доктор, не беше тој), рекоа дека резултатите се нормални. Пред тоа (многу одамна) имав правено обично ЕКГ кај матичен и исто немаше проблеми.

  Која студија дека се полоши за срцето? Ако е оваа последната, имаш одговор (побивање) 7 поста пред твојов (соопштението за јавност по повод таа студија е во постот пред него).

  Други (не ги ни знам напамет) студии за кардиоваскуларно најдов од табелата од првиот пост: Две од 2014 кои едната е ептен застарена (раскажува прикаски и нема ништо конкретно), а другата е позитивна за нас (на краток рок /акутни ефекти/ е-циг е подобра од аналогна) и една од 2017 која е негативна за нас во однос на непушење (зголемен оксидативен стрес и поместување во некаква рамнотежа, кои „се поврзани со зголемен кардиоваскуларен ризик“), но пак не кажува бројки колкаво зголемување би било тоа. Читај ги подетално ако сум пропуштил или погрешно разбрал нешто.
   
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Да, тогаш (иако одамна) ми најдоја алергија на домаќа прашина, а пошто моите се пјшачи, може и на никотин успат или пропратни работи од цигатире, а алергија може да фати било кој од било што во било кое време ( јбг). Поготово ако си имал предиспозиции (некад ако си вил алергичен на нешто) :)
  Види, тоа што не сум забележал дека ми сметаат цигарите, не значи дека не ми сметале, ретко, ама знаеше да ме фати тахикардија ( или срцеклоцаее по нашки ), а за студиите,овде и некаде по фб читав, ама од кај да знам кој ја напишал студијата, може Филип Морис да ја пишувал. Затоа и прашав вас како ви се одразува транзицијата.
  Друга работа некад ќе претера со кафиња, капак уште малце никотинче и ете ти аритмија. Ништо чудно, ама пак со аналогни е бетер, имам забележано.
  Генерално мислам дека никој не истражува сериозно т.е. малкумина се тие што прават сериозни истражувања, или пак не се баш гласни, најверојатно не носи профит непушењето цигари :)
  Е сега малце истражував и друга работа, некој си ноцебо ефект, што значи ако читаш дека се ециг штетни и ако се "уфилмаш" дека се штетнин ќе се осеќаш лошо иако нема реална причина ( некоја хемиска реакција) што навистина ти шкоди. А секако дека тутунариве си се борат за профит и подвалуваат такви статии.
  Едит : а види, имам уште 2-3ца сретнато со такви симптоми, да не е сепак алергија/осетивост на некоја состојка? Па видиш не ми текнало да направам микс без пк и ниц т.е. само вг арома и вода... Ќе пробам денојве.
   
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Никотинот краткотрајно зголемува притисок/пулс, тоа е докажано. Можеш да се пренапумпаш со висок никотин одеднаш или ако полека тегнеш низок цел ден, не си даваш време да се одмориш. Ако е како што викаш плус кафиња и анксиозност (мислиш на тоа цело време) може да се случи /симптоми слични на/ тахикардија.

  За алергија не верувам, во пракса е многу ретка, но пробај. Мене (а читам и на други) алергиите ми се средија откако ги оставив аналогните. Ниеднаш не ми се случило, а порано ми се јавуваше црвенило/чешање/пликови на неколку месеци.

  Имам пишувано, гастритисот ми беше ко радар, обавезно ми бараше намалување на никотинот (на пример, долго време сум на 6-ка никотин, па си бара 5-ка, па 4-ка и така натаму; ако потоа се вратам на повисоко, се активира). Долго време се чудев што е, ги менував сите состојки (од различни производители) или ги елиминирав една по една, џабе. Само никотинот намалување беше кај мене. И брзо се привикнував на намалениот никотин.

  Кога го тестирав оној атомизер за дробно на 60-80 вати неколку дена, ај што грлото ме раздра (ама масакр, не можев да зборам, сигурен сум дека беше од него), туку и пак по неколку години почувствував бодење во градите. Толку ВГ (или било што) да протераш низ белите дробови не може да не остави последици. Сакам да кажам, и количината е важна.
   
  bicikle, Sharlovski и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Ако е како што викаш плус кафиња и анксиозност (мислиш на тоа цело време) може да се случи /симптоми слични на/ тахикардија. - не, привремено, "Кога го тестирав оној атомизер за дробно на 60-80 вати... "- епа тоа е најверојатно проблемот ради што ај количински не консумирам многу течност, ама го конзумирљ во крсток рок, на пример цел ден нема да потегнам и приквечер ќе се изнљвејпам за цел ден :)
  Ќе пробам да вејпам по рамномерно или да комбинирам со мтл.
  Дробното со колку ниц го направи? Мене ме ми се зарипнува грлото со 3+ ниц, ама па и ме заситува толку ниц 2-3 вејпа ќе ме држат со саати. Можда така подобро него да "цица" чејвејп нез ниц xD
   
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  2-јка (во пракса 1,8 колку што ми останува при правење/делење) и што си го користам редовно секојдневно на умерено дробно со температурна контрола. Не ми се правеше посебно за него, веројатно беше премногу никотин за мене во тој момент и на таа опрема, грлото веројатно не ќе ме фатеше до толку со помалку никотин...
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Позитивен преглед на влијанието на аеросолите од електронските цигари на здравјето на дишните органи. Не е оригинално истражување, туку е собрано од повеќе истражувања, но е објавено во стручно списание.

  Некој непријател на е-цигарите излегол со тврдења дека се поотровни од боев отров и некој го побива, реченица по реченица. Нит знам кој е едниот нит кој е другиот, само да пријавам. Оригиналниот напад е линкуван на почетокот на текстот, под табелата со содржина.

  Кога сме кај тоа, ова е старо и можеби веќе пишувавме за него, но да се потсетиме на најголемите (неточни) митови во врска со е-цигарите од нашите пријатели од Фондот за јавно здравство на Англија. Зборот од таква институција мора да значи нешто, нели?

  Уште една позитива, овој пат од Америка, што е реткост: Анализа на влијанието на е-цигарите на пушењето аналогни и здравствените и економските импликации од тоа. Како што реков, позитивно за е-цигарите. Доволно е да се прочита само првиот дел, Executive Summary.
   
  Chicco69, ТАТА_МАТА, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,559
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  738
  824
  2 Март 2011
  Машко
  CDC да превземе нешто е како да очекуваш македонски октопод премиер да се бори со организираниот криминал. Сега ќе бараат спонзорства за да оркестрираат некоја студија.
   
  На zoki977 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Тоа е во врска со ова.

  -----

  Друга страшило студија, во медиумите напумпана како апокалиптична. Првични забелешки од лесно читање:

  - Испитувале на непушачи
  - Мал број на испитаници
  - Било што да внесеш што намалува доток на кислород ќе има краткотрајно лошо влијание на кардиоваскуларниот систем
  - Испитувале со прва генерација електронски цигари, односно вакво го*анце:

  radiol.2019190562.fig6.gif

  (сликата е од студијата)

  За кој не знае, докажано е дека ваквите електронски цигари од првите генерации испуштаат штетни материи затоа што прегреваат (имаат слабо натопување), а парадоксално, на вкус ни се слаби и не не` задоволуваат.

  За споредбата со непушачи, знаеме дека е-циг не се 100% нештетни, и друга работа, непушачи ќе ги шокираш со што било. Целово истражување било со безникотинска течност и и самите истражувачи велат дека не знаат што е причината, потребни се повеќе истражувања. :rolleyes:

  И така натаму...
   
  Ace Lud, bicikle, ТАТА_МАТА и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Прв фатален случај директно поврзан со вајпинг, пријавен до CDC во Илиниоис. Супстанцата е THC. Се истражуваат и останати сомнителни случаеви.

  First death linked to vaping reported in US
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,462
  5,010
  21 Јануари 2009
  Биди на линија сега ќе демантира @Metuzalem
   
  На ТАТА_МАТА и bxxxn им се допаѓа ова.
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Тоа е во врска со ова, следи го уште еднаш линкот на зборчето „ова“.

  Едит: Изјава на поранешниот комесар на ЦДЦ (Центар за контрола на болести на САД) што го потврдува тоа.

  Не може со толку многу луѓе што вејпаат и толку долго време, одеднаш да избувне „епидемија“ во ограничен простор и за кратко време, а да е само поради вејпингот.
   
  На Sharlovski, Astraion, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  430
  811
  15 Март 2016
  Машко
 22. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Веќе се има и нова терминологија со која се групираат штетните ефекти од е-цигарите: Vaping associated lung injury. Загрижува кусиот период до појава на компликации во споредба со цигарите, каде што треба десетина години ...

  https://www.nejm.org/doi/full/10.10...JSDnMtVTAnMT-uOazuhEZndIoF8Xip73tbD2Bg84CUGRk
   
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  980
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Последно што слушнав (на подкаст) е дека забегале до толку со ставање глупости во подовите што стигнале и до хемиски тест супстанци. Кај едно 17 годишно дете дознале дека вејпал витамин Е со уште нешто. То е нешто слично кога сам си виткаш цигари, користиш филтер, хартија, кибрит ама наместо тутун ставаш оригано, магдонос и треви од дворот.
   
  На Metuzalem, bicikle, bxxxn и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  105
  209
  6 oктомври 2009
  Машко
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  „ State and federal investigators have discovered that many of the illegal THC oil cartridges provided for testing by the victims of a mysterious lung condition contain a thick cutting agent called tocopherol acetate, or more commonly vitamin E acetate. New York State authorities are calling the substance a “key focus” of their investigation.The story was first reported by the Washington Post, which referred to the substance as an oil. It technically isn’t an oil (though it is oil soluble), but can cause serious lung damage anyway. The possibility that tocopherol acetate could be responsible for the lung injuries was first raised by Leafly’s David Downs in an article published Aug. 30. “
  повеќе
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...