• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

(ecig) Истражувања, експерименти и здравствени аспекти

 • Ја почнал/а темата
 • #176

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ И веднаш властите се умешуваат и забрануваат продажба на никотински производи, за да не се испотруе народ. :rolleyes:

Се однесува само на фластерчиња, ама прашање на време е кога ќе им текне. :alien:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #177

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Студија: Поврзаност на е-цигарите со вкусови (нетутунски ароми) со почнување и престанување на пушење.

Оваа огромна студија со 18.000 учесници открила две работи: Дека почнувањето со или користењето нетутунски ароми не било поврзано со почнување на пушење аналогни кај младите, но и дека било поврзано со зголемени шанси за откажување од пушење кај возрасните (старите пушачи). Конкретно, тие што преферирале нетутунски ароми имале 2,3 пати повеќе шанси да се откажат од пушењето (не разбрав дали само од аналогни или и од електронски, но ми изгледа на второто) одошто корисниците на течности со тутунски ароми. Општо, како што наведуваат, кој остави пушење под 35-годишна возраст, може да очекува сличен животен век (life expectancy) како оние што никогаш не пушеле.

Студијата има и недостатоци, дека се заснова на анкетирање (self-reporting), но затоа пак бројот на учесници е голем, и дека била почната пред појавата на Juul (подот со никотински соли, огромно популарен во САД), па не ги зела предвид таквите производи. И трето, нешто во врска со статистичката распределба, што не го разбрав. Но барем јасно и гласно ги кажуваат.

- - - - -

Студија: Потенции на рак и маргини на изложеност користени за компаративна проценка на ризикот на производите со загреан тутун и аеросолите на електронските цигари со чадот од цигарите.

Оваа студија е многу тешка за читање, со технички јазик, но колку што разбрав, производите со загреан тутун (како IQOS што е популарен кај нас) имаат 0,039 пати релативен ризик од рак во однос на аналогните, а електронските цигари ги тепаат и нив со 0,009 и 0,014 (две бројки се затоа што тестирале само две марки на комерцијални е-цигари, додека од другите е средна вредност). За маргините на изложеност слично (објаснува што се, но не разбрав баш), загреаниот тутун ги тепа аналогните, а електронските го тепаат него. :cool:

„Во поглед на корисниците, тоа би значело дека 1 од секои 36 пушачи на (аналогни) цигари наспроти 1 од секои 4132 (или 2531 за другата тестирана електронска цигара) корисници на електронски цигари може да развие рак ако причината за ракот може да се поврзе само со изложеноста на разгледуваните (во оваа студија) штетни состојки.“
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Ода на доктур, доктуркава ми вели хемикалиите во ел. циг биле многу штетни и од тоа сум имал воспаление на носната слузница. Ми препиша капки со PG.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #179

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ништо, ќе мора да се вратиш на природни, органски и безглутенски. :LOL:
 
 • Хаха
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #180

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Истражување за штетното влијание на хемикалиите во течноста за електронските цигари (ПГ и ВГ) врз облогата на желудникот. Не ни оди во прилог, но еве да го пренесам.

Но ќе дадам и свој коментар: Како и секогаш, вадат ткиво, го ставаат во епрувета и потоа го бомбардираат со нешто. Скоро секогаш ќе покаже негативни ефекти. И второ, не ги споредуваат со аналогни.

Мора да признаам дека и јас имам проблеми со желудникот, но се неспоредливо помали одошто кога пушев аналогни - најмалку 10 пати, не претерувам. Тогаш ќе добиев напад, ќе ме фатеа грчеви со нагон на повраќање и не поминуваше 24 саати, не можев да јадам ништо. Ги имав поминато сите апчиња за желудник, но тие се посебна приказна (не чини да се пијат константно, а кога ќе ги прекинеш, се враќа уште полошо). Веќе неколку години не сум ги допрел.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,561
10,794
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ви викам ја да баталите скроз тие говна...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #182

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Овие се прдежи, аналогните се говна. :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #185

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Нов многу поволен извештај за вејпингот од страна на англискиот Фонд за јавно здравство (Public Health England).

Хајлајтс е дека вејпингот е многу поуспешен за откажување од аналогни цигари одошто медицинските помагала. Има и многу други податоци што ни одат во прилог, ме мрзи да ги пишувам сите еден по еден. :oops:

Полн ПДФ (247 страници).

Шкотскиот Бапчо објаснува:


И долгометражниве (почнува на 20 минути и 15 секунди, појма немам каде завршува :D ):

 
 • Ја почнал/а темата
 • #186

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Шпански универзитетски професор (шеф на катедра) по хемија и ласери/чуда вика (по извршени испитувања) дека шетањето по улица во Мадрид те изложува на повеќе токсини (од сообраќајот) одошто електронска цигара.

"We have conducted some experiments here in Madrid, analysing the gases on a normal street, because of traffic, and compared to e-cigarettes and I can tell them that for many chemists if you walk down any street you are exposed to more toxic than if you inhale an e-cigarette. That's for sure," - Professor Angel González Ureña, Professor Emeritus of Chemistry and director of the Department of Lasers and Molecular Beams of the Multidisciplinary Institute of the Complutense University
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,577
8,787
Скопје
Шпански универзитетски професор (шеф на катедра) по хемија и ласери/чуда вика (по извршени испитувања) дека шетањето по улица во Мадрид те изложува на повеќе токсини (од сообраќајот) одошто електронска цигара.

"We have conducted some experiments here in Madrid, analysing the gases on a normal street, because of traffic, and compared to e-cigarettes and I can tell them that for many chemists if you walk down any street you are exposed to more toxic than if you inhale an e-cigarette. That's for sure," - Professor Angel González Ureña, Professor Emeritus of Chemistry and director of the Department of Lasers and Molecular Beams of the Multidisciplinary Institute of the Complutense University
Ондак заеби шетање, ќе се пафка по дома.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,631
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно