• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,257
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ќе донесеме Blockchain, ма ќе донесеме и Ledger директно тука на плоштад. И оној DaggerHashimoto ќе го вработиме во администрација, а тоа битовните коини во Сувенир-Самоков ќе ги коваме ако треба!


Е вака мене ми звучат кога зборат за нешто што врска немаат.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Ако треба и Satoshi Nakamoto и Vitalik Buterin ќе ги донесеме да ги копаат тоа битовните коини во Сувенир-Самоков . Па после тој ќе објавиме тендер за монтажа на Blockchain на мадињата на Букефал на плоштад да го личи.
 

niagacrp

Intern
2 април 2018
18
9
Сигурен сум дека ке успеат да го регулират криптото бидејки власта и компанија многу се разбират за тие работи
Siguren sum deka ke go reguliraat. Idejata e da bide kontroliran od vlastite ili od nekoj sto ima enter taster na visoka pozicija. Nasproti toa se privacy coins. I dvete ke funkcioniraat spored mene

Испратено од SM-A520F преку IT.mk форум апликација
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
Siguren sum deka ke go reguliraat. Idejata e da bide kontroliran od vlastite ili od nekoj sto ima enter taster na visoka pozicija. Nasproti toa se privacy coins. I dvete ke funkcioniraat spored mene

Испратено од SM-A520F преку IT.mk форум апликација
Баш ме интересира како ке ја воведат таја и деа кога постојат коини како Монеро
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Не може власта да го регулира криптото ниту закон да има за тоа , надлежни се НБРМ за банкарските и монетарните системи . А тие се посебен систем и независен.

Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
747
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Дали ковид пасот ќе работи со бугарска вакцина?
Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Дали ковид пасот ќе работи со бугарска вакцина?
Се уште нема бугарска вакцина, има фајзер, модерна и други вакцини кои ги удираат во Бугарија.

Веќе се работи на тоа да бидат во заеднични електронски системи за меѓународна употреба.

Ама не се секирај, еднаш кога луѓето ќе прифатат скенер на секое ќоше, секоја влада ќе може дополнително да внесува имиња на црна листа за скенерите на своја територија.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
Искрено пореално е да веруваш во Дедо Мраз него во ова лошо сајнс фикшн сценарио од нискобуџетен боливудски филм.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Искрено пореално е да веруваш во Дедо Мраз него во ова лошо сајнс фикшн сценарио од нискобуџетен боливудски филм.
Баш затоа и гледам големи шанси дека така ќе биде, луѓето сеуште спијат и не се свесни со какви монструми на власт си имаат работа.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
totalno si vo pravo, sum gi gledali srpskite videa za duboka drzava i lazna pandemija 100% istoto go kazaja
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
562
Не случајно постои терминот „чипирање“.
I posle na primer na nekoj milioner vo svetot mu treba bubreg, stiska kopceto, toj chipiraniot umira, go locira, mu go vadi bubregot I milionerot zivee.

Seto toa preku 5g antenite sto se mestea za vreme na policiski cas.

Izmislija cel virus za toa zamislete....

Srekja sto sme na balkan, pa nasive I srbive ja razotkrija seta ovaa misterija, oni li so nas? Kade be nie turci izbrkavme posle 500 godini, a ne vakcina :)))

I za na kraj: krivo mi e sto sum se rodil na balkan, mislam deka africkite pleminja se popametni od balkanec.Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,257
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
Мојава фајзеровача помалце штета на мозок прави од дрогата што ја зимаш. Жими се.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Мојава фајзеровача помалце штета на мозок прави од дрогата што ја зимаш. Жими се.
Под влијание сум на издрогирани доктори:

Dr. Peter McCullough: CDC whistle-blowers claim injections have already killed 50,000 Americans

Туку арно шо не го пуштат на youtube да ги плаши луѓето, сепак и јас се согласувам дека не треба да ги спречиме тие што слепо им веруваат на mainstream медиумите да си ја земат инекцијата со автоимуна болест.
 
  • Хаха
Реакции: Avid

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
778
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Под влијание сум на издрогирани доктори:

Dr. Peter McCullough: CDC whistle-blowers claim injections have already killed 50,000 Americans

Туку арно шо не го пуштат на youtube да ги плаши луѓето, сепак и јас се согласувам дека не треба да ги спречиме тие што слепо им веруваат на mainstream медиумите да си ја земат инекцијата со автоимуна болест.
супер брат дрндај си вакви квази видеа постирај ги со 80 views mn bitno se prosvetlifme na forumof

уствари го знам докторов, колеги се со овој мислам

View: https://www.youtube.com/watch?v=Ydx0OVE4AKc
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дај не забегувајте со офтопик, тука сум да читам за крипто.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
168
271
Ах деца деца, уште верувате во Дедо Мраз и бајки со ѓаволи и самовили.

Туку ај малку поозбилна анализа:

Моментално регулацијата на криптото е најмал проблем од кој треба да се плашиме.
Со децентрализирани ексчејнџови, бриџови и privacy протоколи проблемот е веќе практично решен.
Дури и ептен драконски да удрат по фиат ексчејнџовите, не е проблем, криптото е толку јако вкоренето низ цел свет веќе, што лесно ќе го надминеме и тоа, на крај краева ако треба peer-to-peer ќе се среќаваме и тргуваме.

А сега хорор сценариото од кое стварно треба да се плашиме (не се однесува дирекно на крипто):

За 2-3 години ако сакаш да влезеш во било која продавница, институција, ќе имаш на влезот скенер на кој ќе мора да му покажеш QR код со телефонот или испринтан на лична карта и он во живо ќе праша сервер во скопје дали смее да те пушти.
Наравно тој скенер ќе биде потребен на почетокот да не заштитува од лажни пандемии, а после и од криминалци, финансиски терористи, перачи на пари преку крипто и секој што ќе биде внесен во базата од соодветното министерство.
Така да кога ќе постирате некоја навреда против некој министер на фејсбук, да не се чудите што следниот ден ковид пассот нема да ви работи да влезете во продавница.
А за да се обновува пассот, ќе мора да и дозволите на власта повремено да ви шприца во вените они што сакат. На почетокот ќе биде годишно, а после на 6 месеци, 3 месеци, па веќе има најави да биде секој месец.
А за пристап до интернет ќе мора исто така да користите идентификација издадена од владата (види како е во Кина за пример), и во случај на “неморално“ однесување онлаин прво ќе има опомени, а после и дисконектирање од страна на провајдерот за интернет или телефонија.

Е сега мисли му ја колку може Монеро да ти го олесни животот во такво општество.
Би ти се изнасмеал на екстремнава орвелова теорија за заговор, меѓутоа Кина е веќе 70% таква. Не за џабе дечките од Хонг Конг гинеа по улици, јасно им е што ќе биде доколку Кина добие јурисдикција над нив.
Нема да биде баш вака како што проповедаш, но со оглед на тоа колку јако се тушка социјализам/комунизам во Америка и по default европа и светот (и ако се земе во предвид дека општество раководено од марксисти секогаш се сведило на диктатура) не е нереално сценарио да се воспостави глобална технократска диктатура.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Баш ме интересира како ке ја воведат таја и деа кога постојат коини како Монеро
Регулацијата ќе биде во форма на оданочување, а тоа би значело дека ќе воведат построги мерки за уплата и исплата од менувачници, а тоа ќе придеонесе пак менувачниците да воведат построги мерки за KYC ако сакаат да оперираат на одредени територии/држави. Тоа веќе се спроведува на мала врата во Британија и Америка. Ваљда нема да забегат нашите ко Кина и Индонезија потполно да го укинат.

Монеро и другите privacy coins се посебен случај што најверојатно ќе го решат по заобиколен пат со притискање врз менувачниците да го делистаат што веќе и подолго време се случува. Bittrex и Coinbase први попуштија, а во моментот притисок се врши врз Кракен. Но мислам дека со таков потег можат повеќе да му ја зголемат вредноста на коинот зошто ќе стане потешко достапен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно