• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,025
4,326
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
800
563
Редно беше да се случи и првиот поголем false flag attack против биткоин, веќе со години го чекаме :):

The Colonial Pipeline Hack, The 'Russians', & The FBI's Ransom-Grab - What Really Happened?

Војната против крипто валутите најверојатно почна.

Не оти беше мир досега, ама ако со ладна војна не успеаја да го сопрат, очекувам сега да преминат на подиректни напади.

Во комбинација со војната против слободен интернет планирана со Cyber Polygon вежбите во Јули, може ептен интересно да стане.

Се надевам никој од браќата биткоин терористи тука нема во момент на страв да продаде за фиат :cool:
Shie mi ga Dzuro rabotava.....
Sea Biden ke zeme M4 i night vision goggles i ke zapuka po Satoshi Nakamoto :D
Druze all due respect ali amerive neznaat glava kaj im e so rusive i kinezive, ti nesto kazuvas za vojna na USA protiv crypto, daj malce uozbili se :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,025
4,326
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

– Имаме дојави дека копачите на биткоини ги сместуваат компјутерите и во напуштени селски куќи каде што сметаат дека потешко ќе бидат откриени и нема да ја нарушат стабилноста во снабдувањето во соседството. Имаме сознанија за активно копање биткоини во повеќе градови и селски општини, претежно во Скопје, Тетово, Велес, но и во други градови. Најновите забележани случаи се во реонот на селото Љуботен, Општина Арачиново, населбата Сингелиќ, улицата Дижонска во Чаир, улицата Јајце во Гази Баба итн. Немаме направено детална процена за штетите, но последиците од нелегално користење струја за копање биткоини се огромни и штетни, како за компанијата така и за корисниците, на кои им се нарушува нормалното снабдување, а и во екстремни случаи може да настанат и пожари поради претовар.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
Shie mi ga Dzuro rabotava.....
Sea Biden ke zeme M4 i night vision goggles i ke zapuka po Satoshi Nakamoto :D
Druze all due respect ali amerive neznaat glava kaj im e so rusive i kinezive, ti nesto kazuvas za vojna na USA protiv crypto, daj malce uozbili se :)

Зелен си уште синко, треба уште многу леб да јадеш :geek:

Затоа запомни Санчова мудрост #326:

На било кој крал прво и најважно му е да остане крал.

А тек после на ред иде да освојува и пљачка надвор од кралството.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Shie mi ga Dzuro rabotava.....
Sea Biden ke zeme M4 i night vision goggles i ke zapuka po Satoshi Nakamoto :D
Druze all due respect ali amerive neznaat glava kaj im e so rusive i kinezive, ti nesto kazuvas za vojna na USA protiv crypto, daj malce uozbili se :)
Не им требаат Американците, сами се самоубиваат, посебно ови Биткоин максималистиве. Или мене ми фали нешто во главата, слеп сум и глуп, или нив им фали нешто, пошто ова мене ми заличува на култ.

You dont fix Bitcoin, Bitcoin fixes you. И зелениве аплаудираат и свиркаат...
View: https://www.youtube.com/watch?v=DlpE-Ezvj8Y


Bitconnect vibes со мала доза на истерување ѓаволи
View: https://www.youtube.com/watch?v=lVuJl-U2ho0


И култниот лидер број еден, финансиски совет од него, неколку недели пред самиот врв на Биткоин: Продавајте све, заложете имот, продавајте бизнисите и инвестирајте во Биткоин. Гледаа нема ликвидност на пазарот па ајде да ги убедиме паметниве да аКумУлиРаАт Биткоин на all time high
View: https://www.youtube.com/watch?v=vpLbH7SIrVk&t=836s


Им аплаудираат на вакви преваранти и култни лидери, па после плачат оти регулаторите им доаѓаат на врата.

Комедија.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,177
1,771
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Атачменти

  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,108
2,684
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
800
563
Продавам 1911 usdt за 100.000 ден.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,837
9,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
и со имплементирање „Blocкchain“ технологијата може да се пофобрат перформансите на државниот буџет
Д фаq?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,467
4,651
^^
Грешка си нешто, им ја хакнал некој страната или тој ретардираниот му се откачило некое коло...

Sent from my Samsung S20 FE
 

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
59
160
Скопје
Некој со повеќе искуство да ми одговори како е најисплатливо да извадам помала сума на стабилни коини преку Binance во нашиве менувачници? Гледам Dai Usdc i Usdt na ethereum mainnet како Erc20 токени имаат 10 долари фее. Додека usdt нa tron network има 1 долар. Дали менувачниците кај мавровка и партизанска подржуваат трон или ќе треба да си платам скапо на ethereum mainnet?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
За да легализираат нешто нели треба прво да е забрането / нелегално ?
Или нерегулирано.
Тоа е исто како да садеш тикви и да ти дојде некој да ти бара данок за семките што ке ги продаваш и правеш приходи од нив.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
209
96
Или нерегулирано.
Тоа е исто како да садеш тикви и да ти дојде некој да ти бара данок за семките што ке ги продаваш и правеш приходи од нив.
Па на недвижностите што се легализираа од 2011 наваму се плаќаше данок откако знам за себе :)
Реално беа нелегално изградени, немаше метода како да ги „официјализираат“, ама сметка за данок стигаше :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,857
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно