1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Често поставувано прашање. Cex.io

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,840
  3,366
  5 Декември 2009
  Машко
  Да се продолжи со етх или друга валута, атм?

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,864
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ETH
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Денови ли се денови,... :)

  Прашање - Дали некој успеал да префрли пари од крипто-берза на трансакциска сметка? Ако да - дали во банката му правеле проблеми во врска со потеклото на парите? Прашањето се однесува за последните 2-3 години, откако се промена власта. Знам претходно беше нелегално. Дали е тоа променето во меѓувреме?

  Иначе, за оние кои имаа заглавено на MtGox, разрешницата е на повидок, така да оваа информација би дошла како радосна вест за сите кои се имаа изгубено надеж :)
   
  Последна промена: 4 Април 2019
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,864
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мораш потекло на парите да пријавеш со некој документ. Во спротивно пак ги враќаат назад за 3-4 дена.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Па, во случајов се работи за пари од биткоин од Mtgox. Документ во електронска форма може или мора оригинален некаков од берзата? Во банката знаат точно каков документ сакаат? Да не имаш такво инфо?
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,864
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сите банки различно кажуваат , позитивно искуство сум имал само со охридска банка без да ми побараат некој доказ од каде ми се парите си ги подигнав. Инаку другите еден куп документи бараат за да на крај да ти речат дека е нелегално криптото и мора да се врате назад на испраќачот иако во овој случај ти самиот на себе си ги испраќаш. Мој совет најди некој што има во некоја ЕУ земја пасош и дебитна картица од некоја ЕУ банка и преку СЕПА трансферот ке си префрлеш пари. Или на некој од тука доколку е голема сума на пари да се договорете со одредена провизија да ти ги изваде. Овака или онака данокот во првиот и вториот случај не ти бега.
  Третата варијанта тие подобра и побрза .
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Браво Пане, доста си информиран во оваа област. Го ценам гестов!
  Инаку, не ми е до данокот, туку да не ми ги оспоруваат па да не можам да си ги земам никако...Данок ќе си платам поштено, нека лапа плата администрациjaта! :)
  Работата е што во случајов се работи за средства кои произлегуваат од крипто активност уште пред да се изјасни државава дека е нелегално. Парите ќе мора да бидат префрлени на моја сметка кога ќе дојде време. Не би сакал да им комплицирам на јапонците, доволно им сме антипатични на светот, па уште да им комплицирам со исплатата...ми е страв да не речат што те матиме, твој проблем, ќе ти ги "чуваме" ние тука. :)
  Ќе се консултирам со некој од банката каде што ќе треба да се префрлат, ака НЛБ. Со НЛБ си имал некакво искуство?
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,864
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не сум имал искуство со НЛБ , само Охридска банка , Стопанска и Халк банк .
  Од наведената порано пред 1-2 години Халк не правеше проблеми али у последно време и тие се искурназија. Стопанска па не сакаа ни да чујат за одобрување , едноставно ги вратија назад и сопреа нивна провизија за трансакција. Најјдобро е да си прашаш.Ако те прашат под која основа ке му одговореш едноставно интернет заработка. Исто така и под тој основ ке си пријавеш на УЈП за данок.
  Патем не смеат да ги успоруваат или да си ги присвојат иако е нелегално криптото . Едноставно тие мораат да ги вратат на испраќачот во спротивно можат да наебат и банките како затајување на приходи :) .
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да се надоврзам овде, во цел свет се стега обрачот за потеклото на парите заради спречување на перење пари и спречување на тероризам.
  Едноставно е.

  И Халк се освестија откако им изби скандалот со сомнителните пари.
   
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Значи теоретски како интернет заработка и исплата од страна на компанијата нема да биде проблем? Теоретски. Бидејќи моментално не функционира веќе Mtgox во форма во која функционираше за последен пат-берза за биткоин, значи не е ниту крипто заработка, туку пари од граѓанска постапка за обесштетување. Теоретски се би било во најдобар ред. Колку толку ми е појасно сега. Благодарам Пане!
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Па...криминалот претежно со кеш функционира.
  Перењето на пари со толку мали суми, доколку не е 100x месечно, нема никакво значење за една држава. Во пракса значи оставање на вентил да дишат граѓаните. Не можеш сите да ги третираш како терористи и криминалци. Има луѓе без досие, без дамка на своето минато. За да постават на таков човек обрач треба дебели докази да приложат, а не само покрај сувото и суровото да изгори.
  Постои многу силно изразена хипокризија кога станува збор за овие нови модерни закони за спречување на тероризам и перење пари и се во многу тесна корелација со ускратувањето на правата и слободата на граѓаните. Постојат многу сегменти каде што треба да се посвети внимание за да се спречи тероризам, а хистеричното однесување на банките не е една од соодветните мерки. Фактички кај нас за се што не знаат како да постапат - го одбиваат. Така им е најсигурно, макар и да нема никаков основ. Тоа е најмногу од недоедуцираност на вработените во банките и во голема мера на недореченоста на законите, оставени со низа недоследности што даваат можност да се толкуваат по вкус.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Банките не се проблем, која банка не сака да земе провизија за пари што ќе пројдат преку неа, него они се плашат да не протечат преку нив пари кој што ќе им го наруше угледот на банката, затоа понекогаш како што велиш ги одбиваат таквите побарувања.

  Проблемот кај криптовалутите е во тоа како да се докаже дека тие пари се ископани на поштен начин, еве некои земји ги признават овие валути но верувам дека нема да биде тоа долгорочно.

  Ајде да не одиме многу офтопик, вие гледајте да си извадите пари колку ви треба а со рестото тргувајте или купувајте си онлајн. :)
   
 14. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  290
  175
  29 oктомври 2016
  Машко
 15. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  711
  427
  28 ноември 2015
  Машко
  Биткоин кратка техничка анализа на 4 часа.

  Имаме bear brake од rising wedge. Тоа е техничка фигура во која цената од нагол пад пробува да се крене нагоре и мечките ја спуштаат цената под support и цената паѓа нагло. Ако цената на 4 часа падне под 55 EMA очекувам да се корегира до следниот таргет 200 MA. Ако не сте во игра еве ви трејд што е сигурен и доста профитабилен. Слика подоле.

  Ако мислевте дека ова e reversal мене не ми изгледаше така. Ова беше чист знак дека моментот за нагоре е во крај и дека треба да има корекција.

  Очекувам реакција на 4400-4600 долари.
  Ако сакате апдејт на TA за маркетот со криптовалути линк тука.
  upload_2019-4-15_20-11-0.png
   
 16. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  115
  59
  8 ноември 2017
  Машко
  Продавам 4773 усд вредност на бтц, етх или друга валута(ПП)


  Продавам/откупувам криптовалути 24/7
  Продавам/откупувам ригови, графички карти
   
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Шортнав од 5050 и имав штопна на 5030, овој се качи до 5037 само за да ме извади од игра :D
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  711
  427
  28 ноември 2015
  Машко
  Абе играј на swing трејд. Тоа се емотивни одлуки и јас така правев и добив многу малце спрема ако се држев по планот.
   
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Тоа не е swing trade? Позицијата ја имав само неколку часа.
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  711
  427
  28 ноември 2015
  Машко
  Swing trades е подолг период ти си направил грешка. Уклучи Williams fractals ќе ти каже да ставиш stop loss.
   
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Па мене штопната затоа ми беше, не беше stop-loss, туку stop-market, додека сеуште сум во профит. 100x беше трејдот, затоа :D
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  711
  427
  28 ноември 2015
  Машко
  Почнав да стримам, конекцијата ми е тиња а компјутерот топ. Аплоудот ми е само 1мбит лол.
  Еве ако те интересира трејдање што правам.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=WdrwzjJ5pqs
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Субскрајбнав, моментално неможам да гледам, али ќе се оклучам некогаш
   
 24. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,902
  4,434
  20 Февруари 2011
  Машко
  Mi trebaat BTC co suma od 1.150$ pp.
   
 25. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  115
  59
  8 ноември 2017
  Машко
  Ti pishav sms
   

Сподели

Вчитување...