1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

CI slot додаток

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од pane96, 22 Септември 2015.

1. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    Каде може да се купи додатокот металниот за да можам да поврзам тв боом картица во телевизорот директно без скартови и тие заебанции. Пред некој ден купив телевизор од “Нептун„ и не ме известија дека не иде со телевизор тој додаток а му нагласив.Тешки мајмуни се и немаат никаква услуга.. крв да серат!Со извинение,почит пане. [​IMG]

2. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

764
    1,251
    5 Јануари 2012
    Прашај во продавница на Оне, мислам дека беше 600 денари.

едит : 500 денари е
    http://www.one.mk/promocii-detalna/items/DVBT-TV_so_Module_CAM_NP4.html

3. lynx

lynx
    Unstoppable

3,370
    2,977
    4 Септември 2008
    Требало да им се испосереш на глава на тие од Нептун затоа што те заебале.
    Инаку како што кажаа погоре оди директ во Оне ќе го решиш проблемот.

4. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    фала другар ;)
    Да е само тоа.. во петокот купив исто шпорет,пази шпоретите ги продаваат без кабли за во струја?! Денес ми го донесоа,цела драма беше во нептун во сити мол денес.Касно го отворив телевизорот да го наместив,пред еден саат,да знаев и за ова,ќе бев во затвор до сеа.. поздрав

5. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

764
    1,251
    5 Јануари 2012
    CI слотови не идат со телевизорите секако :) ама тоа со шпоретот..

6. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    Незнам,не сум многу упатен со телевизорите.. како и да е треба да е треба да ти направи два реда муабет,да те извести што како.Не ја да кинам живци сеа.

7. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Многу шпорети и остали уреди не идат со кабли. Конкретно кај шпоретите е фората дека ти си купуваш кабел по потреба, од типот монофазен, трофазен. Замисли, ни бољерот не ми дојде со кабел, исто така нормално. Бољерчето за кујна не дојде со цревца за поврзување, исто така нормално.
    За телевизори исто, досега не сум сретнал некој да продава ЦИ адаптер во комплет, али да, не требало да ти кажат дека има, или па најверојатно не сте се разбрале кој што бара. Ако ти си му рекол има ли ЦИ слот, да има и вистина е. Нема што да кинеш живци, никој досега не добил, па ни ти, треба само поубаво да се информираш.

На yasho, Banjifiko, Mar tiN и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,098
    632
    2 Мај 2011
    Оф боже! Што е следно? Фрижидер оди без фреон, па си полниш ти кој сакаш? Само да најдат начин да скратат на трошкови и тие 50-100 денара за кабел да ги земат.... Ова почна како со игрите, купуваш неед фор спеед и треба да доплатиш за коли :)

9. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Е фрижидерите доаѓаат со кабел, нема тука што да му ја думаш, нема варијанти :)

10. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,098
    632
    2 Мај 2011
    Фреонот ке го извадат, па ти си полни кој сакаш :) :) :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lynx

lynx
    Unstoppable

3,370
    2,977
    4 Септември 2008
    Малце за неупатените, правете разлика помеѓу CI (common interface) слот и модул (CAM - conditional access module), 99.9% од новите телевизори CI слот имаат за да ја ставите картичката ви треба модул кој обично го дава операторот. Нема универзални модули туку секој CAM зависи од типот на енкрипција што го користи картичката односно операторот.

На пример Близу користи Conax енкрипција (незнам која верзија) и бидејќи ценовно не вреди да бараш и купуваш они го даваат гратис на користење, како и 99% од операторите во Светот.

https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Interface
    https://en.wikipedia.org/wiki/Television_encryption

Или тоа се шематски како се влегува едно во друго би изгледало вака:
    Картичка за декодирање -> CAM кој го дава операторот ->Телевизор со CI слот

Толку.

На zirkach, yasho, Banjifiko и уште 3 други им се допаѓа ова.
  12. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Е тоа ми беше и мене муабетот, ама ти употреби по фенси зборчиња и линкови, а мене пустото ме фати веќе дремка синојка, али морав да искоментирам, затоа што мислам дека пред да нападнеш некого, треба малку да имаш основа за тоа што го бараш/тврдиш. Фала @lynx !

На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    Пак ќе речам,не сум воопшто заинтересиран за телевизори.. немам многу време да гледам телевизија.. поентата ми е што кога го прашав дали ќе има проблем ако го користам само со картичка не ми објасни кои се процедурите,ми објаснуваше нешто со антена пребарување на канали.. нели се вработени и треба да ти објаснат пак нешто од нешто.. само го донесе,го проверивме и на каса.. бидна работата,ќе идам до оне сеа,ќе видам дали може да се земе без доплата,ако не ќе си го купам и тоа е...
    сиромавиот,два пати плаќа :)
    фала на сите коментари :(;)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

510
    352
    2 Јануари 2014
    Машко
    Ниеден телевизор не доаѓа со тој додаток , а и 90% од електричните апарати немаат кабел од проста причина што од каде да знаат тие каде ти е штеќерот и колку кабел ти треба. Земи кабел колку ти треба и еден скапан штравцигер и за 1 минута ќе го наместиш,а за картицата појди со бум ресиверот во оне и замени го за картица со доплата од 500 денари. :D

15. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Шпоретите можат и на двофазна и на трофазна струја да работат, така? Најверојатно затоа ги продаваат без кабел.

16. krema

krema
    Professor

9,115
    8,847
    24 Јуни 2009
    Машко
    Точно е ова, но нема двофазна струја. Има монофазна (една фаза) и трифазна струја (три фази) :)
    Инаку ваквиот додаток CI може да се купи и онлајн продавниците ширун светот :)

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    По декларација секој електричен апарат треба да поседува кабел од најмногу 2 метри не подолг поради разни безбедносни причини.Тоа со монофазната и трофазната струја држи вода.Нема везе,шпоретот го средив,ова со картицава утре ќе одам.. тоа е светот

18. lynx

lynx
    Unstoppable

3,370
    2,977
    4 Септември 2008
    Веќе кога сме кај каблите за шпорет истите треба да доаѓаат со нив и незнам зошто би немало.
    Начинот како ќе го поврзеш позади кабелот на шпоретот (има шема) ќе работи или на монофазна или на трофазна, значи не е до кабелот туку до начинот на поврзување.

19. EnableSTAT97

EnableSTAT97
    Gaining Experience

345
    146
    4 Јули 2011
    Машко
    Шпоретиве електрични барем овие за по дома сите се монофазни (230v). Се користат 3 фази за да се растерети потрошувачката ( најчесто се врзани релна на 1 фаза по 2 рингли на др. фаза итн. ) Не е возможно да работат сите наеднаш на 1x2.5mm жица (ќе повлечи 30-40а во зависност од шпоретот). Затоа се користат 3 жици x 2.5mm (фази).

Во врска со cam модулот многу логично дека нема да даваат со телевизорот. Ако даваа ќе требаше да даваат за сите еникрипции што нема логика.
    p.s Не се баш најевтини гледам на ebay се 40+ долари. Овие од боом се на viaccess мислам незнам за верзијата (ке ти дадат за 500ден модул, ќе го исклучиш тв го ставаш модулот заедно со картичката и толку).

20. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Монофазна де, така и ми треба што чепкам на форумов после дремка а не сум пиел кафе :)

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  21. DoomiX_MDK

DoomiX_MDK
    Gaining Experience

174
    109
    9 Април 2007
    Има некој користено CAM модул на BoomTv да сподели искуство? Има значителна разлика во брзина на менување на канали, квалитетот на сликата и слично од шугавиот Sagem рисивер кој дава видео преку SCART? Како што јас разбирам, одиш во ОНЕ купуваш модул, вадиш картичката од рисиверот, картичката со модулот во телевизор и тоа е тоа?

На The_Darkness му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,631
    6,711
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Корисникот бира дали ќе се поврзе на монофазна или на трофазна, а со самото тоа се менува и видот на кабелот, монофазна-трожилен кабел, трофазна-петжилен кабел, а тука игра улога и должината, пример ако дадат пократок, некој може да се обиде да го продолжи и да направи беља. А дека би требало да доаѓа, па би требало, тие нека дадат 5 метарски петжилен 5х2.5, па корисникот ќе си одлучи како сака, ако не му одговара, ќе си купи друг и готово.
    Бојлерите доаѓаат без кабел, затоа што кабелот за него не оди традиционално во штекер, туку излегува од ѕид контролиран од прекинувач, па нема логика да дадат кабел за бојлер.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

510
    352
    2 Јануари 2014
    Машко
    Јас имам и подобро е 100 пати од сажемот, процедурата е следна: Зимаш ресиверот комплет со далечински,кабел и адаптер и право во оне, ти прават замена на опремата и ти даваат cam модул и друга картичка со доплата од 500 ден. :)

На DoomiX_MDK му/ѝ се допаѓа ова.
  24. pane96

pane96
    Gaining Experience

381
    166
    28 Септември 2013
    Машко
    Ne saka da go procita cam modulot iako si pisuva deka podrzuva mp4 i si ima slot.. koga kje go povrzes na obicniot sagem resiver,preku scart
    se blokira televizorot.. ne e normalno ova.. probano so tri kartici od boom.
    Model: FUEGO TV 32 FG 3300
    ps. Ne me remetete za kvalitetot,tolku pari imav i zemav.. pane 96

25. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Епа тогаш врати го телевизорот. Ако се кочи кога му поврзуваш рисивер...

Сподели

Вчитување...