Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. krema

krema Professor

4,123
    3,411
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во цитатот што си ме спомнал никаде не наведов модел на кинески телефон!

2. stefano

stefano Wax on, wax off

50
    73
    8 Декември 2016
    И шо поточно сакаше да кажиш, дека нема врска кој модел на кинески телефон е? За тебе исто е Xiaomi и Doogee.

А всушност и јас ти објаснив дека немора да е конкретен модел, туку да има одредени карактеристики за таа цена!

Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk

3. hipo

hipo Ентузијаст

1,404
    1,027
    27 Јануари 2011
    Машко
    Поради огромен број на пратки кои пристигаат во МК од Али, голем дел од пратките може да поминат нецаринети (за среќа на нарачателот, на штета на државата). Но тоа не пали секогаш, кога има малку пратки и цариниците немаат работа ке можат секој да го проверат и да наплатат царина и ДДВ. Генерално ДДВ треба да се плати на се, многу мал број на граѓани или институции се ослободени од плаќање данок.

БТЊ Скоро цела Македонија има роднини во Кина и добиваат подароци секоја недела.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. krema

krema Professor

4,123
    3,411
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не,
    еднаш веќе пишав, доколку сакаме да си купиме мобилен од Кина, треба да си бидеме спремни да си ги платиме давачките што ќе ја одредат царинските службеници, а не да кукаме овде дека пратката била декларирана со 50 долари а цариниците го оданочиле и оцариниле на 100 долари. Они имаат ексклузивно право да ја одредат основицата спрема нивна проценка, и треба да разбереме дека они не пијат нафта.
    А тоа дека на некој “така“ му поминала пратката е чиста и лична среќа, затоа и напишав, ако не сме спремни да даваме екстра пари за данок и царина, тогаш може и овде да се пазарат кинески телефони.
    Е сега, ако сакаш да имаш најнов модел на кинески телефон, а го нема во нашите продавници, тогаш нарачај го од Кина и мушки плати си ги сите давачки ако ти го задржат на царина.

kamenko, Krkac и на hipo им се допаѓа ова.
  5. stefano

stefano Wax on, wax off

50
    73
    8 Декември 2016
    Одлично напишано. Конечно те разбрав дека постот повеќе ти е наменет за Ристе19 а не за мене. Јас убо си објаснив дека 18%ддв ми беа израчунати за плаќање уште кога ја правев нарачката, како шо треба да е секој спремен. Е сега ако куртули можи да си се почасти пиво со тие пари

Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk

6. eX3v1l

eX3v1l Активен гик

794
    371
    2 Мај 2011
    Има некој порачувано велосипед и да потврди 25% данок и царина ?

7. Vlad95

Vlad95 n00b

7
    1
    20 Декември 2015
    Машко
    Imam kupeno okolu 20 knigi na angliski dali bi imalo nekoj problem pri premin na granica?

8. DonFrozex

DonFrozex Гик

127
    63
    9 Јуни 2011
    Машко
    Веројатно да, ќе треба да си платиш царина.. особено ако ти се сите спакувани заедно и тежат пола тон :)

9. hipo

hipo Ентузијаст

1,404
    1,027
    27 Јануари 2011
    Машко
    За книги до сега не сум платил ништо на царина. Максимално сум добивал по 3-4 книги т.е. пакет до 5 кг, од Амазон Англиски.
    Не би требало да има проблем со царина и да платиш нешто тоа ке биде минимално.

10. kirev

kirev Sensei

4,277
    2,751
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Нема царина за книги. Е сеа со ДДВ не знам како стојат, ама па кој би те труел за книги...

11. krema

krema Professor

4,123
    3,411
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во нашата ни чудесна земја се` е можно.

На Riste19 и kirev им се допаѓа ова.
  12. moongose

moongose Активен гик

1,135
    1,122
    19 Јули 2013
    За книги е 0% царина, 5% ддв. Ама тоа ако ги увезуваш. За пренесување во багаж не верувам дека некој нешто ќе ти рече.

На PC_GAMER и kirev им се допаѓа ова.

Сподели