Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во цитатот што си ме спомнал никаде не наведов модел на кинески телефон!
   
 2. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  143
  195
  8 Декември 2016
  И шо поточно сакаше да кажиш, дека нема врска кој модел на кинески телефон е? За тебе исто е Xiaomi и Doogee.

  А всушност и јас ти објаснив дека немора да е конкретен модел, туку да има одредени карактеристики за таа цена!


  Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk
   
 3. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,490
  1,174
  27 Јануари 2011
  Машко
  Поради огромен број на пратки кои пристигаат во МК од Али, голем дел од пратките може да поминат нецаринети (за среќа на нарачателот, на штета на државата). Но тоа не пали секогаш, кога има малку пратки и цариниците немаат работа ке можат секој да го проверат и да наплатат царина и ДДВ. Генерално ДДВ треба да се плати на се, многу мал број на граѓани или институции се ослободени од плаќање данок.

  БТЊ Скоро цела Македонија има роднини во Кина и добиваат подароци секоја недела.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не,
  еднаш веќе пишав, доколку сакаме да си купиме мобилен од Кина, треба да си бидеме спремни да си ги платиме давачките што ќе ја одредат царинските службеници, а не да кукаме овде дека пратката била декларирана со 50 долари а цариниците го оданочиле и оцариниле на 100 долари. Они имаат ексклузивно право да ја одредат основицата спрема нивна проценка, и треба да разбереме дека они не пијат нафта.
  А тоа дека на некој “така“ му поминала пратката е чиста и лична среќа, затоа и напишав, ако не сме спремни да даваме екстра пари за данок и царина, тогаш може и овде да се пазарат кинески телефони.
  Е сега, ако сакаш да имаш најнов модел на кинески телефон, а го нема во нашите продавници, тогаш нарачај го од Кина и мушки плати си ги сите давачки ако ти го задржат на царина.
   
  kamenko, Krkac и на hipo им се допаѓа ова.
 5. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  143
  195
  8 Декември 2016
  Одлично напишано. Конечно те разбрав дека постот повеќе ти е наменет за Ристе19 а не за мене. Јас убо си објаснив дека 18%ддв ми беа израчунати за плаќање уште кога ја правев нарачката, како шо треба да е секој спремен. Е сега ако куртули можи да си се почасти пиво со тие пари

  Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  Gaining Experience

  841
  391
  2 Мај 2011
  Има некој порачувано велосипед и да потврди 25% данок и царина ?
   
 7. Vlad95

  Vlad95
  Intern

  7
  1
  20 Декември 2015
  Машко
  Imam kupeno okolu 20 knigi na angliski dali bi imalo nekoj problem pri premin na granica?
   
 8. DonFrozex

  DonFrozex
  Gaining Experience

  350
  301
  9 Јуни 2011
  Машко
  Веројатно да, ќе треба да си платиш царина.. особено ако ти се сите спакувани заедно и тежат пола тон :)
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,490
  1,174
  27 Јануари 2011
  Машко
  За книги до сега не сум платил ништо на царина. Максимално сум добивал по 3-4 книги т.е. пакет до 5 кг, од Амазон Англиски.
  Не би требало да има проблем со царина и да платиш нешто тоа ке биде минимално.
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Нема царина за книги. Е сеа со ДДВ не знам како стојат, ама па кој би те труел за книги...
   
 11. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во нашата ни чудесна земја се` е можно.
   
  На Riste19 и kirev им се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,330
  1,414
  19 Јули 2013
  За книги е 0% царина, 5% ддв. Ама тоа ако ги увезуваш. За пренесување во багаж не верувам дека некој нешто ќе ти рече.
   
  На PC_GAMER и kirev им се допаѓа ова.
 13. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,252
  304
  26 Јануари 2012
  Za nastaro ako kupam velosiped pr srbija ili bugarija i licno go vnesam kako ke se carine nekoj iskustvo da ima
   
 14. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  742
  254
  28 oктомври 2007
  Ако го возиш преку граница спортски облечен без проблем ќе си го донесеш или евентуално да одглумиш дека си бил на одмор со неколку торби во кола и ќе го ставиш или на кров или позади петата врата.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  742
  254
  28 oктомври 2007
  А што конкретно сакаш половно да земеш и која цена зашто бајкер сум и можам да те посоветувам дали се исплати или не.
   
 16. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  665
  536
  27 Јуни 2012
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,204
  2,296
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Што е последното, над колку се плаќа царина?
   
  На DarkoG му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  136
  52
  14 ноември 2016
  Машко
 19. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  665
  536
  27 Јуни 2012
  заборави на тоа овие не се кинези :)
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Gaining Experience

  350
  301
  9 Јуни 2011
  Машко
  Мислам дека си е уште над 40 евра..
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  87
  90
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  над 20 данок, над 45 царина (цена со се цената за поштарина)

  нема везе дали се кинези или не. Мене и од Јапан и од Америка (продавници не луѓе по ебај и слично) ми штимале цени кога сум прашал.

  него прашај си во продавницата (ако нема аутоматско) да ти го одбијат данокот таму 20% пошто си надвор од ЕУ. Некои го имаат ова аутоматски кога ќе наместиш локација, ама ако нема исконтактирај ги дека нарачуваш надвор од ЕУ и да ти го одбијат данокот, пошто нели ќе си го "платиш" на влез на увоз тука.
   
 22. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  136
  52
  14 ноември 2016
  Машко
  Па би требало 5% ДДВ да си платиш само од сумата која си го платил производот и преглед тоа што отварал едно 100че.
   
 23. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  510
  158
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Да не има некој искуство со царина на заменски продукт? Во мојот случај се работи за ГоПро камера која ми се расипа под гаранција, ГоПро се согласи да ми прати нова камера со тоа што ја вратив старата назад.
  Новата камера стигна денес и е задржана на царина. Пратена беше преку УПС, е сега од УПС ми бараат 1044 ден за лежарина плус 2400 за шпедитерски услуги + царина + данок за новата камера. Од ГоПро ми рекоја дека ќе ми пратат "commercial invoice" што ке ме ослободело од царина?! Во УПС му го кажав ова ми рекоја нема шанси да не се платат давачките без разлика ГоПро што ке ми пратат.

  Камерата е нова, но без батерија и без оригинално пакување.
  Вредноста на пакетот е пишано $76.
  Некој да има слично искуство?
   
 24. psyside

  psyside
  Модератор

  23,404
  22,852
  4 Септември 2008
  Давачките од аспект на лежарина мора да ги платиш, царинските не сум сигурен ама мислам дека не.
   
 25. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  143
  195
  8 Декември 2016
  Дали имаш некој доказ - документ дека си извадил таков производ од државава, да приложиш на царина па да видиш дали ќе те ослободат. Требало да пријавиш на царина дека го ваѓаш уредот надвор од Македонија за да после можиш да го вратиш назад без давачки.
   

Сподели