Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. krema

krema
    Professor

5,312
    4,595
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во цитатот што си ме спомнал никаде не наведов модел на кинески телефон!

2. stefano

stefano
    Gaining Experience

143
    195
    8 Декември 2016
    И шо поточно сакаше да кажиш, дека нема врска кој модел на кинески телефон е? За тебе исто е Xiaomi и Doogee.

А всушност и јас ти објаснив дека немора да е конкретен модел, туку да има одредени карактеристики за таа цена!

Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk

3. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,490
    1,174
    27 Јануари 2011
    Машко
    Поради огромен број на пратки кои пристигаат во МК од Али, голем дел од пратките може да поминат нецаринети (за среќа на нарачателот, на штета на државата). Но тоа не пали секогаш, кога има малку пратки и цариниците немаат работа ке можат секој да го проверат и да наплатат царина и ДДВ. Генерално ДДВ треба да се плати на се, многу мал број на граѓани или институции се ослободени од плаќање данок.

БТЊ Скоро цела Македонија има роднини во Кина и добиваат подароци секоја недела.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

5,312
    4,595
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не,
    еднаш веќе пишав, доколку сакаме да си купиме мобилен од Кина, треба да си бидеме спремни да си ги платиме давачките што ќе ја одредат царинските службеници, а не да кукаме овде дека пратката била декларирана со 50 долари а цариниците го оданочиле и оцариниле на 100 долари. Они имаат ексклузивно право да ја одредат основицата спрема нивна проценка, и треба да разбереме дека они не пијат нафта.
    А тоа дека на некој “така“ му поминала пратката е чиста и лична среќа, затоа и напишав, ако не сме спремни да даваме екстра пари за данок и царина, тогаш може и овде да се пазарат кинески телефони.
    Е сега, ако сакаш да имаш најнов модел на кинески телефон, а го нема во нашите продавници, тогаш нарачај го од Кина и мушки плати си ги сите давачки ако ти го задржат на царина.

kamenko, Krkac и на hipo им се допаѓа ова.
  5. stefano

stefano
    Gaining Experience

143
    195
    8 Декември 2016
    Одлично напишано. Конечно те разбрав дека постот повеќе ти е наменет за Ристе19 а не за мене. Јас убо си објаснив дека 18%ддв ми беа израчунати за плаќање уште кога ја правев нарачката, како шо треба да е секој спремен. Е сега ако куртули можи да си се почасти пиво со тие пари

Sent from my ZUK Z2131 using Tapatalk

6. eX3v1l

eX3v1l
    Gaining Experience

841
    391
    2 Мај 2011
    Има некој порачувано велосипед и да потврди 25% данок и царина ?

7. Vlad95

Vlad95
    Intern

7
    1
    20 Декември 2015
    Машко
    Imam kupeno okolu 20 knigi na angliski dali bi imalo nekoj problem pri premin na granica?

8. DonFrozex

DonFrozex
    Gaining Experience

350
    301
    9 Јуни 2011
    Машко
    Веројатно да, ќе треба да си платиш царина.. особено ако ти се сите спакувани заедно и тежат пола тон :)

9. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,490
    1,174
    27 Јануари 2011
    Машко
    За книги до сега не сум платил ништо на царина. Максимално сум добивал по 3-4 книги т.е. пакет до 5 кг, од Амазон Англиски.
    Не би требало да има проблем со царина и да платиш нешто тоа ке биде минимално.

10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,148
    3,488
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Нема царина за книги. Е сеа со ДДВ не знам како стојат, ама па кој би те труел за книги...

11. krema

krema
    Professor

5,312
    4,595
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во нашата ни чудесна земја се` е можно.

На Riste19 и kirev им се допаѓа ова.
  12. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,330
    1,414
    19 Јули 2013
    За книги е 0% царина, 5% ддв. Ама тоа ако ги увезуваш. За пренесување во багаж не верувам дека некој нешто ќе ти рече.

На PC_GAMER и kirev им се допаѓа ова.
  13. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,252
    304
    26 Јануари 2012
    Za nastaro ako kupam velosiped pr srbija ili bugarija i licno go vnesam kako ke se carine nekoj iskustvo da ima

14. Audiofil

Audiofil
    Gaining Experience

742
    254
    28 oктомври 2007
    Ако го возиш преку граница спортски облечен без проблем ќе си го донесеш или евентуално да одглумиш дека си бил на одмор со неколку торби во кола и ќе го ставиш или на кров или позади петата врата.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Audiofil

Audiofil
    Gaining Experience

742
    254
    28 oктомври 2007
    А што конкретно сакаш половно да земеш и која цена зашто бајкер сум и можам да те посоветувам дали се исплати или не.

16. DarkoG

DarkoG
    On your way to fame

665
    536
    27 Јуни 2012
  17. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,204
    2,296
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Што е последното, над колку се плаќа царина?

На DarkoG му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

136
    52
    14 ноември 2016
    Машко
  19. DarkoG

DarkoG
    On your way to fame

665
    536
    27 Јуни 2012
    заборави на тоа овие не се кинези :)

20. DonFrozex

DonFrozex
    Gaining Experience

350
    301
    9 Јуни 2011
    Машко
    Мислам дека си е уште над 40 евра..

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  21. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

87
    90
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    над 20 данок, над 45 царина (цена со се цената за поштарина)

нема везе дали се кинези или не. Мене и од Јапан и од Америка (продавници не луѓе по ебај и слично) ми штимале цени кога сум прашал.

него прашај си во продавницата (ако нема аутоматско) да ти го одбијат данокот таму 20% пошто си надвор од ЕУ. Некои го имаат ова аутоматски кога ќе наместиш локација, ама ако нема исконтактирај ги дека нарачуваш надвор од ЕУ и да ти го одбијат данокот, пошто нели ќе си го "платиш" на влез на увоз тука.

22. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

136
    52
    14 ноември 2016
    Машко
    Па би требало 5% ДДВ да си платиш само од сумата која си го платил производот и преглед тоа што отварал едно 100че.

23. Тони

Тони
    Gaining Experience

510
    158
    11 Април 2008
    Машко
    Студент
    Да не има некој искуство со царина на заменски продукт? Во мојот случај се работи за ГоПро камера која ми се расипа под гаранција, ГоПро се согласи да ми прати нова камера со тоа што ја вратив старата назад.
    Новата камера стигна денес и е задржана на царина. Пратена беше преку УПС, е сега од УПС ми бараат 1044 ден за лежарина плус 2400 за шпедитерски услуги + царина + данок за новата камера. Од ГоПро ми рекоја дека ќе ми пратат "commercial invoice" што ке ме ослободело од царина?! Во УПС му го кажав ова ми рекоја нема шанси да не се платат давачките без разлика ГоПро што ке ми пратат.

Камерата е нова, но без батерија и без оригинално пакување.
    Вредноста на пакетот е пишано $76.
    Некој да има слично искуство?

24. psyside

psyside
    Модератор

23,404
    22,852
    4 Септември 2008
    Давачките од аспект на лежарина мора да ги платиш, царинските не сум сигурен ама мислам дека не.

25. stefano

stefano
    Gaining Experience

143
    195
    8 Декември 2016
    Дали имаш некој доказ - документ дека си извадил таков производ од државава, да приложиш на царина па да видиш дали ќе те ослободат. Требало да пријавиш на царина дека го ваѓаш уредот надвор од Македонија за да после можиш да го вратиш назад без давачки.

Сподели