Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  Во било која команија некој работи опстојуваат без профит, не да се фрлени туку како за конкурентност..

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
  На ivan88 и cakii им се допаѓа ова.
 2. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Тој муабет држи вода и се случува реално, ама прочитај назад до какви крајности се дискутира :)
   
 3. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  Ни они не сакаат но доколку не успее пример Ј5 серијата на Самсунг знаеш ли колку ќе ги заболе ...
  Како за ланскиот снег!
  А ти како корисник и тоа како ќе бидеш заебан.

  Убаво си кажа членот кај нив е релаксирано имаат покритие ...
  Самсунг како бренд има профит од 1.9% затоа што успеаа да ја намалат загубата со другите тракашаки што ги прават...
  И имаш членови баш на овој Форум што се радуваат дека брендот самсунг завршил со профит хахах
  А уствари нивниот мобилен одел 2016 е дебакал.

  Аппле се тресат да биде беспрекорно...затоа што зависат од тој производ.
  Грешат но тие грешки се минимални.
  Кажи ми еден пропаднат производ на Аппле во последните 5 години а јас ќе ти набројам 50 од Гоогле и Самсунг...
  Ете затоа не е исто.

  За тебе како корисник реално што е подобро?
  Само да не зборуваме за вработените во кои услови работат...

  Не заборавај за да технологијата напредува мора да се има пари за развој...
  Хтц тоне си видел во последните 3 години пд нив добар смартфон?
  Немат Пари!!!
  Ете затоа размислувањата тука не се реални кога се напаѓа Аппле а се бранат некои крш Андроид брендови...
  И така е нека си користи кој што сака но не да се напаѓа Најдобриот заради тоа што некој користи некаков тел од Кореа фирма што прави Перални и одлучила од утре да прави и телефони...

  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На DennyMK и cakii им се допаѓа ова.
 4. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Е ова е муабетот што сите ги иритира на форумов.. Поточно овој дел..
  Самсунг првиот мобилен телефон го има направено во 1988-ма година и сериозно пишуваш дека фирма што прави перални и текнало да прави мобилни телефони ?

  Во врска со другиов муабет за дел се слагам, за дел не..
  Не би сакал да коментирам бидејќи пак ќе почнеме да се вртиме во круг како и претходните 30 страни. И сам гледаш дека се изгасив од ГСМ и овде ретко коментирам на овие теми поради овие причини.

  Мојот став за Епл го знаеш одамна како и да е.. Сум пробал неколку Епл модели, за нешто ми правеле кеиф, за нешто не.
  За мои лични потреби Андроид нуди повеќе и тоа е тоа.. Самсунг С7 Еџ користам во моментов бидејќи мислам дека нуди највеќе, ма да земав Редми Ноте 4 за татко ми и можам да кажам дека сум многу импресиониран и се замислив да земам некое Xiaomi и да си турам 200 евра во џеб :)

  Поентата ми беше дека многу безвезе расправии се прават, секој нека си користи што сака и тоа е тоа.. Нека има интересни дискусии, ама намалете со расправии :)
   
  На ivan88, Gajche-X, Jovan2389 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  Додека не користете паралелно с7 и ајфон 7 не можете да зборувате, цаки си имал 6 плус што е далеко од едге, подобро нешто од 7 нема сеа за сеа, највеќе иос, 3д тач и хоум батон.

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
  На voah и DarkEnchanter им се допаѓа ова.
 6. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Точно имав 6 плус и генерално бев задоволен од телефонот, имав некои ситни замерки што ги пишав на гсм, а најголемата ми беше на професионален план каде што VPN конекции не ми работеа како што треба, а истите на Андроид работеа. Некои работи ми се свиѓаа повеќе кај Ајфонот (иако 6 плус) за разлика од С7 Еџ. Пример предна камера и батерија..

  Сепак мене самиот оперативен систем некако не ми одговара и поради тоа си се вратив на Андроид (ма да и да ми направи кеиф повеќе Ајфонот ќе морав да се префрлам поради проблемот со VPN бидејќи секојдневно го користам).

  7ца имав неколку прилики да расчепкам, телефонот е дефинитивно многу брз, тоа кој ќе го оспори е тотално нереален. Home Button-от искрено не ми направи нешто многу кеиф, многу чудно ми дојде. Можеби подесувањата на истиот не ми одговарале, незнам, ама искрено не ме воодушеви баш.
   
  На voah му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,780
  1,342
  17 Август 2014
  Машко
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Astro и voah им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Mногу брз да, али многу мазен не.
   
 9. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Тие неколку прилики што ги имав да го чепнам телефонот за жал не беа на подолго време, туку на 10-15 минути така да за тоа не би можел да коментирам :) за тоа кратко користење не приметив никакви лагови, за подолго не би знаел :)
   
 10. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
   
 11. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Искрено нема што да се помирам со тоа дека Самсунг не е фирма што произведува само телефони бидејќи тоа воопшто не ме ни јаде.. Не што не ме јаде, туку не ми ни паднало на памет до сега.

  Според мене не се слагаме бидејќи баш сега според мене Самсунг иде напред..
  Купив пред некој ден телефон за тетка ми Самсунг Ј5 2016 и сум прилично изненаден за парите. Има подобри избори не викам не (земав Редми Ноте 4 за истите пари за татко ми), меѓутоа далеку подобри се mid-range уредите на Самсунг за разлика од тоа што беа.. Веќе личат на нешто..

  За С7 нема ни да коментирам бидејќи според мене телефонот е тотален погодок. Никаква замерка немам до сега за истиот поголема. Стварно ми се погоди Еџ-от, не ме оставил никаде, нити сум имал некакви проблеми со него. Немав ни со Ајфонот да не се разбереме погрешно (освен VPN).

  Тоа што апдејтите на Андроид стигаат покасно е сосема нормално. Постојат милион Андроид уреди, секој со различен скин, секој од различна фирма и секој треба да се прилагоди за истиот. Тоа е така, другачие неможе и мене лично не ми смета.

  Пак зборам за мое лично мислење, не мора никој да се слага со истото. :)
   
  Последна промена: 11 Јануари 2017
 12. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Не се лагови, него микро статери, за да ме разбереш тоа ти е како да се тресат анимациите, поготово приметливо кога идеш од ДЕСНО на лево у мулти-таскинг (споро) тегнеш на лево....

  Пред 3-4 месеци беше ужас, сега е средено доста али не е како што треба, поготово не заради тоа што тој телефон има A10/NVMe.
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
 14. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  Стварно И7 има многу лагови и дропови ...
  А во исто време е за дупло побрз од С7...
  Мултитаскинг х 3.
  Ама битно имало едно лагче :).
  Реалност е бе незнам...


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На DaVoRkNe и DennyMK им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Сакаш да се увериш у живо?
   
 16. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  После 2 месеци користење Самсунг буџет имаш успорување за најмалку 30% ако не и повеќе...
  А апдејти за различни андроиди тоа нема врска со Брендовите...
  Тие ја добиваат од гоогле раната бета од Ос и треба од кога ќе излезе барем после 1 месец да се добие апдејт но некако не им оде од рака.
  А кога ќе побараат 850$ за Ноте 7 тоа е ок нема проблем...
  Во рака секој ден имам с6 и гледам како работе ... како с5...
  Што е Жалосно...
  Ама ок ај нема врска ...:)


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  [​IMG] '

  сааш ти да се увериш во живо?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Што е поентата на скринов?
   
 19. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  Dios mio

  Од ајван 7 е скриншотот, сигурно не ти праам скриншот од ајфон 6с коа збориме за седмица.

  Го држам во рака. Не ми треба доказ у живо од тебе, го иам у живо.
   
  На obaba и voah им се допаѓа ова.
 20. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  Сними видео во 240 фрејма и ќе видиш лагови :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  +1 бате

  Го користев и јас нема телефончето мана, најпогоден ми е посебно црниот :)

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 22. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Јас потполно разбирам дека скринот е од ip7, ти мене не ме разбра.

  Каков доказ е обична слика?

  Кој кажа дека кај сите ip7 е тој проблем?

  Ако донесам 6s+, ip5s, i6, и ip7 и сите 4 го имаат тој проблем, ќе ми го дадеш ли твојот iPhone 7, а ако не јас ќе ти го дадам мојот OP3T, имаме ли кладба?

  Од кога кај Apple е норално и дозволиво да има такви вариации од уред до уред? порано спиеа сите, сега е како кај андроид, како ќе се погоди.
  Човекот што проба да вметне лажно видео, откако на претходното приметивме лагови, збори за тоа како проблемот не постои, за малце ќе ти поверував.
   
  На stefano и AlexanderMK им се допаѓа ова.
 23. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  Средени се баговите, а и анимациите.

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 24. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Не се средени целосно, пак има дропови, НО незнам дали е тоа така кај сите, изгледа анимациите т.е. нивното убрзување прави голема разлика во редуцирање на проблемот.

  П.С. Верувале или не ip5, да 5! работеше помазно кога идев од десно на лево, во споредба со ip7!

  Значи не зборам за брзина, за ова можат да потврдат најмалце 7-8 члена на форумов кои се уверија во живо!
   
 25. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  Не сакав да ти докажам ништо ниту иам потреба.
  Ама баш не ме занима кој ми верува кој не ми верува.
  Не добивам самовредносни поени ако на некој му докажам нешто.

  Чисто сакав да ти покажам дека не зборам зашо сум го видел на 15 секунди телефонот во излог у тмобајл па на памет зборам.

  За телефонот да се каже дека има мини-засецкувања е богохулие па макар и да е вистината.
  Јас НУЛА вакви работи што ти ги раскажуваш ги иам искусено, и верувам дека едвај 1 од 10.000 луѓе ќе приметат тоа шо ти потенцираш.

  Не е перфектен телефон. Не е ни самсунг с7, ни ОП3Т.
  Ама приказната за ајфон 7 е многу поголема од "има микро-засецкувања".
   
  На voah и psyside им се допаѓа ова.

Сподели