процесор

 1. FilipM

  Оверклокинг на Zen 3 (Ryzen 5xxx)

  Здраво на сите, Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :) Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот Накусо: - Ryzen 5600X: 4.7GHz @...
 2. B

  Продадено Матична H81M-DS2, CPU I3-4170 и 8GB RAM

  Ве молам за проценка на деловиве: 1. Матична плоча Gigabyte H81M-DS2 2. CPU Intel I3-4170 3. 8GB (една плочка) Silicon-Power RAM 1600Mhz Деловите немаат гаранција.
 3. Rikimaru

  Оверклокинг на Zen2 (Ryzen 3xxx)

  Здраво на сите, Неколку АМД корисници последниве неколку недели имаа забелешки и грижи во врска со однесување на нивните Ryzen 3xxx процесори. Необично високи волтажи на Idle, скокања на температурите лево десно, итн. Напишав некому накратко зошто е тоа така, меѓутоа не објаснив доволно, па...
 4. Commie

  Совет за конфигурација

  После сто години се враќам назад на форумов имајте милост :) Здраво дечки. На ниеле сум да си набавам една конфигурација (PC) за по дома. Првично ми е за работа во полето на графички дизајн, а после за браусање, снимање видеа и останато. Е сега, за ралзика од класичните конфигурации што се...
 5. Snow :)

  i7 4790

  Како што гласи насловот, барам да купам i7 4790.
 6. Roxas

  Прв пат склопувам компјутер

  Се решив да склопам компјутер чисто од хоби оти долго време ги следам тек каналите на јутуб и добив желба да се обидам и јас. CPU: Ryzan 5 2600 со основниот кулер RAM: HyperX Predator 3200MHz CL15 2x8 Gigs MВ: ASRock b450 fatal1ty gaming K4 PSU: Cooler Master Vanguard V1000 80+gold (ми го...
 7. B

  Xeon (771) на 775 плоча.

  Некој искуство со таа операција? Добра идеа или не баш? Предложете кој xeon би бил ок. Плоча: g31m3 v2
 8. кросворд

  Intel Coffee Lake - генерална дискусија

  Здраво ќе купувам конфигурација со буџет негде околу 150,000 , дали вреди да го чекам coffee lake 8700к да дое кај нас или да го билдам со i7 7700k, мислења ? Исто така кога би стигнало кај нас ако има некој инфо ? Ќе идат заедно со 1080 Ti.
 9. comakot

  Помош малце со СМ 212

  Имам 1150 и никако да го ставам кулерот секако пробав па ако има некој искуство да каже, иначе матичната ми е од асус х81-гејмер сега за сега зедов некој си кулер од 500 мкд па врши работа ама нејќам да отидат 2к мкд за џабе
 10. offshore

  Голема искористеност на процесор на Wordpress страни

  Здраво, ме интересира дали некој знае и може да ми помогне и да ми каже што да направам со моите Wordpress страни кои што користат премногу процесор и ми го заглавуваат целиот сервер искористеноста варира нон стоп некогаш е 20% некогаш 60, 70, 80, 90, 100%. Ќе ви бидам благодарен доколку некој...
 11. Boldozer

  Микропроцесорски архитектури и технологии

  Се одлучив да го споделам текстчево кое ми беше проектна задача :), има поучни/корисни работи иако 70% е историја и релативно се површни работи и претпоставувам повеќето тука ги знаат, но можеби на некој ќе му дојде при помош да разбере малце повеќе како за почетници итн. Доста време е потрошено...
 12. gokica

  Intel Kaby Lake - генерална дискусија

  На 30 август Интел ги објави новите подобрени процесори од генерацијата со кодно име Kaby Lake. https://newsroom.intel.com/press-kits/7th-gen-intel-core/ http://www.theverge.com/2016/8/30/12698400/intel-kaby-lake-7th-gen-core-cpu Изграден на 14nm процес, со малку повисоки дефаулт и турбо...
 13. spiritBreaker

  Термална паста

  Другари! препорачујте добра паста за процесор, како и кај може да се најде. до кај 200-300 ден макс нешто поквалитетно, да не се оние белите никаквите ... ви благодарам на предлозите и препораките :)
На врв Дно