• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Upgrade на графичка карта

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Мене ми личи ко да сака ќар да направи од некоја поевтина ама ок. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #28

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Ни ќе најдиш на старо, ни поевтино
Надежта последна умира, ако ништо ќе земам една 980 ти па ќе го следам пазаров ако се појави некоја подобра која ја сакам.
Мислењето е автоматски споено:

Мене ми личи ко да сака ќар да направи од некоја поевтина ама ок. :)
Не мие за ќар сакам да најдам некоја добра за парите што не е overpriced.
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,023
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Подобро земи rx 580 4gb за помалку пари ќе најдеш, да поминеш периодов па после ќе земеш rtx 3060 za 150 евра
 
  • Ја почнал/а темата
  • #32

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Ќе земам 980 ти ако не се појави некоја друга понуда, па кога ќе намалат цените ќе земам некоја добра
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Подобро земи rx 580 4gb за помалку пари ќе најдеш, да поминеш периодов па после ќе земеш rtx 3060 za 150 евра
Многу јак совет,маестрален да не речам :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Надежта последна умира, ако ништо ќе земам една 980 ти па ќе го следам пазаров ако се појави некоја подобра која ја сакам.
Мислењето е автоматски споено:


Не мие за ќар сакам да најдам некоја добра за парите што не е overpriced.
Таа што ти ја пратив е скоро иста цена ко пред поскапувањето.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Чекај нека падне цената на Биткоин и Етхереум во следниот период и ќе искочат добри графички на продажба низ форумов, предпоставувам по пристапна цена . *pls dont kill me :LOL:*
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
471
311
На гробишта
Чекај нека падне цената на Биткоин и Етхереум во следниот период и ќе искочат добри графички на продажба низ форумов, предпоставувам по пристапна цена . *pls dont kill me :LOL:*
Да се надеваме
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Надежта последна умира. :')

Во секој случај, мислам дека не вреди да иде од 1060 на било која друга графичка што не е минимум ГТХ 20ка (супер) серија или 5700ка. А според тоа што читав, поради големиот дефицит на чипови во светот, цените тешко да паднат во текот на годината.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Надежта последна умира. :')

Во секој случај, мислам дека не вреди да иде од 1060 на било која друга графичка што не е минимум ГТХ 20ка (супер) серија или 5700ка. А според тоа што читав, поради големиот дефицит на чипови во светот, цените тешко да паднат во текот на годината.
Мене ми личи на вештачко кревање цени, лани кога почна пандемијата се сопре, а чиповите си останаа на задоволително ниво. Наеднаш последниве 2/3 месеци демек немаат капацитети или материјали. Ќе испадне на крај како со рамот пред некоја година кога креваа цени заедно.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Мене ми личи на вештачко кревање цени, лани кога почна пандемијата се сопре, а чиповите си останаа на задоволително ниво. Наеднаш последниве 2/3 месеци демек немаат капацитети или материјали. Ќе испадне на крај како со рамот пред некоја година кога креваа цени заедно.
Како шо едно време се шпекулираше дека нафта ќе може да се ваде уште 50 години за да ја покачат цената, така и со чиповите ќе испадне сетиќи.
Се си е овоа игра.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Пошо дено по утрото се познава, овоа со мајнинго и графичките тешко дека ќе се смене оваа 2021ва. Да се надаме од наредната 2022ра. Здравје до тогај.
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,023
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Чувај си ја таа што ја имаш, 250 евра да платиш за 980ti не се исплати апгрејдот за толку стара графичка таа може да ти рикне и да останеш без ништо на крај.
Почекај ќе има RTX за 150$ со лопата да ринеш.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,094
16,436
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Само во конфигурација ја даваат...
Пак зошто таков дебилен потег? Што ја редат на лагер ко така?
Ем ко малце е 23к за таа карта, па сеа уште во конфигурација, со зделка да е даваат.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Пак зошто таков дебилен потег? Што ја редат на лагер ко така?
Ем ко малце е 23к за таа карта, па сеа уште во конфигурација, со зделка да е даваат.
Уште да ја стават у конфигурација со 8 јадрен процесор и тоа 3 год стара генерација и нешо слично као шо се "избалансирани" готовите конфигурации по продавниците :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #50

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Чувај си ја таа што ја имаш, 250 евра да платиш за 980ti не се исплати апгрејдот за толку стара графичка таа може да ти рикне и да останеш без ништо на крај.
Почекај ќе има RTX за 150$ со лопата да ринеш.
Имам можност да земам 980 ти со замена за мојата и моја доплата, доаѓа поефтино од 250 евра. Is it worth the shot?
Мислењето е автоматски споено:

Доаѓа негде помалце од 200 евра, ако ја рачунаме и цената на мојата графичка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
846,182
Членови
29,329
Најнов член
Leonard
На врв Дно