• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Upgrade на графичка карта

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Здраво,
јас имам 1060 3гб графичка карта, дали вреди да се направи upgrade на 980 Тi или на некоја 1070 Ti со добра цена?
PC specs:
i9-10850K
16 GB RAM
Z490-E GAMING

*Знам, за овај build најсоодветно би било RTX графичка но немам услови за да набавам.
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
389
850
Битола
Доколку најдеш 1070ти слободно земај,ќе осетиш голема разлика од 1060 3гб.А 980ти е веќе застарена и не би давал пари по нејзе.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Доколку најдеш 1070ти слободно земај,ќе осетиш голема разлика од 1060 3гб.А 980ти е веќе застарена и не би давал пари по нејзе.
И јас затоа се мислев, но неможам да најдам некоја 1070 ти по добра цена, многу скапи ги продаваат
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Лош тајминг :) Почекај ако не ти е итно да се стабилизира пазаров, па ако размислуваш за 1070ti, можеш да најдеш и RTX2060 за слични пари (дека спомна сакаш RTX). 980ti не би размислувал за оваа конфигурација, поготово ако треба да ја платиш како 1070ti :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Лош тајминг :) Почекај ако не ти е итно да се стабилизира пазаров, па ако размислуваш за 1070ti, можеш да најдеш и RTX2060 за слични пари (дека спомна сакаш RTX). 980ti не би размислувал за оваа конфигурација, поготово ако треба да ја платиш како 1070ti :)
Па да затоа и прашав, 15к за 980 Ти некако не ми се даваат, колку би оделе цените иначе за графичките?
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,005
1,744
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Отвори ја темава таму на крај од есен, почеток на зима 2021, вака нема поента муабетот.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Па ако пролисташ низ форумов, пред два месеци 1070ti одеа некаде 13-15k, тука некаде мислам и 2060. Сега е друга приказна.
За 980ti јас не би платил повеќе од 150 европски, ни тогаш, па ни сега.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
ш
Па ако пролисташ низ форумов, пред два месеци 1070ti одеа некаде 13-15k, тука некаде мислам и 2060. Сега е друга приказна.
За 980ti јас не би платил повеќе од 150 европски, ни тогаш, па ни сега.
Да знам, касно видов дека и тука има огласи
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,615
2,754
Па ако пролисташ низ форумов, пред два месеци 1070ti одеа некаде 13-15k, тука некаде мислам и 2060. Сега е друга приказна.
За 980ti јас не би платил повеќе од 150 европски, ни тогаш, па ни сега.
Се наоѓаа 1070 за 10-11к, 1070 Ti за 13-14к, а 2060 почнуваа од 15к некаде, и на форумов и на Реклама5/Пазар3. И искрено јас не би купил графичка за гејминг дур не паднат пак на тие цени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Се наоѓаа 1070 за 10-11к, 1070 Ti за 13-14к, а 2060 почнуваа од 15к некаде, и на форумов и на Реклама5/Пазар3. И искрено јас не би купил графичка за гејминг дур не паднат пак на тие цени.
И јас се надевав да најдам некоја за таа цена
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Ако има некој што прадава графичка до 20к нека ми пише понуда.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,546
10,763
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако има некој што прадава графичка до 20к нека ми пише понуда.
Еве Geforce 520 ќе ти дадам, не за 20 него за 18,500 ќе ти дадам, само денес, само за тебе....

Брат, причекај, цените се ненормални, повеќе од дупло одошто треба, жив експеримент. Барај одреден модел на картица и бркај цена, зошто вака со до 20.000 ништо не правиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Еве Geforce 520 ќе ти дадам, не за 20 него за 18,500 ќе ти дадам, само денес, само за тебе....

Брат, причекај, цените се ненормални, повеќе од дупло одошто треба, жив експеримент. Барај одреден модел на картица и бркај цена, зошто вака со до 20.000 ништо не правиш.
Имам одреден модел што го сакам нешто 1070 ти или 2060 ако се понуди.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,546
10,763
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имам одреден модел што го сакам нешто 1070 ти или 2060 ако се понуди.
Епа барај ги баш тие модели, и чекај да видиш дал некој ќе понуди нешто по разумна цена. Рецимо некој огласил 2060 за 40к јеботе.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Ако има некој што прадава графичка до 20к нека ми пише понуда.
Друже, во моментов најдоброто што можеш да го земеш до 20k e 1060 6GB, а таква не ти треба. Никој сега нема да ти даде модел од тие што ги бараш по таа цена кога моментално одат за дупло. Така да, откажи се од идејата за некое време ако не ти е итно, чувај евриќите, па освежи ја темата таму наесен, да видиш до кај е работата :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Друже, во моментов најдоброто што можеш да го земеш до 20k e 1060 6GB, а таква не ти треба. Никој сега нема да ти даде модел од тие што ги бараш по таа цена кога моментално одат за дупло. Така да, откажи се од идејата за некое време ако не ти е итно, чувај евриќите, па освежи ја темата таму наесен, да видиш до кај е работата :)
Ќе видам, можно е да земам 980 ти за да врши работа а за потаму можи да надоградам повеќе. Ако се најди некој продавач во меѓувреме.
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Јас би ти ја дал мојата 1060 6гб. а и доста други за таа цена ама верувај плаќаш x50% од тоа што беше пред некој месец. Мислам се движеа околу 10к. ако не и подоле. Како што напишаа совет погоре, ако не е зорт не купувај во моментов...
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,580
977
 • Ја почнал/а темата
 • #20

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
36
5
Јас би ти ја дал мојата 1060 6гб. а и доста други за таа цена ама верувај плаќаш x50% од тоа што беше пред некој месец. Мислам се движеа околу 10к. ако не и подоле. Како што напишаа совет погоре, ако не е зорт не купувај во моментов...
Знам, видов дека ги даваат по толкави цени, сакам да најдам некој што продава поефтино, ако е можно.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,127
1,603
Јас би ти ја дал мојата 1060 6гб. а и доста други за таа цена ама верувај плаќаш x50% од тоа што беше пред некој месец. Мислам се движеа околу 10к. ако не и подоле. Како што напишаа совет погоре, ако не е зорт не купувај во моментов...
Па дај му ја со фер цена. :)
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Јас би ти ја дал мојата 1060 6гб. а и доста други за таа цена ама верувај плаќаш x50% од тоа што беше пред некој месец. Мислам се движеа околу 10к. ако не и подоле. Како што напишаа совет погоре, ако не е зорт не купувај во моментов...
За која цена, за 20? :D Хах, еве јас мојата за 17 ќе му ја дадам, нит копач, нит мотика има видено, гланц у кутивче ;)

Знам, видов дека ги даваат по толкави цени, сакам да најдам некој што продава поефтино, ако е можно.
Не гледам зашто некој би ја продавал поефтино, да речеме по цени кои беа реални пред 2 месеци, кога има луѓе што веднаш би платиле двојно повеќе.
А ако ти е толку итно и не ти се чека, спремај шушките и оди во шопинг, има убави графички со уште поубави цени, да не те убедуваме да чекаш ;)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,127
1,603

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,154
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно