1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Јас би ти препорачал A50 да земеш. Ако ти е здосадено од Xiaomi, и IPS дисплеј, и ако не ти требаат нај нај перформанси тогаш со A50 нема да згрешиш.
  Exynos - от не е лош. На PUBG Mobile под default на High ми стави, не кочи, мада малце загрева. Asphalt 9 legends, Gangster Vegas, CSR Racing, и многу други High End игрици не кочат.
  Звукот кога ќе го ставиш на Max, ќе биде малце "крцкав" ама гласен. Исечокот не пречи, батерија држи едно 6-7h SoT, барем кај мене, што не е лошо. Со секој апдејт се подобрува тоа, ама на почетокот може да не ти држи толку многу, ако земеш да симињаш апликации, да симињаш од Cloud (Backup), за да си ги вратиш податоците, али батеријата ќе ти се врати у нормала.
  Да не должам многу, ако прочиташ неколку страници наназад што пишав за A50 ќе видиш.
  Мојот е од Телеком, Dual Sim е, има свој слот за Micro SD картица, и има NFC, а и радио.
  Флуидноста е океј, на 4GB RAM држење у позадина е meh. Со 6GB рам, е тогаш да, ама 4GB рам е Hit or Miss. Без разлика на тоа, уредот не кочи.
  Можеш и Redmi Note 8 Pro да го погледнеш. Уште не е дојден кај нас во Македонија, ама RN8 Pro е одговорот на Xiaomi за новата A класа на Samsung.
  Камерата е блиску со онаа на Galaxy Note 10+
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,168
  26,830
  4 Септември 2008
  :)
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,271
  1,558
  5 oктомври 2007
  Машко
  Фала. РН8Про нема да го дочекам, пошто сега ќе правам договор, а тој уште нема глобал верзија и нема ни најава кога планираат. Башка е Медиатек што не баш ми е по ќеиф, дајбоже да покажат дека сум бил џабе скептичен.
  Најверојатно ќе биде А50 тогаш да смениме малце, и така шаоми ќе останат по дома, па ако не ме бендисуе одма свап ќе праам.
  Кажи ми како е по Скопјево со темперд глас, футроли, маски за А50ка. Има нема?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,168
  26,830
  4 Септември 2008
  Сем потенцијално брзина (рестарт 1 у недела и чистење кеш од рикавери на 2) друго нема да ти фали, софтверот е одличен.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Стакло можеш и од пазарче да најдеш, ама најсигурно според мене у мобилара. Околу 150-200 кошта, зависи каде, и скенерот под екран си работи супер.
  Маска, само од пазарче (зелен пазар), има еден на влезот/излезот што продава маски од десно, јас земав една онака малце поцврста, за околу 200 денари, а во мобилара истата маска за 450 ми ја нудеа.
  Еве вака нешто изгледа:
  item_L_50350625_dc2f924827da9.jpg Galaxy_A50_Auto_Focus_Back_Covers_530x@2x.jpg
   
  На DaVoRkNe и marv им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,478
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Во реалност Iphone-от беше најдобар во се освен некои слики навечер.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,271
  1,558
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ме бендисуе. Ќе прошетам. Него 4/128 е верзијата у телеком како пишува на сајт?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На The Geek Boy и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  @marv: Разгледај го и A70, ако веќе не си го, за нијанса поскап, ама подобар...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,271
  1,558
  5 oктомври 2007
  Машко
  Го гледав, ама ме гледаше и мене жена ми, онака малце .... Ноу комент.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Gumirano, Daniel86, Маша и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  223
  482
  24 Април 2007
  Женско
  Направи и старо за ново :p
   
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,085
  1,087
  2 Март 2011
  Машко
  И А70 има тапа камера, проверено. Во А класава една салам камера не ставија и не ги сметам за комплетен телефон веќе. Треба да се види новата А серија со 's' како ќе се покаже.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,051
  421
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Реално сите 3 разочараа. До сега требаше да бидат далеку подобри во различни услови. Не сум користел гугл пиксел телефон ама мислам дека лимитот на малиот сензор си го прави своето. Уште сум под импресии дека старите камери од по 100е поинт енд шут беа подобри од денешниве телефони. Гледам стари слики камен човече, развивам нови од телефон тиња.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,085
  1,087
  2 Март 2011
  Машко
  Не се сложувам баш. Тие по 100 евра вадат доста лоши слики споредено со денешни телефони, посебно ноќе.
   
  На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
 14. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  161
  170
  14 Септември 2016
  Машко
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  860
  1 Јуни 2016
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,168
  26,830
  4 Септември 2008
  S675ka во комбинација со 3500 ќе биде повеќе од доволно. Рачунај слободно дека е нешто најдобро за парите со оглед на one ui, мада тоа е дискутабилно.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,271
  1,558
  5 oктомври 2007
  Машко
  И да имаше бенд20 за низ Европава.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  На Телеком си? Од кај ти е земено телефончето?
  Имам A50 и сеуште сум на 1 септември апдејт.
  Ме чуди како може постар уред да добива побрзо апдејти.
  Where's the god damn logic Samsung???
   
 19. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,051
  421
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Порано апаратите тука беа негде од 100-150евра максимум.

  Со блиц навечер или денски слики што гледам постари албуми, сликите коска. Од мејт 20про и ајфон 8 тиква. (Може не знаат да развиваат)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 20. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Има во Скопје мобилари кои даваат за тестирање смартфони. На бул. Мајка Тереза е едната, а другата карши Симпро зградата на партизанска.
   
 21. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  - 17 септември сме.
  - Апдејтот што го добил е ист со тој што ти веќе го имаш.

  Што ти е?
   
  The Geek Boy, Скоти и на olikomerc им се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,581
  3,521
  11 Декември 2008
  Машко
  Деца

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
  На The Geek Boy и Balanar им се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  860
  1 Јуни 2016
  Анхоч.
  На вип сум.
  Имаш добиено апдејт порано од мене .. што не е јасно?
  Мојот апдејт врска немаше со оператор, туку од регионот кај што е пуштен апдејтот.
  Вчера ставија (ја проверувам страната секој ден) и за 3 - 4 саати стигна и кај мене.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
 25. damil

  damil
  On your way to fame

  716
  711
  2 Јануари 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...