1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
  1. Вибрациите се просечни, обично ги гасам па за тоа не би можеш да коментирам.

  2. Не може со S10 во темница, имаш горе слики, преку ден се тука негде, S10 има поголема динамика, подобар контраст, и подобри ги вади сенките. Mi9 се држи одлично во детали па дури и тепа на ауто со gcam, меѓутоа во про мод S10 пак тепа и во детали (со дроп на експозиција и F2.4 во про мод)

  3. Батеријата е неверојатна, првиот фирмвер беше ужас, направив апдејт и ичистив сторејџ од кеш и рикавери, сега е КОСКА, иако има 3300 mAh скоро како S10 плус е добар у батерија, ваљда заради 1080p, и малце поефикасен чипсет.

  4. Изработка и дизајн се одлични, дена е тенок заради батеријата лежи одлично, најдобра зделка е за уред со 855, (ако сакаш да видиш што прави тој чип) цели 9к разлика е до OP7 како пример.

  5. На 3-4 бенчмарци ми дава едно 10% помалце скорови него што треба, не можам да сфатам зошто....знам дека се само бенчмарци ама тоа го приметив.

  6. За мазност, ист е со S10 plus, S10-ти после мај-јули апдејтите, станаа СУПЕР МАЗНИ, нереално е што Samsung успеа да направи со на хартија инфериорен чипсет кај S10, едниствена разлика која ја приметив во брзина е при отварање на photos, таму тепа Mi9, додека во бровсање на S10 му нема рамен, рака на срце не користам Xiaomi бровсер па можеби затоа.

  7. Скенерот и face unlock се одлични, доста брзи и многу ретко утињаат. Софтверот е исто ок, немам замерки.

  8. Приметувам дека малце повеќе се мисли на плејстор при инсталации на апс, друго е се супер брзо и мазно, реално не постои човек кој може да ме убеди дека S10 plus вреди 20к плус, осетно е подобар како цел пакет ама разликата е 2x у цена за скоро целата популација сем они на кои парите не им значат ништо.

  Не брзај ако сакаш да земеш, јас го земав на тест, ќе ти го продадам :p
   
  На The Geek Boy, DaVoRkNe, olikomerc и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  297
  327
  7 Септември 2010
  Браво . Не очекував толку детално, ми даде мини ревју :)

  Не се брзам, али имам осет дека ќе ме излажат со понудите на маил :), за 330усд 128гб верзија.

  Твојот што модел е и боја? Пиши ми штом решиш да го продаваш...

  Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Значи пак било за тест за фирма :p:D
   
  На psyside и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 4. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,246
  536
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Друже правиш приватна колекција или планираш да станеш ревјуер?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
  Би сакал да постои фирма која дава да тестираш - менуваш хај енд телефони и на секои неколку месеци :cool::oh:
   
  На Jovan2389 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Spremete se denes kralot da go zapoznaete (so ispeglan software od prva)!
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко

  Jas mozam da ti sredam za Huawei i Samsung na nedela dena da gi imas...
   
  На Speedster, Alucard, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да се надеваме дека овај пат кралот ќе можи да се полни на испегланиот софтвер од прва.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,665
  3,397
  24 Септември 2012
  Оперативен лизинг.
   
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Nema potreba od prva, baterijata trae 2-3 dena, moze od vtora ili treta. ne se grizete se e smisleno.
   
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Да не отварам посебна тема, дали случајнo има некој за продажба или така што му седи и не му треба.
  Samsung Galaxy Note N7000 или Samsung Galaxy Note II N7100?
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Samsung изненадува со брзината на апдејтите.

  [​IMG]
   
  Majestic, spiritBreaker и на despotovikj им се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Абре вистина, сега проверив и за Note 8 има, Телеком.
   
  Последна промена: 11 Септември 2019
  The Geek Boy, spiritBreaker, kristijan_m75 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  На The Geek Boy и DrMTR им се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,366
  995
  1 Јуни 2016
  Јас уште на June update, A7 2018. Ц ц ц
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  И за Ј5 2017 пуштаат андроид 9-ка :D значи овие самсунг катастрофа се за софтвер и апдејти
   
  Jovan2389, The Geek Boy и на MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  Во последно време ептен се редовни со сигурносните печови, како и со интегрирање на новите функции .
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,358
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За мојот ноут 8 snapdragon одклучен уште не е стигнат, ама кај да е тука некаде за некој ден ќе стигни септември пачот
   
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  И за A50 стигна апдејт (Телеком).
  Баш кога прочитав дека Samsung почнале да газат у последно време со апдејти, отидов да проверам, и опп:
  Screenshot_20190911-233646_Software update.jpg
   
 20. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,241
  13 Јануари 2014
  Машко
  Само што муабетот беше за Септемвриски апдејт .. не Август :rolleyes:
   
  На The Geek Boy и tupacan им се допаѓа ова.
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Добро да, вие што имате S и Note класи, нормално дека 1 месец понапред со апдејти.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
 23. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Кажав, и пак ќе кажам, A50s не вреди.
  Џабе 64 мегапиксели, кога има f 2.0 апература. Уште полоши слики ќе вади од A50.
   
 24. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  340
  725
  15 oктомври 2013
  Машко
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,551
  1,893
  5 oктомври 2007
  Машко
  Од телеком да зимам РН7 или А50ка? Дали да си седам на Шаоми и SD или да пробам Самунг и тоа Еквиноксот. И ако има некој земено од телеком А50ка дали е верзијата со НФЦ, тоа вака највеќе би ме замислило за да можам да си плаќам со телефон, како е СОТ, како е флуидност со 10тина аплукации у бекраунд. Друго горе доле камери, фотки не ми е најважно не сум некој сликач освен по потреба.
  Утре треба да зимам па да се одлучам.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...