1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Lokvan, 3 Февруари 2018.

 1. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
  На 20-30в ти работи само вентилаторот го трга топлиот воздух. Минимум ти е 830в. И на ауто фан да не ја работиш само во фиксна брзина. Ауто фанот кај лг ѓи врти сите брзини од прва до последна во круг цело време.
  Не оди во дефрост ти исклучва. Кога е во дефрост ттеба да троши 500-600-700в зависи од климата.
  Просек имаш за 4 сати 825в.
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  585
  549
  20 ноември 2013
  Машко
  зависи од климата и неможе да се предвиди
  колку ќе потроши при д-ф.
  NEVER SETTLE
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,344
  24 Септември 2012
  За последниве ~4 месеци греење потрошила 7000 денари. Mitsubishi FH35VE чистена комплет сосе вадење вентилатор на внатрешната пред грејната сезона. Ќе видиме до Март како ќе испадне математиката. Скоро бесплатно греење.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Просекот и бил 577W, со 4-6 COP во најмала рака ова би чинело 30-40000 денари на панелки или електричен котел. Значи за овие 4 месеци само оваа клима ми донела 500евра приход. До крај на сезоната ова драстично ќе расте зошто ќе затоплува надвор и COP ќе лета во небо наредни 2-3 месеци.
   
  Последна промена: 9 Февруари 2020
  stefan_off, Lokvan, zozone и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,344
  24 Септември 2012
  Заврши и оваа грејна сезона. 4000 часа, 2000 киловатчаса, 10000 денари трошок. Доста едноставни бројки за пресметка. Работела 96% од времето пет ипол месеца. 493W на час трошела. FH35VE.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Поздрав.
   
  На zozone, Dave1, Necromancer и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  401
  200
  26 ноември 2008
  Машко
  И јас да се "пофалам". За оваа грејна сезона или за 127 дена потрошени 1507 kw со највисока потрошувачка од 2652 w.
  GREE LOMO LCLH 5,5 [​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На Dave1 и Lokvan им се допаѓа ова.
 6. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  187
  150
  8 oктомври 2016
  Ако работела 24/7 ова е за фалење. Просекот е под 500 вати на час.

  Sent from my Redmi
   
 7. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  401
  200
  26 ноември 2008
  Машко
  Работеше 24/7 поголемиот дел од времето но до 15 часот беше на 21 степен (освен викенди). Последниот месец ја исклучуваме навечер.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Која квадратура загреваш?
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,725
  3,810
  12 Јануари 2016
  Машко
  Moмци прочитајте ги правилата на темата.
  Дискутрајте и цитирајте се во главаната тема за клими.
   
  На stefan_off и SiPy` им се допаѓа ова.
 10. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  585
  549
  20 ноември 2013
  Машко
  IMG_20200519_150635~2.jpg IMG_20200519_150511~2.jpg IMG_20200519_150621__01.jpg

  FH50VE
  1829 kW
  5500 h (немаше потреба од работа преку ноќ, стои вклучена во стендбај бидејќи имам тајмери наместено)
  147 EUR + 18% = 10600 mkd
  ~ 34m²
   
  На Juve_fanatic и FLEGMA им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...