1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

"Qwerty" и неговиот почеток

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Goran995, 7 Февруари 2020.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Благодарам, да служи за инспирација на некои наредни "build-ери" :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zero-T

  Zero-T
  Intern

  11
  2
  16 Мај 2014
  Машко
  Да
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  Со здравје да си го користиш. И од мене сове ново NVMe дискче на плоча.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Мала глупост - инсталирав MSI Command Center во првите 2 дена на конфигурацијава.
  Не забележав дека го наместило multiplier-от на 41 :confused: (x100). Два дена се мачев да видам зошто CPU-то држи 4100 константно (на сите јадра), не паѓа на/под фабричките 3600MHz и зошто температурите се околу 45c на idle и зошто волтажата се движи околу 1.4V.

  Во биосот на MSI беше отштиклирано MSI Boost, во опциите за оверклок НИКАДЕ не пишуваше дека multiplier-от е ставен на 41. PBO беше фабрички ставено на auto (disabled впрочем е тоа). AMD Cool n Quiet исто беше auto/disabled.
  Во Ryzen Master - OC Mode стоеше Default.

  Откако ја избришав глупата MSI програма (а PBO и AMD Cool n Quiet ги наместив на Enabled), процесоров соодветно си скалира во зависност од потребите, спие на 31-33c во idle и волтажата исто си паѓа како што треба.
   
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  546
  406
  26 Март 2016
  Кажи ми од каде го зеде RGB падот. Дали има кај нас некаде или да чекам од али експрес.
   
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Од Али, стигна за 1 месец или така нешто. 70x30cm.
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  има и кај нас Razer ама цената е 80% поголема, и јас го имам истиот пад, одличен surface, и многу добро свети. Топла препорака.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  546
  406
  26 Март 2016
  Го имаш Razer или кинескиот?
   
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Чајна, гарантирам квалитет ист имаат. Мазно е упм
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  546
  406
  26 Март 2016
  @Goran995 требаше и Corsair кулер да му закачиш да биди се во тон, овај CM-от дели малку.

  A500 Dual Fan CPU Cooler
   
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Corsair AIO во некои идни времиња...
   
  Изменето од модератор: 13 Февруари 2020
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,512
  25,581
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Goran995 Прочитај правила, имаш две предупредувања за дупли постови, следното ќе биде бан на 1 ден.

  Благодарам.
   
 13. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Ставете плагин за спојување на постови напишани од ист корисник напишани во рок од X минути.
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,512
  25,581
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  До тогаш, почитувај правила
   
Слични теми
 1. ProNoob
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  635
 2. alek.juve
  Одговори:
  80
  Прегледи:
  4,592
 3. hebocig
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  542
 4. igor_xxxx
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,463
 5. martinb
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  258
Вчитување...

Сподели

Вчитување...