1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со една програма за дијагностика на коли

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од DarkEnchanter, 27 ноември 2014.

 1. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  сега ми текна, предтоа виндоусот беше на германски јазик, има ли врска тоа?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  FAT32, FAT, нешто околу тоа. Башка ти ако си инсталирал верзии од ист софтвер, ако е проблемот дека не може да најде некој фајл, тој си се провлекувл пошто истиот .ini фајл си стоел. А реформат у секое време можеш да направиш...
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  :) Гарант. Него најди ги ти .ini фајловите и види кои директориуми ги споменува, направи си бекап на ини фајлот, смени ги според сегашните француски имиња ли што ќе да е... Или реформат на германски...
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Има
  Регионалната подршка била на германски и сега на англиски (најверојатно) не знае да ги прочита текстуалните фајлови.

  Намести регион на Germany ама и System Locale
   
 5. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Ама коа пред да се инсталира програмата има опции, која држава и на кој јазик сакаш да се инсталира, за држава одбирам others country а за јазик англиски...

  Пример прогармава ја инсталирав на виндоус 8.1, си работи без проблем..

  ај ке пробам утре па ке видам како ке се покаже
   
 6. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Јас ништо не успеав уште со ова.. пак го форматирав со друг виндоус и на германски и ништо...

  ај ако некој се разбира од логови нека ги зирне
  https://www.dropbox.com/s/zx16w0cqv0c64gi/Clip.txt?dl=0
  https://www.dropbox.com/s/x8hehch5gj1ldrw/Clip_err.txt?dl=0

  Гледам треба нешто акробат ридер, тоа сеа инсталирам...


  Побогу, нејке да се инсталира ни адобе ридер вади некој ерор... ке го фрлам од тараса..
   
  Последна промена: 11 Јануари 2015
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  И после ова ако не сака тогаш најверојатно фали фонт
   
 8. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  е каков фонт, кој?
  Кажи некоја идеа што да праам
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Па шо знам
  Некој стандарден германски фонт, ваљда
   
 10. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Човече јас пак со ова, уште 1 година не успеав да го средам....
  Преинсталации на виндоус 100 напраив, сите можени драјвери, апдејти, .нет и слично....
  Фонтови све и свашта... нејке и нејке тоа го покажува...

  Викам ај да инсталирам на други хп компјутери...
  На еден статичен инсталирав, исто нејкеше истиот проблем.
  арно ама
  На лаптоп еее пц од малечките сака работи без проблем...

  Како у курац да видам што е проблемов зашто на некои сака, на некои не...
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 12. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  на регион мислиш и јазик?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,042
  1,160
  11 Март 2011
  1. При инсталацијата, десен клик, run as administrator

  2. Да пробаш да го инсталираш, во рут во некој фолдер (не директно во рут), не во Program Files и да немаш спејс во името, (иако од логовите изгледа дека веќе си инсталирал вака), пример

  C:\CAR

  3. Логот од инсталацијата е на француски, да пробаш да подесиш location = France и locale = French (France)

  4. Да не е проблем до датабазите, некој сервер да не може да се инсталира или иницијализира како што треба, евентуално да провериш што екстензија се датабазите

  11 Janv 2015 14:51:08 Install DataBase 'AutresVehicules'.
  11 Janv 2015 14:51:09 Install DataBase 'Dacia'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'Marques'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'Renault'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'RenaultAvant1986'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'Topo2_32'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'WorkTopo'.
  11 Janv 2015 14:51:10 Install DataBase 'RSM'.
   
 14. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  User name од windows, да не ти е случајно на кирилица?
   
 15. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Не мислам... Али ќе проверам
   
 16. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Неможе да бираш кај да се инсталира мислам...

  Пробано и со француски и германски...

  Не е до тоа бидејќи на еепц лаптоп си работи без мака... А локале е македонија,јазик англиски.

  Али ете и на статичниот ми е исто али не работи ни таму...


  Ебем ли му матер којзнае што идиотско е нешто... А осекјам некоја ситница е...

  Значи да резимирам.
  На 4 компјутери пробано на 2 работи, на два не...

  А пред да напраам формат си работеше на овој што фактички сеа го праам... Тоа ме јаде јанза...
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Графичка картица?
   
 18. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Си има драјвери и на двата пца на кои не работи....
   
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,042
  1,160
  11 Март 2011
  На сликата пред неколку поста пишува „texte introuvable“ - текстот не е најден, плус на некои копчиња има бројки, не текст, делува многу како да не може да вчита јазик, дали од датабаза или од некој фајл. Има ли некој .ini фајл? Можно е и да е нешто со датабазата, т.е. да е некоја од постарите датабази, пример Paradox табели со BDE и да се нема инсталирано BDE-то како што треба или да фали алијасот до датабазата...
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Последна промена: 17 Јули 2015
  На DarkEnchanter и bxxxn им се допаѓа ова.
 21. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Абе види за ова јазиков е енглиш уса...

  И на двата на едниот пц работи на другиот не...

  Сум пишал и на странски форуми за софтвер за дијагностика и ништо...

  А официјален супорт мислам нема...
   
 22. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  [​IMG]

  Еве од пцто на кое работи...

  [​IMG]
  А еве на тоа што не работи
   
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Спореди ги оние сеттингс од мојата порака дали се исти на двата
   
 24. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Мора ли да бидеме да речеме едниот енглиш УК ,другиот енглиш УСА... И демек тоа е проблемот???

  Ја како што ти кажав пробав и на германски нејкеше
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Исто е на двата? Пробувај според оние сеттингс
   

Сподели

Вчитување...