1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со една програма за дијагностика на коли

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од DarkEnchanter, 27 ноември 2014.

 1. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Вака имаше еден проблем и го форматирав виндоусот...
  Сега програмата работи се, се инсталира се топ,ја чита колата, ама место букви и тоа што преба да покажува, го покажува менито со бројки место со текст, и пишува нешто errour така нешто и уште нешто на француски мислам дека е...

  Програмата ја реинсталирав 2-3 пати и пробав со различни верзии истото го прави.
  Порано си беше се ок.

  Прашањето ми е пошто на виндоусов нема ништо инсталирано освен програмата и адобе ридер?

  Да не треба нешто, некоја есенцијална програма да инсталирам...

  net framework или слично нешто??
  И која верзија?

  За виндоус хп зборам...
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Македонски фонтови ти фалат. :)
   
 3. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Зашто македонски фонтови?
  Кога избирам на англиски јазик да ми се инсталира програмата???
  И на англиски јазик си е, али коа ке влезе во колата, тогаш се појавуваат бројките...
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Целиот програм е на англиски?
  Тогаш на windows-от кога си го инсталирал, си избрал Македонски на она за uni-code програмите со кој јазик да ги чита... барај во контрол панел->ленгуич сетингс, така некако е...
   
 5. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Да целиот програм е на англиски... Ајде ке видам тоа сеа ја преинсталирам програмата пак...
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Џабе ја преинсталираш, точното име на иконката во контрол панел е Regional and Language Options ;)
   
 7. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Не е до тоа... све е не инглиш УСА
   
 8. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
 9. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
  Вакво ?

  [​IMG]

  Ако користиш крак, провери дали правилно кракуваш.
   
 11. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Да такво, иначе оригинал е, иам повеќе оригинални цдија т.е верзии пробав со 2-3, исто се дешава... сега моментално инсталирам кракната понова верзија па ке видам..

  Иначе исто да напоменам, кога се прикључува уредот со колата на пц се инсталираат два драјвера... едниот се инсталира без проблем, вториот треба да одберам browse да го одберам фајлот од system 32/drivers, проаѓа,ама после ми го бара истиот фајл ама не го покажува... кликам кенсел, се доинсталирува и пишува дека е инсталиран драјверот и спремен за работење..

  Е сега пробав и со друг интерфејс, тој бара други драјвери, си се инсталираат без проблем, ама истиот проблем го прави..
  Значи не е до драјверите.
   
 12. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]
  еве ми покажува
  а еве вака треба на пример

  у овој стил
  [​IMG]
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Некoј фoнт кaкo да фали. Или да смениш резолуција
   
 14. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Е каков фонт? и зашто резулоција би играло улога тука.?
  Иначе немам никакви драјвери инсталирано од коа го форматирав лаптопот...
  у дивајс менаџер се си е ок..

  да не е до тоа нешто
   
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  како што ти кажав уште на почеток, а и @kirev сега спомна, во врска со фонтовите.
  Отвори го цд-то може има некој фонт што е ставен таму и треба да го инсталираш или пак да пишува во некое упатство што да правиш...
   
 16. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Мене ми изгледа како да ти се покажуваат некои Resource ID-а, барем таму каде што ги гледаш бројките. Можно ли е да ти фали некој Language фајл, фајл каде што сите стрингови се запишани?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Windows XP SP3 треба да биде. Откако ќе го инсталираш мораш да направиш апдејт а заедно со апдејтот одбери ги .Net Framework, C++ и останатите ситници.
  Не знаеме што програма е ама стави и Adobe Flash
  После ова твој избор е дали ќе биде или нема да биде на интернет тој компјутер.


  [edit]
  Сега го видов скриншутот.
  Ај стави системско локале од Франција и јави. Во Control Panel > Regional Settings
   
 18. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  sp3 e...
  windows update, како да напраам, пошто не ми дава нели нема подршка за хп веќе?
  нет фремворк инсталирав 2јката сп2 и 3.0 сп2 ми се чини...
   
 19. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Како да проверам тоа?...

  а да го реформатирам ја најубаво со некој нов виндоус...
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сега го видов тоа Erreur: texte introuvable... Не може да најде некои ресурси. Во кој фолдер го инсталираше? Да не има чудни букви па не може да го најде фолдерот? Или во некој .ini фајл да провериш некој очигледен проблем со фолдери?
   
 21. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  нема све иам прочачкано и све што имаше да се инсталира од цдто како посебни ексетрни апликации и чуда се ги инсталирав и нејке...
   
 22. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  у Ц е инсталиран не е у папка... така сам се инсталираше, мислам не ми даде опција да одберам каде да се инсталира
   
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да не е нешто до името на дискот... Регион Франција стави? Најде некој .ini фајл?
   
 25. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Не, не е сега кај мене лаптопот, го вратив прееска у комшии, утре сабаље ке пробам тоа да видам...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...