1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Обуки,сертификати...од кај да почнам?

Дискусија во форумот 'ИТ Сертификација' започната од maci4ka, 7 Јуни 2009.

 1. maci4ka

  maci4ka
  Intern

  17
  1
  6 Јуни 2009
  Прво здраво на сите..

  Вака:ме интересира од кој серитификат е најдобро да се почне да се полага,т.е. кој сертификат(без разлика кој го издава) е најосновно познавање на компјутериве...
  е сеа знам дека баш лошо објаснив ама се надевам дека некој ќе разбере што сакам да прашам бидејки на друг начин и незнам како да го поставам прашањево..:ermm::zbunet3:

  Фала:)
   
 2. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Уфффф... За најосновно познавање на комп. сакаш да земеш сертификат? :zbunet3:
  Обично кога се зема сертификат, најчесто се земаат сертификати за компјутерска безбедност и пропусти, сертификати за систем администратори и слично.
  Ај подобро опиши ако може (кажи ни подетално за познавања и слично)...
   
 3. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 4. maci4ka

  maci4ka
  Intern

  17
  1
  6 Јуни 2009
  епа како да објаснам...:)):))
  сакам да почнам од нула..не дека незнам апсолутно ништо туку се што знам е онака нецелосно па мислев некој да ме советува вака како почетник од каде да почнам:ermm:

  super_hacker..да објаснам а?..хмм...епа имам посетувано курсеви само за овие општиве работи..Photoshop,Dreamweaver..се разбираме мислам
  Сакам да ги поминам обукиве што се нудат во Семос и сл. со цел пред се да научам што е можно повеќе, но нели и да се стекнам со нивните сертификати бидејки за година дена планирам да заминам за USA па мислам дека ќе ми се најде по нешто такво:)
   
 5. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Хмм... не дека е лошо да имаш сертификат ама појќе ценат практично знаење.
  Така да сертификат ти е џабе ако незнаеш ништо да изработиш.
   
 6. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  со сертификат ако ништо друго, имаш доказ дека некад си се бавел со тоа нешто а колку стварно ке знаеш зависи од тебе......па запиши некој посаглам курс, ја тамо по Скопје не знам шо како иде, мада нема ли да ти е досадно малце ако учиш све од почетак???
   
 7. maci4ka

  maci4ka
  Intern

  17
  1
  6 Јуни 2009
  епа токму тоа и прашав...
  со кои сертификати треба прво да се стекнам и да добијам знаење за да можам понатаму да се определам за некоја покомплицирана област...:)..т.е. да се специјализирам во некоја..и тука во секој случај важи правилото Учи за да научиш, а не за да поседуваш некое ливче хартија..
   
 8. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  По мене како мост импортант тинк е да се решиш што сакаш да работиш натаму, како се гледаш. Чим имаш основни познавања, тоа можеш и дома, чисто информативно да најдеш некој туторијал, книга и да се подестиш на основата. Дали сакаш да работиш како програмер, веб дизајнер, бази на податоци, одржавач на мрежи итн итн сама ќе треба да си решиш, па потоа да бараш каде сето тоа ќе можеш да го научиш. позз
   
 9. Zeratul

  Zeratul
  Intern

  242
  29
  30 ноември 2008
  Многу зони имаш каде што можеш да почнеш... Со оглед на тоа дека веќе си посетувал(а) курсеви за графички дизајн, не е лошо да се надградиш на тоа, но обавезно да си прашаш дали се издаваат ‘оригинални‘ сертификати или лично нивни. На пример, за 3Д Макс, Семос држи курсеви, ама сертификатите им се валидни само во рамките на нивната фирма, иф ју ноу ват ај мин.

  А ако се определиш за ‘АЈ-ТИ‘, почни со елементарен испит, како Виста/Икс-Пе или друг ОС, чисто колку да видиш дали воопшто има смисла да вложуваш време во тоа. Едноставно ако некои работи не ти лежат, побарај област кон која имаш афинитети.
   
 10. paneval

  paneval
  Intern

  178
  1
  2 Март 2008
  Здраво, да прашам и јас нешто.

  Може да се најде некоја литература на нет? Графички дизајн, база на податоци, веб дизајн ,(AutoCAD, и слични 3D....) ...
   
 11. Virus X

  Virus X
  Intern

  4
  1
  7 Април 2008
  може :)
   
  1 person likes this.
 12. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  мислам дека Stefan.Taz ти даде најдобар одговор, пиши која област те интересира па ке ти наброиме сертификати.

  иначе така најопшто за ПЦ работа, не за графика и дизјан се следниве:

  Comptia A+ (општо учиш хардвер и софтвер)
  Microsoft Windows XP
  Comptia Network+
  Comptia Security+
  CCNA (cisco) (замена за ова е ICND 1 i 2)
   
 13. maci4ka

  maci4ka
  Intern

  17
  1
  6 Јуни 2009
  Мислам дека се разбравме...:bravo::bravo:...фала на одговорот..баш на ова мислев:D
   
 14. maci4ka

  maci4ka
  Intern

  17
  1
  6 Јуни 2009
  Paneval има книги на нет..побарај на Google барем јас имам симнато една книга од околу 800 страни за AutoCad и уште мал милион други...
   
 15. filipbutel

  filipbutel
  Intern

  53
  0
  15 Декември 2008
  Пред една година се заинтересирав за веб дизајн и почнав да ги учам основите од дома.Е сега по што немам 2000 евра за да уплатам курс во Александрија или Семос сакам да прашам како можам да се здобијам со сертификати без да следам курсеви и да давам толку пари?фала поздрав
   

Сподели

Вчитување...