• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,229
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Глупости е 12gb на rtx 3060. Маркетинг за it неписмена раја!
Денешниве и утрешните игри за fhd немаат и ќе немаат апсолутно никаков бенефит од повеќе од 6gb vram за 1080p. Дури и 4gb е повеќе од доволно во над 95% случаи за карти со тоа ниво на перформанси. Со 12gb само непотребно се качува цената на производот.

Ме асоцира на FX5200 256MB од времето, тотално инфериорна картичка во однос на многу други со 64/128MB vram.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
793
1,674
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Во ред. Најверојатно имав преголеми очекувања
Ти кажав, меур е. 67% е сериозна бројка и нема наскоро да се смени. Види и најзастапено гпу и vram. 6 и 8 се барабар.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,607
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
881
1,220
Глупости е 12gb на rtx 3060. Маркетинг за it неписмена раја!
Денешниве и утрешните игри за fhd немаат и ќе немаат апсолутно никаков бенефит од повеќе од 6gb vram за 1080p. Дури и 4gb е повеќе од доволно во над 95% случаи за карти со тоа ниво на перформанси. Со 12gb само непотребно се качува цената на производот.

Ме асоцира на FX5200 256MB од времето, тотално инфериорна картичка во однос на многу други со 64/128MB vram.
Right. Меморијата е една од најефтините компоненти што одат на графичката. За да бидат 12GB искористени треба графичката да има техничка способност за играње на 4К Ултра, а и тогаш се ретки случаите кај што ќе биде пресуден фактор. Во ретки случаи имам видено да биде пресуден фактор, еден од нив е DOOM Eternal. 2080 Super 8GB на 1440p е побрза од 1080ti 11GB за 20%, а на 4К резолуција губи за 5%.

Чиста маркетинг стратегија, нема со што друго да ги оправдаат високите цени па лупај непотребна меморија.

И пак никој нема да ја купи под 350 евра зошто веројатно ќе бидат над 400.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,229
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Right. Меморијата е една од најефтините компоненти што одат на графичката. За да бидат 12GB искористени треба графичката да има техничка способност за играње на 4К Ултра, а и тогаш се ретки случаите кај што ќе биде пресуден фактор. Во ретки случаи имам видено да биде пресуден фактор, еден од нив е DOOM Eternal. 2080 Super 8GB на 1440p е побрза од 1080ti 11GB за 20%, а на 4К резолуција губи за 5%.

Чиста маркетинг стратегија, нема со што друго да ги оправдаат високите цени па лупај непотребна меморија.

И пак никој нема да ја купи под 350 евра зошто веројатно ќе бидат над 400.
Не е игрива Doom на 4k со 1080ti/2080s. Не се брои.

12gb може ќе се најдат за мајнинг.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,546
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Со САМ-БАР како и да се вика од нвидиа опцијата, нели може процесорот да ја користи неискористената меморија од тие 12 гб за свои потреби? Таа картичка на 1080п или 1440п нема никогаш да искористи повеќе од 8 гб, што значи тие 4 се вишок.
Јас мислам дека нвидиа ја имаат одбрано оваа опција бидејќи, ако ставеа 256бит, разликата помеѓу 3060 и 3060ти ќе беше уште помала, и корисниците најчесто ќе одеа со поефтината опција.
Затоа со унакажана меморија опцијата им остана на 6 или 12 гб, а и самите веќе знаат дека 6гб не е доволно, имајќи во предвид дека веќе излегуваат нова генерација на игри
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Тими од Hardware Unboxed на 03:18 тврди дека 3060 со 12гб vram е чекор во вистинската насока и дека со 8гб веќе станува тесно (особено со рејтрејсинг). Како и дека, 12гб се подобри за future proofing (како што сега е 1060 6Gb). Баш сакам да ги видам ривјуата


 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
793
1,674
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Тими од Hardware Unboxed на 03:18 тврди дека 3060 со 12гб vram е чекор во вистинската насока и дека со 8гб веќе станува тесно (особено со рејтрејсинг). Како и дека, 12гб се подобри за future proofing (како што сега е 1060 6Gb). Баш сакам да ги видам ривјуата


HWUB подолго време седат на тоа дека ВРАМ е најдоброто нешто на свет. Цело време кажуваат дека it will be a bottleneck soon ама никако да дојде.
Мислам дека се biased за AMD и погоре истото го кажав, и затоа запнуваат цело време за ВРАМ.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,468
802
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Со САМ-БАР како и да се вика од нвидиа опцијата, нели може процесорот да ја користи неискористената меморија од тие 12 гб за свои потреби?
не. поентата на SAM/BAR е кога cpu-то треба да префрла податоци во графичката да не го прави то во парченца од по 256mb, туку по потреба и сите 8GB одеднаш.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
881
1,220
Тими од Hardware Unboxed на 03:18 тврди дека 3060 со 12гб vram е чекор во вистинската насока и дека со 8гб веќе станува тесно (особено со рејтрејсинг). Како и дека, 12гб се подобри за future proofing (како што сега е 1060 6Gb). Баш сакам да ги видам ривјуата


Ќе се сложев со нив само доколку стануваше збор за графички карти што имаат техничка способност да ги играат тие игри на 4К ултра подесувања. Само тогаш е можно да треба.

3060 технички не спаѓа во таа категорија и оттука сметам дека 12GB рам е непотребен за неа и само дава изговор за повисоки цени.

Би сакал во иднина да видам графичка што би имала две секции за рам интегрирани на неа. Една за графичката другата како замена за физичкиот кога се користи истата. Сѐ да оди преку PCIe. Пожелно би било да има технологија и AI алгоритам што би распределувал целокупниот рам во зависност од потребата.

Замисли графичка со 64GB т.н. fluid-RAM (онака ми дојде) што знае да пренасочи ресурси кај што ти требаат. Па некој "fabric" за побрза конекција со CPU... Перверзија. Можда ќе дочекам да видам такво нешто. :geek:
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Ок. Ви го ценам мислењето на двајцата. Не сум ни видел во живо како е со ултра текстури и сите RTX подесувања на максимум и како тоа се одразува на меморија па судам од интернетов. Баш ме интересираат ривјуата
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,229
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ќе се сложев со нив само доколку стануваше збор за графички карти што имаат техничка способност да ги играат тие игри на 4К ултра подесувања. Само тогаш е можно да треба.

3060 технички не спаѓа во таа категорија и оттука сметам дека 12GB рам е непотребен за неа и само дава изговор за повисоки цени.

Би сакал во иднина да видам графичка што би имала две секции за рам интегрирани на неа. Една за графичката другата како замена за физичкиот кога се користи истата. Сѐ да оди преку PCIe. Пожелно би било да има технологија и AI алгоритам што би распределувал целокупниот рам во зависност од потребата.

Замисли графичка со 64GB т.н. fluid-RAM (онака ми дојде) што знае да пренасочи ресурси кај што ти требаат. Па некој "fabric" за побрза конекција со CPU... Перверзија. Можда ќе дочекам да видам такво нешто. :geek:
Нема да има фајде cpu од vga ram баферот. Огромни се латенциите за да има било каков бенефит. Единствено може да послужи како SSD caching, но и во тој случај нема да има некои драматични придобивки во real-world.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,082
3,078
Битола
Кој рече нема карти:


3080ti одложена до следна година, но, не се плашете нашле мувлосани Pascal Чипови во некоја визба па ИМАЛО карти.
 
Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
793
1,674
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

Во вакви моменти се потсеќам на сите кои плукаа по Turing и ги подучуваа луѓето да си ги продаваат 2080ti :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,686
Мислења
830,517
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно