1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативно искуство - Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од Nick192, 20 Мај 2019.

 1. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  Кога му реков
  "па вие треба ова да си го средите што има ние да бараме сервиси"
  ми вика
  "еее тоа ти е кога не читате на гаранциите"
  бара на гаранцијата негде каде што пишува дека треба сам да се акам по сервиси - не најде
  "абе овдеее треба да пишувааа, треба на македонски да има"
  си замина демек има работа

  тажно е ова што ни се случува
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Сами сме си криви, не требало ни да помислиме да купиме нешто од сетек уште у старт. Глеј колку теми има за негативни искуства со сетек по форумов и јасно ќе ти биде :D

  Ако имаш живци и време да се замараш со АЕК, нека те советуваат другиве членови
   
  На Rukfash и HEKOJ им се допаѓа ова.
 3. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  За ова не вреди сигурно, се надевам со сервисот ќе биде се во ред иако ми е сомнително дека можат дубари да прават бидејќи моторот на правосмукалката на високи обртаи тропа и мириса на изгорено, но дефинитивно имаат голем минус после ова, па ќе размислам за нареден производ од каде ќе купам.
   
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  957
  1,464
  13 Јануари 2014
  Машко
  Скоро истиот проблем го имав со Анхоч, ме тераа јас да се бркам со овластениот сервисер (ИТД во случајов). Нема ти што да губиш време по сервиси. Ти си го купил производот од Сетек, фискалната ти е од Сетек, и со Сетек си имаш работа. Нивна должност е да го носат на сервис и се останато, некој плата зема за тоа.
   
  gOJDO, Speedster и на Rukfash им се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Они имаат право да ги тераат купувачите, ама купувачите исто имаат право да се бунат да не не прават овци.
  Од продавница си купил. Таму треба да го оставиш со запиц на ливче каков е кварот и друго е нивна обврска - праќање на сервис, јавување до тебе дека е поправен да си го земеш.

  Сето ова е одраз на нашиот искомплексиран менталитет да се биде со наведната глава. А природна психологија е, кога покажуваш слабост другиот сака да те јаде. Така се поставуваме.
  Имам на темата веке пишано, ама пак на кратко: За дефектен телефон уште вториот ден одам и го покажувам, и сакаат да го прачат на сервис, јас се бунам дека ме следува ноб или парите назад, тие упорно дури со зборови дека можам да се жалам кај агенција за заштита на потрошувачи (е тука сакаат да ти ја свиткат кичмата. И покрај тоа шо и кажуваш дека ги знаеш законите они ти викаат оди слободни жали се)
  ама откако и сржав едно 2-3 мин, да видеш како инстантно враќаат пари.
   
  Изменето од модератор: 25 Јуни 2019
 6. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  Која е таа агенција? АЕК како што гледам е за електронски комуникации, претпоставувам се замара со телеком, вип и слични услуги, не ми се верува да ја интересираат правосмукалки.
  Друго што најдов ОПМ организација за потрошувачи но ми делува како советник и ништо повеќе.

  До сега сум немал вакви глупости, обично секогаш прифаќале сервис.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  957
  1,464
  13 Јануари 2014
  Машко
  Она што го бараш е пазарна инспекција, како и законот за заштита на потрошувачи. Јас да сум на твое место, ќе одам пак во најблискиот Сетек и ќе им кажам дека производот е купен од кај нив, и дека кај нив го враќам со проблем. Ако те одбијат, кажи им дека наредниот пат ќе се вратиш со пазарен инспектор. И јави се во пазарна инспекција ако имаш проблеми, треба да се на твоја страна, затоа што како што кажав, фискалната ти е од Сетек, не од сервисот.
   
  На Rukfash и HEKOJ им се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да ама како шо е кажано од член погоре веќе го допираат дното или врвот, како сакаме.
  И покрај споменување инспекција они ти викаат слободно оди. Значи едино решење останува р'жење, покажување заби. И разбира се веке никогаш во таа јебана фирма.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  957
  1,464
  13 Јануари 2014
  Машко
  И мене од Анхоч ми рекоа "Јави се, во право сме", ама кога им кажав дека се консултирав со пазарен инспектор "магично" ми се јавија истиот ден и добив "Ќе ти бидат вратени парите".

  Фирмиве кај нас се научени на 'ржење на празно. Затоа и реков, ако те одбијат, правец пазарен инспекторат.
   
 10. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  Part 2

  сервис Прилеп и сервис Скопје (Горење) се скарани, па така не сакаат да комуницираат за проблемот и мора јас како стручно лице да се јавувам, да објаснувам модели и проблеми за да ми донесат дел. Уште ако ме натераат и сам да си го сменам ќе се пријавам на наредниот оглас за сервисер.
   
  На RoninMK и Rukfash им се допаѓа ова.
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  957
  1,464
  13 Јануари 2014
  Машко
  Пријателски совет ти давам, не им ја бркај работата - плата земаат вработените за тоа што ти се јавуваш и се бркаш. Ако го остави на сервис, единствен контакт со нив треба да ти е кога ќе е готово, поправен производот или не. Не ти се јавија во рок од 30 дена? Пазарна инспекција, парите назад, решен проблем. Не им оди по газот, се малтретираш за нешто што треба сами да си го завршат.
   
  На RoninMK, Speedster, Astro и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  Сервисот и Сетек се два независни субјекти.
  Никој не потпишува дека го зел производот.
  Ти викаат ова е Македонија, така работиме овде.
  Сервисот е просторија од 6(шест) ебени квадрати во кои што немаше место игла да фрлиш и ти викаат дека нема место ќе го остават надвор.
  Кога никој не потпишува ништо никако не можиш да се докажиш ни дека поминале 3 ни 30 денови.
  Политиката му била таква за мали апарати, на мене било дали сакам или не да си ја завршам работата.
  Се обидов секако но видов дека е џабе и само ќе си трошам пари беспотреба, ќе изнајдат некои договори нивни, а и за апарат од 6000 денари моментално немам ни време ни нерви да се расправам.

  Ќе остани само фрустрацијата и негативниот однос кој што на овој или оној начин ќе дознаат многу луѓе, па можеби во иднина ќе се запрашаат од каде да го купат следниот производ.
   
 13. Nikola G

  Nikola G
  Gaining Experience

  50
  50
  18 Септември 2017
  Машко
  Сетек мува не ги лази. Што сакате викнете им. На фејсбук си бришат коментари и одма те блокираат да не можеш да пишуваш.
  И другар го вртеа така за еден полнач за лаптоп кој пазете му го продадоа како за 19.5 волти а на инструмент покажуваше 18.5в
  Отиде во салон во Гтц и вика дечко ќе те претрпатиме во сервис рузвелтова. Во сервис му го проверија и му викаат полначот е комплетно исправен, а тој еден волт помалку не му пречи. Бидејќи лаптопот беше прилично нов само они имаа полнач. И им вели полначот вака не е исправен, бидејќи не е тоа што пишува. Им вели одете горе до салон и донесете ми полнач. Ако имате со 19.5 ќе го земам и готово.
  А не не. Неможеме да земеме од горниот салон. Ќе мора повторно да одите во Гтц и од таму да земете па да го провериме. Мада и овој што сме ви го продале е исправен.
  Другаров. Извини тебе те мрзи го горе да се качиш и да донесеш полнач, а јас да ти се маткам пак до Гтц и назад и пак да ме заебавате. Ништо вратете ми ги парите.
  А Сетек а не дечко ќе морате да се вратите во Гтц. Виде не виде другаров го зема полначот го однесе во Гтц, му вратија пари и си рече више безпари да ми даваат не влегувам.

  Сетек ги третира луѓето како малоумни што купуваат од кај нив, што и навистина се, ако еднаш зезнати купуваат повторно
   
  На RoninMK и Ile bocev им се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
  Ова е дно дна ако е вистина.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,100
  8,284
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Вистина е. Еднаш реков ај ќе пратам другарче да ми купи од Сет, ама се откажав.
   
 16. Nick192

  Nick192
  Intern

  60
  43
  4 Април 2018
  Машко
  Немаш забележано??
  Па на ниеден пост немаат негативен коментар, и кога има реакции за висока цена пак бришат...мизерија

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
 17. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  163
  130
  20 Јуни 2009
  Ако на 100-тици негативни искуства споделени на форумот сеуште влегувате во сетек тогаш навистина сте малоумни :)
   
  На RoninMK, mrkela2009, Rukfash и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,357
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  Ќе млатат пари уште некое време, кога ќе им се случи АМЦ ќе се чудат.

  Колку ли само лаици зезнале, а не знаат. (Јас да купував полнач немаше да приметам дали е 18 или 19в)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Nikola G

  Nikola G
  Gaining Experience

  50
  50
  18 Септември 2017
  Машко
  Лошото е што пишува 19.5в и изгледа како оригинал со хп налепници се.

  Да бевме друга држава ќе леташе таква казна за измама на потрошувачи и за продавање фалц роба, што сетек не ќе можеше да се освести. Ама јбг во ваков параспур од држава единствена паметна работа е воопшто да не се влегува во салон.
   
  На RoninMK, Ile bocev, Rukfash и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,100
  8,284
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Moze treba da e 18.5, sho znaes
   
 21. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  161
  57
  20 Јули 2011
  И јас лошо искуство со Сет, телефон Zte blade, го сервисираа едно три пати повеќе на сервис од колку во употреба беше едно 2 месеци, за на крај да кажат дека е матичната затоа што телефонот примил влага, вода и дека поправката ќе е на мој трошок односно треба да се замене плочата, се откажав од понатамошно докажување иако телефонот никогаш не бил во контакт со вода и си земав нов од Ледиком.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  143
  166
  3 Јануари 2019
  Машко
  Еве ви уште едно негативно искуство од Сетек. Ова е прв-пат да ме изиритира нивни вработен.

  Вработениот во нивниот салон во ГТЦ (малиот) беше крајно нељубезен и арагонтен. Иако со case fans-овите кои ги купив има две години гаранција (CoolerMaster Masterfan SF120R ARGB), а и на страната на Сетек го пишува тоа. Типот не сакаше да ми ја даде и ми рече со неогви зборови "Друже, ова ти се вентилатори, ако си запознаен за нив не постои гаранција" иако претходно ми кажа дека имаат гаранција. Претпоставувам бидејќи му беше пред крај на работно време, па не сакаше да се замара.

  Untitled-1.png
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,100
  8,284
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За тоа се лета од работа дури и кај тупи фирми, тоа е кршење на закон што момакот го прави, казна за продавачот и казна за одговорното лице.
   
  Sherminator, MadBuldog и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,959
  4,101
  28 oктомври 2008
  Не си требал да ги земеш воопшто ако не сакал да ти даде гаранција.
   
  На Sherminator и TheMarshal им се допаѓа ова.
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  143
  166
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ќе ми дадат, зашто стално биле фер со мене. Чекам да ми вратат на маил. Ако не ќе пишам допис до CoolerMaster.
   

Сподели

Вчитување...