1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативно искуство - Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од Nick192, 20 Мај 2019.

 1. damil

  damil
  On your way to fame

  601
  505
  2 Јануари 2015
  Машко
  Муабетот беше дека отишол да купува слушалици и му кажале дека нема гаранција, а на сајтот пишувало дрка има гаранција. И сега ќе се буни до дирекција....

  Си немаат некои луѓе работа, убаво вика БЕСТ, у Богданци треба дирекцијата, па нека дојде нека се буни и кафе ќе му сварат.
   
  BEST, zipi123 и на Zippo им се допаѓа ова.
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  886
  582
  1 Јуни 2016
  7Н е ноќна линија : )
   
  Vlecka, ARMac и на Avid им се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,543
  4,343
  23 Јуни 2015
  Машко
  Јас не сум имал негативно искуство со Сетек. Додуша...никакво искуство не сум имал. :)
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,469
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јако. Само ноќе со автобус, препорачливо е да си носите шатор или барем камп столица и некои грицки :)
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  890
  1,040
  9 Јуни 2011
  Машко

  Ваљда на ова мислеш...
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  142
  166
  3 Јануари 2019
  Машко
  Абе друже, незакноски е да ни те дадат гаранција. Дел од бизнисот си е тоа. И сосема некоректно е што продавачот не сакаше да ми даде гаранција.

  Ај ако не од сега сите да почнеме да ги оставаме гаранциите.
   
  Rukfash, damil и на Vlecka им се допаѓа ова.
 7. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Ако не ти дале гаранција и некад ти се расипе вентилаторот иди купи ист идентичен таков модел. Повикај се на законот за заштита на потрошувачи за враќање на производ до 14 дена. Иди во дирекција наредниот ден и врати им го вентилаторот што ти се расипал претставувајќи го како новиот и барај си ги парите назад. Нема гаранција од кај ќе го проверат серискиот број. :D

  Ете ти еден смотан начин да заобиколиш немање гаранција. :D
   
  Последна промена: 26 Август 2019
  BEST, Vlecka, Tenny и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ти очигледно не си враќал производ, па не го збаеш првиот нивен одговор, а тоа е дека производот може да се врати доколку не е употребуван. После тоа имаат одговор и за друго нешто ако и кажеш. На крај ке ти кажат иди жали се у зашти за потрошувачите, инспекција. Ич муа неги лазе. Само карање му е мајката.
   
  На Zippo и TheMarshal им се допаѓа ова.
 9. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  564
  275
  5 ноември 2013
  Машко
  А толку многу е тешко да заврти еден телефон до дирекција да праша дали е грешка продавачот или страната?
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Одлично, јака компанија со тој мајндсет се прави. Може и министер ќе бидеш некогаш.
   
  На Rukfash и mihovkris им се допаѓа ова.
 11. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  192
  118
  13 Март 2017
  Машко
  А која би била поентата на дирекција да биде у централно „градско“ подрачје? Како што веќе кажаа, дирекција е, имаш продажни салони на секој чекор, што ќе бараш во дирекција? А и многу паламудење, дирекцијата им е после Пинтија. Се жалите како од влае или ѓорче ви било далеку.. а мене од Лисиче што ми е далеку да идам качанички пат за Нептун? Некако што и да се спомне за Сетек одма решетење..
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,459
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако не сакаш незадоволен клиент в канцеларија, гледај да немаш незадоволни клиенти, и имај шеф на смена во продажен салон кој може да се справи со нив ако сепак ги има. А да "бегаш" со дирекцијата за да не ти идаат клиенти не е солуција.
   
  mkd, Astro и на efto им се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,042
  1,089
  6 Декември 2016
  Машко
  А на некој од Богданци блиску ли му се дирекциите?
  Колку глуп муабет ццц
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,464
  5,014
  21 Јануари 2009
  Срам да ни е. Сетек ова не го заслужува.
   
  Gaston, Rukfash, ТАТА_МАТА и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,546
  3,458
  11 Декември 2008
  Машко
  :D:D:oh::oh::oh:
   
  На Avid и Astro им се допаѓа ова.
 16. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  48
  69
  5 Јули 2007
  Негативно искуство со СЕТ сум немал .... од досега 10тина купувања таму.
  Едино што рокнало до сеа ... на колега SSD Кингстон ... од они најефтинитие ги земавме за Виртуелки да шибаме, после пола година му рокна, му го сменија за 2мин без проблем.

  За разлика од Анхоч купив 2 USB C кабли, 2-та не работеа, па ме маткаа од Буњаковец до Сити мол, па назад, и на крај ги земаа каблите пошо во ниеден салон немаа добри кабли да ги заменат и ми рекоа ќе ми врателе пари на сметка ... погодете што се случи :)

  Не ми ги вратија парите ... така да ги почастив 700ден. :) ... до тој момент и со нив немав лошо искуство.
  п.с. првиот PC 486ka го земав од таму и сеуште работи :)
   
  На gOJDO и TheMarshal им се допаѓа ова.
 17. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  48
  69
  5 Јули 2007
  Заборавив да напоменам, Секогаш од рузвелтова салонот сум купувал
   
 18. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Пред два месеца склопував ново PC. Земав CoolerMaster MasterWatt 750W напојување од кај нив, имаше многу гласен coil whine при оптоварување. Поминаа 6-7 дена мислам, отидов во ГТЦ од каде што го купив ме испратија до дирекција во сервис и без проблем ми дадоа повратница.

  Се вратив во ГТЦ и ме прашаа дали сакате парите да ви бидат вратени, ќе го менувате за ист модел или некој друг. Доплатив за CoolerMaster Vanguard 1000W. Никаков проблем немав.

  И пред 8-9 години вратив wireless рутер од кај нив, кој пред тоа дома видов дека беше користен, исто ми ги вратија парите, иако им се испонашав (помлад бев). :)

  Исто така и во Анхоч на неколку наврати имам враќано производи без проблем. Ако се поставиш коректно и смирено, многу лесно иде процедурата. Дури и да се појави некој на смена што прави проблеми, смирено цитирај си го законот, кажи си ги правата, викни го шефот, кажи следно место на посета дека ти е пазарна инспекција.

  Не знам јас досега не сум имал некое ептен лошо искуство со Сетек и Анхоч, поготово со нивните вработени, секогаш биле услужливи. Не се ни они криви ако се погоди некогаш некој расипан производ, сепак да не се овие две фирми многу послаб избор на PC делови ќе има кај нас.

  Поздрав.
   
  На BEST и TheMarshal им се допаѓа ова.
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  142
  166
  3 Јануари 2019
  Машко

  Мене во Сет негативното искуство ми е само со одредени пациенти кои работат кај нив.
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Изгледа се глупи саглам фирмиве сите што се тепаат да имаат дирекции во цонтралните градски подрачја, исто и во Њујорк и во Пекинг па се до Приштина, мислам.... Кам он!
   
 21. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  159
  47
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Не сакав да го пишам ова оти е старо околу една година ама поради неодамнешното лошо искуство со Сетек одлучив да го споделам.
  За роденденот собрав пари одлучив да земам 144Hz монитор и гледав во сетек имат попуст на Asus VG248QZ,послем мало пребарување на Google прочитав дека постарите batch-ови имале проблеми и сликата не се рефреширала 144 пати во секунда и одлучив да одам во Сетек и да прашам.Влегов во продавница и ојдов на каса и го прашав вработениот за мониторо ми рече "Другар не се разбирам јас колегата прашај го".Напрајв како што ми рече и "колегата" ми вели:"Мониторот е херци колку шо велат асус"
  Му велам добро значи е 144 херци така?Ми вели дека неможи мониторот да биди 144 херци оти струјата била 50 херци,го прашвам тогаш дали е мониторот 50 херци и вели дека бил колку шо велат асус.Му викам дека нема смисла то шо го вели и чоеко одма се иритира.Почна да ме прашва глупи прашања,Ми вика кај учиш му кажав и вели прво заврши технички факултет послем кажвај ми шое како е,после то ме праша за возраста,од кога му кажав дека не сум полнолетен рече дека не сум смеел да купвам во нивната продавница бидејќи не продавале бела техника на малолетни.Исто така бев со другар ми кој дојде со мене да проба слушалки.Појде на каса другар ми и му побара да му отворат слушалки и вработените се согласиа.Ко му рече дека сака да ги проба Hyperx Cloud 2 овие одма му кажаја дека неможат да ги отворат оти биле "300 евра слушалки" а во реалност беа околу 5000 денари.Требаше другарми да му отвора на телефон на нивната страна да му ја кажи цената на производ што тие го продават за да го пуштат да ги проба слушалките.
  Втората случка се случи неодамна.Барав кај да купам рам и видов во сетек имат попуст на HyperX Predator CL16 3200Mhz и појдов во дујќанот да го порачам рамот и се согласиа.Ама напрајв мала грешка бидејќи јас сакав RGB верзијата а тие ми дадоа без RGB (знам RGB ова она бла бла ама кеф мие).Моја и нивна грешка беше бидејќи кај non-rgb верзијата имаја ставено слика од RGB рамот и јас го порачав тој,кога стигна му реков дека ова не е рамот кој го порачав и ми рекоја нема врска сликата ние гледаме по името.Памет за друг пат иако за второто искуство и јас напрајв грешка ама и тие не се на чисто бидејќи имат грешни слики на страната.
   
 22. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Дефинитивно не е искуство како што би сакал муштерија да биде услужен во дуќан, сум имал слични искуства по продавници, но вообичаено рисрч правам пред да купувам и речиси ми е небитно што ќе ми кажат на лице место.

  Другиот дел, дека не сакале да продадат нешто на малолетник, иако не е алкохол и цигари, може се во право. Станува збор за 100, 200 и други евра и може утре да им дојде родител и да направи секакви проблеми, бидејќи малолетник, правно легално не е целосно одговорен за постапките.

  Трето, не знам дали пишуваш во сленг, тренди или вообичаено така, но намали со тоа игриците имаш еден куп граматички грешки

  upload_2019-8-26_20-31-6.png
   
  На gocetan и Abovelife им се допаѓа ова.
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  159
  47
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Искрено,ми се здосади од пишување,приказната беше доволно долга не сакав да ја должам уште,иначе морав да ги прашам на лице место бидејќи морав да видам која верзија на firmware e мониторот бидејќи поновите batch-ови немат таков проблем,ова го читав по форуми,колку е вистина незнам ама на крај си дадов уште една илјадарка појке и си купив LG од Anhoch
   
  На bxxxn и Rukfash им се допаѓа ова.
 24. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  192
  118
  13 Март 2017
  Машко
  Незнам дали заслужува, али да ги ругате дека имаат дирекција во Пинтија е смешно..

  Лепи, Пинтија до рекорд ти е 7 км. Од кој, некој 5 можеш да ги возиш по прав пушка булевар со зелен бран: Првомајска или преку лисиче 3та и 12та мак. бригада. Толку е проблем да се извозат 10/15 мин за до дирекција каде идеш максимум еднаш годишно?

  Па не живееме сите во Влае, Карпош, Центар... тебе ти е далеку тоа, мене ми е далеку Лептокарија. Глуп муабет..
  пс: Приштина не ја споредувај со Скопје..помала од Аеродром е.
   
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Се убаво за вас у скопје. А остантите ван скопје? Затоа фино лепо сетец у црна листа и нема замарање.
   

Сподели

Вчитување...