• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најдобар бојлер кај нас

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.929
Скопје
androgaming.com
Значи не троши 18kw проточен него 9. 18 е на перформанс мод. Никој не се бања на перформанс мод зошто гори.

Да појаснам еве слика од прекидачот на бољерот. Лево свртено тркалцето е 9kw, десно е 18kw. Додека се бањаш на економик влече 9 киловати додека тече вода.

1663659204991.png
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
665
489
Прашав ми рекоа дека може ама само на тие другите модели што се со бакарни греачи. Тие се во старт поскапи едно 100 евра ама вреди. Мојот не се чистел, пробувале.

За овие збореа. Мојот е пластика. Да сум знаел на времето...

Погледнете го атачментот 116950
Има Сименс сервис за бојлери позади Капитол. Конкретниот греач од сликата го имам таму чистено.
Колку пари - толку музика - тоа ти е прв закон на термодинамика . Значи не знам што да правиш - да користиш 2 грејачи по 1KW -два саати или еден од 20KW -12 минути - иста количина вода на иста температура ќе згрееш !
Едит - и исто струја ќе потрошиш ...

Да и не. Загубите во проточен бојлер се нешто поголеми, бидејќи грееш и воздух.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.291
3.268
Скопје
Има Сименс сервис за бојлери позади Капитол. Конкретниот греач од сликата го имам таму чистено.


Да и не. Загубите во проточен бојлер се нешто поголеми, бидејќи грееш и воздух.
Точно ама во обичен бојлер имаш ладење на водата постојано - нема идеална изолација - така да двата типа се подеднакво ефикасни ...
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.946
2.911
Струмица
Од 1988 досега сум на проточен, првиот си живееше скоро четврт век, вториов еве го кај и да е ќе направи декада. Никогаш досега не требало да го чистам проточниот бојлер, немаме тврда вода.
Строго Stiebel Eltron. Има 1-2-3 јачина и досега не сум имал потреба да уклучувам на тројка. Кецот се користи цело време, двојката од Ноември до Март.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.492
4.906
SK
Прашав ми рекоа дека може ама само на тие другите модели што се со бакарни греачи. Тие се во старт поскапи едно 100 евра ама вреди. Мојот не се чистел, пробувале.

За овие збореа. Мојот е пластика. Да сум знаел на времето...

Погледнете го атачментот 116950
Уф, не загледав дека си со пластичните цевки... Мојот е со бакарни, баш ова беше една од причините зошто таков одбрав.

Инаку после подоста години од летово почна повремено да се јавува проблем со детекција на притисокот, којзнае дали е заради запушување во грејачите/цевките или пошто подоста згради се направија во маалово и притисокот е паднат... Тие релеата претпоставувам се активираат на сензор за притисок, интересно е да се види дали може да се преправат во механички, он/оф.
Мислењето е автоматски споено:

Дури поскапо струја плаќаш со обичен бојлер ! Енергијата за загревање е иста по литар вода (чиста физика) - само што проточен штом ја загрееш ја трошиш веднаш - во обичен има загуби - се лади колку подоцна ја користиш !
Чинам обичните ќе да се нешто поефикасни во трансферот на електрична во топлинска енергија. Бигорот ја намалува ефикасноста а теоријата е дека помалку се нафаќа бигор кај проточните пошто на пониски температури работат самите греачи (ако не сум грешка), водата ја греат некаде малку над температура на човечко тело.


Проточниве бојлери имаат ефикасност од триесет и нешто проценти. Еве за мојот Сименс долу, 36.8% ефикасност. Штедливост на проточните бојлери постои ако се има дисциплина да се користат на евтина тарифа, и ако се има дисциплина на „незабегување“ со времето на користење. Тоа и несомнениот комфор секогаш да се има топла вода.

Со обичните бојлери маката е ако не се искористи веднаш стоплената вода почнува да се лади (лоша изолација имаат). Тоа и малиот капацитет, барем стандардните величини кога потребите се поголеми (поголеми семејства, итн).

На крај ќе треба да се стават соларни бојлери, јас одамна ќе ставев ама не можам да најдам монтери да ми изведат drain back систем.


upload_2018-7-26_11-54-38-png.65985
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.733
1.924
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Колку пари - толку музика - тоа ти е прв закон на термодинамика . Значи не знам што да правиш - да користиш 2 грејачи по 1KW -два саати или еден од 20KW -12 минути - иста количина вода на иста температура ќе згрееш !
Едит - и исто струја ќе потрошиш ...
И најбитното го забораваш - никогаш нема да се прашаш "да не го заборавивме бојлерот уклучен" или да гледаш колку е саат да вклучуваш или исклучуваш бојлер. Најпаметна инвестиција што ја имам направено во станов - проточен бојлер од Сименс.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.929
Скопје
androgaming.com
Има Сименс сервис за бојлери позади Капитол. Конкретниот греач од сликата го имам таму чистено.


Да и не. Загубите во проточен бојлер се нешто поголеми, бидејќи грееш и воздух.

Ај на мапа покажи ми кога ќе можеш.

Јас вуделго ги викам за сервис, овластени за сименс и бош. Фини дечки ама тогаш кога го мењав (пред 7 години значи) рекоа дека пластичните они пробале и не успеале да ги исчистат.

Ако другиве можат тогаш супер. Кај и да е ќе треба да се чисти.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.733
1.924
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ај на мапа покажи ми кога ќе можеш.

Јас вуделго ги викам за сервис, овластени за сименс и бош. Фини дечки ама тогаш кога го мењав (пред 7 години значи) рекоа дека пластичните они пробале и не успеале да ги исчистат.

Ако другиве можат тогаш супер. Кај и да е ќе треба да се чисти.
Сервисот се вика Горенец а работат под Вуделго. Истите се, јас колку што знам. Во петокот бев во Горенец
Ај да не испадне дека проточните немаат маани да кажам дека го однесов на пријател проточното бојлерче Сименс старо 7 години пошто му течело. Испадна дека е дупнат грејачот кој чини 6.200 денари + 600 денари работна рака.
Неговиот е со пластични цевки мојот со бакарни инаку ист модел ама мојот е 5 години стар така да ќе видиме :)
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
665
489
Тој е сервисот.


Јас имам позитивно искуство. Договорив време, им однесов греач и после ручек кај баба ми, го земав чист :) Не се бањав по комшии дур да завршат работат од сервис
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Колку пари - толку музика - тоа ти е прв закон на термодинамика . Значи не знам што да правиш - да користиш 2 грејачи по 1KW -два саати или еден од 20KW -12 минути - иста количина вода на иста температура ќе згрееш !
Едит - и исто струја ќе потрошиш ...
Ова е веќе друга математика и други времиња, јас пресметав за тоа што Флегма го напиша.
А дали едното или другото ќе е поекономично највеќе зависи од како кој го употребува, колку врему му е туширање, жениве коса миење со сите салтанати, и слично.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.723
ако се има дисциплина на „незабегување“ со времето на користење.
Дисциплина, жена и капење не одат во иста реченица.

Два тинејџери, жена и проточно се убитачна комбинација.

Кај обичен бојлер не треба да се дозволи водата да падне под 40 степени. Од 40 до 55 степени се загрева за максимум 1/2 час.

Имам Тинг 120 литри + соларно. Имам и Stiebel Eltron 24 kW (1,2 и 3-ка) старо 30 години.
Проточниот строго за апансас.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
819
1.351
Stiebel eltron 24kw е, проточен, и имам ставено мерач на струја, никогаш не повлекол повеќе од 8кw на час.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.187
5.020
Термоакумулационен бојлер предноста е да се пали во ефтина тарифа. Ама кај нас тоа е веќе заборавено затоа што водата се бара да е топла во 18-20 часот кога се бања све живо.

Јас сакав да направам со Шели и со температурен сензор малце поелегантно решение, ама прво ме фати малце непријатно со тоа што грее шелито, па после нема термосонда за новово шели, па јака е струјата... Тантара пантара.

Инаку со термосонда логиката што ја планирав е ваква:
1. Ако е температурата под 70ц (рецимо) и саатот е од 22-07ч пали греач.
2. Ако е температурата под 55ц (рецимо) и саатот е од 07-22ч пали греач.
3. Ако се притисне копчето шели уклучи греач и не го гаси додека не дојде 70ц (рецимо).

Толку. Може да варира ова во однос на тоа колку жени се во домаќинството и таа температурата да се штелува, ама за нормален човек треба да е многу економично вака. Од шели ми рекоа дека сондата ќе биде во септември готова веројатно. Ќе видиме.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Термоакумулационен бојлер предноста е да се пали во ефтина тарифа. Ама кај нас тоа е веќе заборавено затоа што водата се бара да е топла во 18-20 часот кога се бања све живо.

Јас сакав да направам со Шели и со температурен сензор малце поелегантно решение, ама прво ме фати малце непријатно со тоа што грее шелито, па после нема термосонда за новово шели, па јака е струјата... Тантара пантара.

Инаку со термосонда логиката што ја планирав е ваква:
1. Ако е температурата под 70ц (рецимо) и саатот е од 22-07ч пали греач.
2. Ако е температурата под 55ц (рецимо) и саатот е од 07-22ч пали греач.
3. Ако се притисне копчето шели уклучи греач и не го гаси додека не дојде 70ц (рецимо).

Толку. Може да варира ова во однос на тоа колку жени се во домаќинството и таа температурата да се штелува, ама за нормален човек треба да е многу економично вака. Од шели ми рекоа дека сондата ќе биде во септември готова веројатно. Ќе видиме.
Јас го оставам температурата самиот термостат од бојлерот да си ја брка работата. Наместено е секој ден од 05-07 часот пали Шелито, нека грее бојлерот колку му треба наместен на средина (некаде на крај од Еко подесувањето). Има до вечерта за 2ца добро туширање па дури и една женска коса. Мислам најголем спас ми е што најдов конечно саглам туш рачка со добар и лесен старт стоп систем така да не иде водата у бадијала додека сапуњаат,мачкаат глупости по коса, тело и слично.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.492
4.906
SK
Дисциплина, жена и капење не одат во иста реченица.

Два тинејџери, жена и проточно се убитачна комбинација.

Кај обичен бојлер не треба да се дозволи водата да падне под 40 степени. Од 40 до 55 степени се загрева за максимум 1/2 час.

Имам Тинг 120 литри + соларно. Имам и Stiebel Eltron 24 kW (1,2 и 3-ка) старо 30 години.
Проточниот строго за апансас.
Епа мојава е побрза од мене и во коса миење и во туширање.
Секој со своите потреби, инаку соларно се разбира дека е најдобро како концепт. Само мене closed loop системиве не ми се допаѓаат а како за беља само нив ги нудат, да најдам изведувач што сака да се нафати да монтира drainback систем уште утре ќе ставам.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.291
3.268
Скопје
Епа мојава е побрза од мене и во коса миење и во туширање.
Секој со своите потреби, инаку соларно се разбира дека е најдобро како концепт. Само мене closed loop системиве не ми се допаѓаат а како за беља само нив ги нудат, да најдам изведувач што сака да се нафати да монтира drainback систем уште утре ќе ставам.
Најдобро решение за бојлер - парно и шпорет - рерна е на плин - во Холандија бев една година - рај е тоа .. Има плин до секој стан - парното на тајмер ти вклучува - одржува температура која сакаш - бојлерот проточен на истиот систем со парното е приклучен - рингли - рерна - Се на плин - евтино многу ...
Е сега кај нас што немаме инсталации плин тоа е друго. Можеби до 2050та негде ќе воведат...
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
241
273
Чисто информативно. Плин е српско/хрватски збор за гас. Така да, они се гасифицирани. Користат метан, познат како земјен или природен гас.
Од Македонија, миислам Куманово и Струмица имаат неколку приклучока, само што, низ Куманово проаѓа гасовод, а Струмица носат втечнет метан со цистерни.
Сега со цениве (ако воопшто има некоја промена), не знам колку ќе биде најдобро решение.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.492
4.906
SK
Е сега кај нас што немаме инсталации плин тоа е друго. Можеби до 2050та негде ќе воведат...
Евтин гас од гасовод би било ненаје*иво супер, ама со оглед на политичката ситуација можеме да добиеме само скап LNG (а и за тоа требаат инсталации). Инаку кул би било да можеш малтене сите основни потреби да ги задоволуваш со евтин енергенс.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.119
745
најефтина инвестиција која брка работа е соларен вакумски систем,болјер со вакумски цевки.
220литра беа околу 15к.сега се над 21.
едан фамилија со 4 члена,неможе да го разлади т.е неможе да ја потроши целата топла вода.

јас го имам 10 год...топ,еднаш го имам чистено сам, и сменето сонда за температура...тоа е.

кој има услови а не ставил препорачувам нека стави.

кој нема,нека користи класичен или проточен

кога сме кај проточните,дали може да се тушира со онаа чешмата со вграден грејач? ја има во делимано и во многу други продавници.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.187
5.020
најефтина инвестиција која брка работа е соларен вакумски систем,болјер со вакумски цевки.
220литра беа околу 15к.сега се над 21.
едан фамилија со 4 члена,неможе да го разлади т.е неможе да ја потроши целата топла вода.

јас го имам 10 год...топ,еднаш го имам чистено сам, и сменето сонда за температура...тоа е.

кој има услови а не ставил препорачувам нека стави.

кој нема,нека користи класичен или проточен

кога сме кај проточните,дали може да се тушира со онаа чешмата со вграден грејач? ја има во делимано и во многу други продавници.
Во кој град ова? Во централно Скопје едвај 3 години држи и е комплет до врв полн со бигор. И после 3 менувања на пумпа за притисок и 3 менувања на пловак (сензор) за ниво на вода, и 3 менувања на греач внатре отиде во ѓубре се комплет. 7 години од прилика траеше.

За места како Струга или слични со многу мека вода или ако веќе имаш вградено омекнувач на вода - тогаш да, тоа е решение. Но, наместо малтретажата со отворен систем, треба да се стави затворен систем или фотоволтаици. Паталец јбг.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.929
Скопје
androgaming.com
кога сме кај проточните,дали може да се тушира со онаа чешмата со вграден грејач? ја има во делимано и во многу други продавници.


Технички ти можеш и со ладна вода да се тушираш. Да речеме може ама пази кабел - штекер...
Нема голем проток, не е многу топла и најважно нема шанси да трае долго како прав проточен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.254
Мислења
919.838
Членови
32.907
Огласи
1.061
Најнов член
takatakata1968
На врв Дно