• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

  • Ја почнал/а темата
  • #651

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,679
Мелмак
Крајно време е за DIY графички рецепти.

Него на ова јутуб некој (Линус?) кажа дека у кина имало нови крипто валути шо место GPU процесирачка моќ се копале со хард дискови, и наводно и хард дискови ќе снема.

Шо убаво така, пуштаат виртуелни бонови шо го деградираат хардверот без да креираат некоја реална вредност - и после 5 години ќе има пренатрупано депонии со цркнати хард дискови сеа уште - а и ќе снема дискови за сториџ.

Браво.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,168
1,637
Крајно време е за DIY графички рецепти.

Него на ова јутуб некој (Линус?) кажа дека у кина имало нови крипто валути шо место GPU процесирачка моќ се копале со хард дискови, и наводно и хард дискови ќе снема.

Шо убаво така, пуштаат виртуелни бонови шо го деградираат хардверот без да креираат некоја реална вредност - и после 5 години ќе има пренатрупано депонии со цркнати хард дискови сеа уште - а и ќе снема дискови за сториџ.

Браво.
Ова постои многу одамна, па еве си седат цените. :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,149
16,573
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,615
988
Да да токму тие, не ми се толку брза, не сум толку гејмер, но го поштувам пазарот, и мене не ми се допаѓаше кога ти и пане продававте РХ570 4ГБ за смешни цени и ги уништивте цените на старите графички. Колку јас да продадам ГТХ 780Ти, која е за 10-20фпс послаба од рх 570, а потрошувачката и е голема, еве сега е веднаш подруго, дури видов оглас за 7770 HD 1ГБ мислам за 3000, што никогаш немаше да се, случи око Пане ги шиткаше рх 570 за тие цени.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,149
16,573
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@Enquito Те молам не ме ставај во истa кош со некои други, мене не ми смрдат чорапите, јас ништо не уништив! :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,149
16,573
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нов ден нов херој.
Nani?
Дебилна е групата тотално и ништо корисно нема да најдеш таму. Можеш да сретнеш само такви огласи затоа што ако некој стави нормален оглас тоа нема да му одговара на фиљан небањат администратор и мандатно ќе го избрише огласот.
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Изгледа се спрема нова рунда на Verified Actual Gamer.

unnamed.jpg
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,149
16,573
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во случај да остана некој оптимизам за годинава, да го решиме:

View: https://www.youtube.com/watch?v=BVxvH3Qabgw
Муабетов го правев во Февруари:
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
593
675
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,519
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Делумно е заради тоа, останатите фактори се опишани во постот на гојдо и во видеото еден пост погоре. И други години имаше мајнери ама немаше производствен проблем. Сега недостаток на чипови, пандемија, крипто манија.. The perfect storm што би се рекло.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,065
3,557
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@Astro пошо мислеше дека лажам за 3080ката

20210427_220451.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,884
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,065
3,557
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Хахахам ју лаки санама бич :D
Да ги поживејт госпо колегиве од факултет од Букурешт :) благодарение на нив и то шо се Linux freaks имам 3080ка по нормална цена :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,718
Мислења
849,335
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно