• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
за 2 до 3 години ќе има надеж сега надеж од кај @gOJDO ако успее од некаде да подмачка некој да му дадат некоја под рака па да ја продаде тука на форум.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,141
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
394
884
Битола
Пола/пола. Ми пререче за истото во повеќе наврати онака полу-шеговидно. Криво му беше ама не некоја страшна работа. хахахаха. Комична ситуацијата секако. :D
Човекот на кој му е криво шо не те избриче го сметаш за другар ?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,141
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Пола/пола. Ми пререче за истото во повеќе наврати онака полу-шеговидно. Криво му беше ама не некоја страшна работа. хахахаха. Комична ситуацијата секако. :D
Лесно му е него со еден чоек се скарал, а јас ако терам по негово ќе треба со 100+ души муабет да не правам....
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
594
597
Скопје
Поминав до Сетек пред некој ден, имаат 2060, 3060 и 3070.
Ако добро памтам цени:
2060 - ~40K
3060 - ~50K
3070 - ~70K

Evga, Asus TUF и некои рандом шит фирми.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,017
1,767
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Поминав до Сетек пред некој ден, имаат 2060, 3060 и 3070.
Ако добро памтам цени:
2060 - ~40K
3060 - ~50K
3070 - ~70K

Evga, Asus TUF и некои рандом шит фирми.
Само во конфигурација ги даваат или може само GPU ?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,104
1,746
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Има има... За 80-95 илјади 3070-ка ? Не фала.... MSRP е 26 000 ! Трипати поскапо ! Замисли сите така да можевме да заработуваме :unsure:
Не е баш така мсрп на 3070 беше 35 000, па 42 000 па 48 000, а сега веќе е премногу. Прво, производствените цени се накачија од фабрика, бидејќи беа нереално ниски, и второ, уште не научивте бе дека во еу цените се долар=еуро + данок! Америчките цени се без данок, а кај нас конверзија е 1:1
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@gOJDO 2080ти асус рог со гаранција некопана чувана максимално колку може да се продаде моментално со овие цени на пазарот што се сега , да знам дали да ја вадам мојава од под кревет.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,162
1,636
@gOJDO 2080ти асус рог со гаранција некопана чувана максимално колку може да се продаде моментално со овие цени на пазарот што се сега , да знам дали да ја вадам мојава од под кревет.
Касниш :D
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@DarthJe5us јас само информативно го поставив прашањето не сум будала да ја дадам па после да испадне за 1 месец сум можел 3к евра да ја дадам :)
Ова сушава ќе стане се појака и појака тек је почело :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,263
28,559
kalco.ru
@gOJDO 2080ти асус рог со гаранција некопана чувана максимално колку може да се продаде моментално со овие цени на пазарот што се сега , да знам дали да ја вадам мојава од под кревет.
Извинете вие сите што под кревет чувате 2080 што имате во компјутерите? за стрина ми прашувам
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Извинете вие сите што под кревет чувате 2080 што имате во компјутерите? за стрина ми прашувам
Не сум тој што се фали со слики и скриншотови па да ми дојдат по дома да ме пукаат :) само информативно си поставив прашање.

@gOJDO е репер за цени на пазарот он најточно си ги знае цените и знае кој претерува со цени , а кој не
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,133
2,489
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако веќе има лагер во Сетек, тешко дека „тек ќе да буде“. Ете за 70.000 има подобра графичка, нова од сетек. Што значи, нема да моеш близу 70к да ја дадеш.
gOJDO продаваше 6900xt за 1500 евра скоро исто... Што не е пренапумпано, со оглед на фактот што 1000 долари е мсрп...
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
475
313
На гробишта
Ако веќе има лагер во Сетек, тешко дека „тек ќе да буде“. Ете за 70.000 има подобра графичка, нова од сетек. Што значи, нема да моеш близу 70к да ја дадеш.
gOJDO продаваше 6900xt за 1500 евра скоро исто... Што не е пренапумпано, со оглед на фактот што 1000 долари е мсрп...
Не е многу само скоро дупло
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,802
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно