• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

  • Ја почнал/а темата
  • #551

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,679
Мелмак
Не знам шо сте се фатиле со некои интернет стример фрази ко бумеранзи и самострели, ама јас иам за оваа аналогијата со ферари и реквизити замерка:

Збориме тука за нешто шо до вчера коштало фракција од тоа што се продава сега. Имено HIGH END графички пред 7-8 години коштаа НАЈМНОГУ 600-700 евра. Преку сила.

И сеа наеднаш коштаат 3000 евра. На страна моменталната ситуација, лично а и многумина други (тек-тубери и така натака) имаавме замерка и за самото тоа дека најјаките графички ги качија на 1200-1500 евра.

Ферарињата отсекогаш коштале многу, не е ко да дуплираа во цена преку вечер. Аналогијата е комплетно промашена.

Значи тој тренд на поскапување на „реквизитите“ не ми се допаѓа. На никој не треба да му се допаѓа. Дури и да имаш пари да си дозволиш по поголема цена, нели е подобро да не те играат како сакаат и да си поминеш поевтино?

Но комплетно се согласувам во тоа дека: ако не ви чини не купувајте.

Тоа е мојот план. Е сеа ако излезе дека овој тренд продолжува и никогаш нема да се среди - единствено ќе останат богатите гејмери.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,391
2,992
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
И Asus ќе ги зголемува цените на графичките.


Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,168
1,637
Мислам дека би било фино да се бришат огласите на тие што знаете дека се копачи, а пуштаат огласи за купување поевтино графички од пазарната вредност моментално.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мислам дека би било фино да се бришат огласите на тие што знаете дека се копачи, а пуштаат огласи за купување поевтино графички од пазарната вредност моментално.
Нема логика. Прво нема ништо нелегитмно во тоа да си купи картичка за поефтино/поскапо, билатерален договор во пазарно општество. Второ, како ќе докажеш дали некој е копач или не? Трето како ќе знаеш за која намена му е картичката?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,168
1,637
Нема логика. Прво нема ништо нелегитмно во тоа да си купи картичка за поефтино/поскапо, билатерален договор во пазарно општество. Второ, како ќе докажеш дали некој е копач или не? Трето како ќе знаеш за која намена му е картичката?
Си имаат пишано кои се копачи не е проблем тоа, а дали нема логика, нема логика ни да ги зафркаваат другите кога бараат евтини графички. Пример темава е цела тоа.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,342
1,554
Не него ме нервира кога ќе пишат дека не била копана картата а после ставаат слики како копале...
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,168
1,637
паблик шејм ќе им правите на копачите?
Не туку безобразно е цела тема да ругаат некој кој бара графичка по нормална цена за после да отвараат теми дека купуваат по пониски цени од пазарните.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,113
1,772
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не туку безобразно е цела тема да ругаат некој кој бара графичка по нормална цена за после да отвараат теми дека купуваат по пониски цени од пазарните.
И? Слободен пазар дечко. Јас како што гледам последниве три месеци, butthurt гејмери ругаат копачи, а не обратно. Отвори и ти оглас, никој не ти брани.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,168
1,637
И? Слободен пазар дечко. Јас како што гледам последниве три месеци, butthurt гејмери ругаат копачи, а не обратно. Отвори и ти оглас, никој не ти брани.
Никој не ми брани, а не е ни кретенски потег ако го направам јас за разлика од некои луѓе што се зафркаваат и потсмеваат со заедницата на форумов.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
176
190
Не знам шо сте се фатиле со некои интернет стример фрази ко бумеранзи и самострели, ама јас иам за оваа аналогијата со ферари и реквизити замерка:

Збориме тука за нешто шо до вчера коштало фракција од тоа што се продава сега. Имено HIGH END графички пред 7-8 години коштаа НАЈМНОГУ 600-700 евра. Преку сила.

И сеа наеднаш коштаат 3000 евра. На страна моменталната ситуација, лично а и многумина други (тек-тубери и така натака) имаавме замерка и за самото тоа дека најјаките графички ги качија на 1200-1500 евра.

Ферарињата отсекогаш коштале многу, не е ко да дуплираа во цена преку вечер. Аналогијата е комплетно промашена.

Значи тој тренд на поскапување на „реквизитите“ не ми се допаѓа. На никој не треба да му се допаѓа. Дури и да имаш пари да си дозволиш по поголема цена, нели е подобро да не те играат како сакаат и да си поминеш поевтино?

Но комплетно се согласувам во тоа дека: ако не ви чини не купувајте.

Тоа е мојот план. Е сеа ако излезе дека овој тренд продолжува и никогаш нема да се среди - единствено ќе останат богатите гејмери.
Ферарињата можеби коштале многу, но ролексот бил часовник на работничката класа. Мое налбатско мислење, целата ситуација со графичките е преземена баш од тој маркет. Очекувајте за скоро време да почнат да ставаат услови , доколку сакаш топ тиер графичка карта да мора да купиш 3 лоу тиер + премиум цена за графичката.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,884
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе скалпери, нели се убивте од продавање графички по полудени цени, се тепаа луѓе за нив? Што е ова бампови сега и симињање цени, лицитации по приватни пораки, аман молим те купи ја картицава?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,331
3,519
Битола
Абе скалпери, нели се убивте од продавање графички по полудени цени, се тепаа луѓе за нив? Што е ова бампови сега и симињање цени, лицитации по приватни пораки, аман молим те купи ја картицава?
На колена те молат?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,884
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Абе скалпери, нели се убивте од продавање графички по полудени цени, се тепаа луѓе за нив? Што е ова бампови сега и симињање цени, лицитации по приватни пораки, аман молим те купи ја картицава?
Ја сум скалпер, ама не се убив од продавање. Цени не намалаувам, напротив сеуште зголемувам и молам само за да купам, за продавањe никого не молам.
 
Последна промена:

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
482
317
На гробишта
Ја сум скалпер, ама не се убив од продавање. Цени не намалаувам, напротив сеуште зголемувам и молам само за да купам, за продавањ никого не молам.
Абе дај еден попуст за Битолчани уште една ми фали за ригот никој не дава
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
236
153
Skopje
Ке паднат цените кај и да е. А на скалпери се‘ верувам што ке кажат. Бесплатно :p
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Последна промена:

joeymkk

Intern
9 февруари 2016
23
12
Се зголеми difficulty на копање, сите што се правите "гејмери" почнавте да копате дека со една графичка се прават по 5-6 долари на ден.

За 1 месец некаде почекајте ќе ги има по 60% од цената сега :ROFLMAO:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За 1 месец некаде почекајте ќе ги има по 60% од цената сега :ROFLMAO:
Да, да, сигурно за 60% од цената ќе коштаат картичките во Мај. Кој нема да сака по таква цена ќе јаде ќотек!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,719
Мислења
849,347
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно