1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Vlatchey

  Vlatchey
  Intern

  7
  5
  11 oктомври 2019
  Машко
  Дали има некој за продажба МБ ам3+ за fx8350?

  force.smile();
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  сигурно, но што ќе ти е токму тоа?
   
  На Vlatchey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vlatchey

  Vlatchey
  Intern

  7
  5
  11 oктомври 2019
  Машко
  Имам таков процесор, фаќа прашина па да составам конфигурација...

  force.smile();
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Цели 1000 долари краделе за истиот процесор 10980XE - 9980XE
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Интел си е Интел, не туку се бунете, а 10% подобри перформанси со карта од 800 евра, потценуваш?
   
  dejan_str, Sharlovski и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  во игри*(одреден број на игри)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Значи се можело повеќе перформанси за пониска цена...
   
  На Astro, MasteR_#0, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,128
  2,562
  28 Јануари 2017
  Машко
  Showcasing exactly what a stable competition can do for the industry over the past 3 years.
   
  На RoninMK, Astro, TATA_MATA и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Проблемот е кај амд, се успаа после феномот, со фх извадија нешто безвезе па одмараа неколку години.
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Ама профит маргината им беше 300% од еден процесор, сега им е 50-80%
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Подобро интел нека одберат една платформа како лга 2066 и само нека дуплираат јадра на секој 2 год за иста цена и повеке бенефит ке видиме и ние и интел. Секоја година нова серија и одземи или додади еден пин од лга 1150 на 1151 или 1155 и сл за 5 до 10% поголеми перформанси и удара по џеб .Обеќавам 16 јадрени процесори за 350 евра ко ке станам главен на интел и еден сокет ке тера 6 год минимум.:)
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Логично, Ryzen 3 е 4c/8t, па сега кога AND ги среди синглкор перформансите i3 неможе да се мери само со 4 трида. Покрај тоа Intel има собрано чипови со хајпертридинг во птоцесот на бининг. 9-та генерација ги пукаат чиповите со дефекти во вториот трид, т.е i3 4c/4t, i5 6c/6t и i7 8c/8t. Во 10-та ќе ги испукаат сите чипови со хајпертридинг кои ги имаат собрано за време на производството на 8 јадрените од 9-та, 6 јадрените од 8-ма и 4 јадрените од 7-ма генерација. Единствен новитет на 10-та генерација е 10900k, 10 cores @ up to 5.xGHz. Тој е закрпата која би требало да си го мери со 12 cores на 3900X, дури да извадат процесори со нова архитектура.
   
  MasteR_#0, CBB_6 и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  И бам бам додека интел е на 14 со колку ++ имаат фетиш спрема +, зен 3 ќе биде 10-12%ipc а тие сеуште ќе се малтретираат на истата архитектура и нема да имаат никаков напредок.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 15. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  42
  65
  14 Април 2016
  Машко
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Дава грантови за попуст.
  Ако си иновативен нема да ти требаат грантови
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На нероден Петко капа му скрои...
  Според шпекулациите zen 3 ќе има 8% повик ipc и +200mhz од zen2:
  https://www.google.com/url?sa=t&sou...BEAQ&usg=AOvVaw1GLBpqomHItSckKxqZ13hp&ampcf=1

  Како и да е, Intel до тогаш ќе има нов процес и нова архитектура. Историски гледано сите "востанија" на AMD кога имале подобри процесори од Intel траеле кратко по што биле крваво задушувани. Јас очекувам и овој пат да е така.
   
  На Pane-G и Tenny им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  АМД имаше добар раст до faildozer , интел 10 нм никаде го нема . Новите процесори на 10 нм се 2-3% побрзо од 9та генерација и немаат толку голема фрекфенција како 14+++.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не е точно. Phenom беше epic fail, багосан, преспор, термопечка која дојде предоцна. Phenom 2 беше закрпа со 3 години доцнење за да е било каква конкуренција. Faildozer беше само шлаг на тортата. Практично од 2006-та па се до 2017-та процесорите на AMD беа фелери.

  10nm на Intel е fail процес, што не значи дека и наредниот ќе им биде fail. Се до 10nm Intel со децении беше неколку години пред сите во индустријата за производство на чипови и ги имаше најсофистицираните производствени процеси без никаква конкуренција на ниту едно поле: перформанси, капацитет, густина, енергетска ефикасност.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Ryzen 2200G мене ми личи на супер опција за пристоен офис компјутер. Мислам дека испаѓа околу 24000 денари со лиценциран виндоус од Анхоч.
  Ссд 250гб самсунг,
  8гб рам.

  Чиста работа. Народ пресреќен да офисува на ова.

  Истиот со интел, мора да му додадеш графичка зошто е Ф процесорот или пак да бараш не Ф процесор. Секако испаѓа над 3000 поскапо.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  А зошто лиценсиран виндоус? И зошто, ама зошто од Анхоч?
  За 12 долари има лиценси на нет, wtf 150 долари од факинг Анхоч?
   
 22. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  888
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  За да не добиеш честитки од Пепељуга у фирма, затоа.
   
  На RoninMK, Astro, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Не иде тоа баш така. Просечниот народ е наапан со цениве
  upload_2019-10-13_9-57-47.png

  И кога ќе им кажеш 24к тоа им изгледа прескапо.
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Од таму ми текна, еве нека е од друго место. Битно да е се од 1 место и да има лиценциран виндоус.
  4 јадра, 8гб рам, +200гб самсунг ссд.

  Реален офис систем какви што им се потребни на 90% во градов.

  Зошто да не?
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не реков не за системот, реков не за факинг лиценсиран виндоус и уште појќе не за факинг лиценсиран виндоус од Анхоч 12 пати поскапо од шо може да се купи онлајн.
   
  Rukfash, GGTT1 и на mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...