1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,581
  4,405
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не бе само коментар беше ова, слободно пуштај си :). Не одам ја како патак па да сум диктатор.
   
  GGTT1, CBB_6 и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Споредено со тредрипер 2950... 3950 сеа коа ќе излезе ќе биде смешки :)

  Али тоа не се за просечни корисници платформи. Епик е у сервери крал, Рајзен и Коре има за десктоп...

  Едино нешо измеѓу професионални конфигурации што коштаат тон пари може да имаат вакви процесори и мислам дека тредрипер 3 ако излезе секако ќе се доста подобри од интел за мултикор.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 3. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  59
  99
  30 Август 2018
  Машко
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Баш ме интресира колкава ке биде разликата во перформанси после сите овие закрпи, особено со faildozer
  Јас имам 4790к ако сакате може да пуштам некои бенчови да провериме, бидејки горе доле од 2ра до 5та генерација разликите се минимални
   
  На farkizz и Chicco69 им се допаѓа ова.
 6. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  555
  2,391
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Само напред друже. :)
  Вакви информации од "наши луѓе" имаат посебна вредност, доста веќе од ЈТ спонзоруши.

  Во својата база ја имам оваа информација, но веќе е стара повеќе од една година. Во меѓувреме ситуацијата сигурно не е подобрена.
  Performance impact of Windows patch and BIOS update (0606) on i7-8700 on ASUS PRIME Z370-A.png
  Сметај дека ќе треба да се враќаш и на постари верзии на биос, затоа што дел од крпениците се правени и на тој начин. Тоа е единствен начин да бидеш објективен во тестирањето...
  Обрати посебно внимание на I/O сториџ, таму Интел ги има најголемите загуби, но тоа сигурно го знаеш подобро од мене. :)

  Мое лично мислење е дека успорувањата кај Haswell се помали отколку кај последните две интелови генерации.


  ~~~~~~~~
  Уште еден апсурд, овој пат од M$:
  Со последните апдејти ми се нашпичи некој апдејт KB4346087 со нова тура закрпи за избушениот Интел.
  Capture.JPG

  Трагикомедијата е што сум на АМД платформа и ништо од ова не ме 'дотачиње'. Користам Win10 LTSB каде се форсираат само неопходни и сигурни апдејти што поминале без проблеми кај бета тестерите што користат Win10 Home & Pro.

  Да биде ептен трагично, не ми дава да го отфикарам апдејтот.
  За воља на вистината, користам модифицирана (NTLite) варијанта на LTSB, па може кај мене е проблемот...

  Не е лошо сите што се на АМД платформа да го деинсталираат/блокираат овој апдејт (ако имаат можност). Сигурно ништо добро не носи, освен некое евентуално (минимално) успорување за нас 'недолжните'. :annoyed:
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
  toshex, gamer-eddie, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,772
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  ^ Јас сум на Intel и не користам ниту една од глупите закрпи. Едноставно нема поента на десктоп машина на обичен корисник.
   
  На incontempt, dejan_str, Ulrezaj и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  епа ај кажете кои
  -- програми за тест да ги ставам
  -- дали да гасам hyper threading
  -- планирам све да ставам на stock settings (ram/cpu)
  -- во врска со bios-от, ај да се договориме кои верзии да ги ставам (плоча a$u$ formula 7)
  Ако имате уште нешто да додадете слободно пишете
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
 10. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 12. farkizz

  farkizz
  Intern

  33
  43
  14 Април 2016
  Машко
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,869
  4,586
  8 Април 2011
  Машко
  Гледам повеке членови гласаат за амд, ова е пресврт за 2 години. Јас пратам фоста тестови за игри и сеуште сум за интел кога се равоти за гејминг посебно i5 к сериите на интел. Штета што за интел треба побеке пари да одвоиш за плоча али тоа е тоа. Btw браво за амд со иновациите, следува да видиме што интел наскоро ке извади, се зборува за дупло поевтини цени на некој процесори но останува да видиме.
   
  На PC_GAMER и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Според мене со AMD во моментов добиваш повеќе
  pcie lanes +
  pcie gen4 +
  платформа која има подолго време подршка и е по флексибилна +
  најнова технологија и во поглед на струјни фази,storage +
  со цени ..малце се сочни ама на старо се поевтини најчесто +
  тераат технолошки напред со самиот дизајн на нивните чипови +
  одлични stock кулери +
  поладни +
  помалце струја трошат +
  не им требаат до толку безбедносни закрпи +
  има уште нешчо ама не ми текињет сеа :)
   
  На gocetan, PC_GAMER, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,869
  4,586
  8 Април 2011
  Машко
  Pci x16 gen 4 веке имат плочите на амд? И да тоа што само 16 линии интел редат на процесорите освен на лга 2000 плус варијантите ми иде по живци , веке 10 години има мулти гпу па о пци е ссда а тие 16 линиии даваат. Треба барем 32 на лга 1000 плус серииве да има. И тоа е голеж плус за амд.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  AMD X570 vs. Intel Z390 Chipset: Which Mainstream Platform Is Better?
  не се согласувам дека е нерешено ама и tomshardware не ги бива одамна
   
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,869
  4,586
  8 Април 2011
  Машко
  Све е прашање на вкус за повеќето, дека чипсетот разлика видлива ке направи тоа нема шанси за 99% од нас. Разлика би оситиле можда мал процент на ентузијасти кој користат максимум сата, м2 слотови што чипсетот ги нуди или некој слични екстремни случаеви.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  955
  1,488
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,416
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  gamer-eddie, ТАТА_МАТА и на esquimaux им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Остај тоа, поддржани се на постоечките матични така? Значи не морало нов чипсет секоја генерација :p
   
  DelphiUser, gamer-eddie и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,719
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  toplel, SiPy`, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,416
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сега ќе купам една i3-ka од интел и тоа е крај, **мна да јадам ако уште еднаш купам Интел. Ако приметите дека барам по огласиве да купам Интел убаво да ме испцуете.:oh::oh::crazy:
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,010
  2,259
  28 Јануари 2017
  Машко
  Има ова одреден временски период? Знае за брзо да се сврти работата ама се надевам не, да одмориме од монополот.
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако излезе вака следната генерација на интел ќе биде со половина цена. Salty 9900k owners be like, but I payed 500$ now it's 300$.
  Bitch you had 8 cores for 200$ since ryzen bitch slapped you
   
  gamer-eddie, Astro и на toshex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...