1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Има 1600 нов некаде кај нас да се купи?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
 3. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Чичко али нема гаранција ама фина цена е.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
  1600 - 6 јадра 12 нитки
  9100 - 4 јадра 4 нитки

  Иста цена... зашо некој би го купил интеловиот процесор сериозно прашање?

  Од глава до пети значи има подобри понуди од АМД во моментов, освен 9900 во гејминг шо е за некој процент подобар од најдоброто на АМД. Плус шо секој ден нови voulnerabilities има за чиповите на интел.

  Face the music момент е ова, интел треба да си ја подобрат играта и тоа драстично.
   
  На Nomad, PC_GAMER, Rukfash и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Имаш
  1.This CPU is used,We will test it can work properly before shipment.
  2.Warranty Terms: 1 Year Warranty
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел е добар единствено во QuickSync ако некој рендерира ќе добие бенефит али колкав бенефит се зависи до каква работа работи.
   
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
  Тоа е software specific за Премиере и треба процесорот да не е F модел така?

  У други софтвери за едитинг и енкодинг шо користат ЦПУ повеќе кпа има многу нитки е сосема друга приказна.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 8. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  380
  331
  21 Мај 2017
  Машко
  Плус рајзениве работат на 30-40% во игриве(горе во видеото), додека овие 4 јадрениве се тепаат на 80+, со што се добива помало тдп нормално.
  Не е логично малце да се купува 4 јадрен за тие пари во 2019.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
 10. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  587
  2,574
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Ништо ново. Исто сра*е, друго пакување ("нови" матични).

  Capture.JPG
  Дишат на сламка последниве години без никаква иновација. Се обидуваат да ја измолзат и последната капка од старата технологија, а за жал не остана ништо за молзење.
  Intel Tech.png
  Капак на се, од безбедносен аспект избушени се како швајцарско сирење и ич мува не ги лази...
  Intel inside.JPG
  Дојде време М$ да ги покрива со закрпи во недоглед, како и сега со последните септемвриски апдејти.
  Колку корисниците се свесни дека секоја нова закрпа сноси и speed penalty (како и други ограничувања), тоа е друга работа...
   
  На gamer-eddie, Serko, PC_GAMER и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
 12. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
 14. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,270
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1) не е 10 туку 14nm
  2) инжињерски примерок е
  3) фрекфенцијата не зависи само од производствениот процес туку и од архитектурата
  4) 10nm процесот не им е направен за високи фрекфенции, со 7nm ќе ја опраат работата
   
  Последна промена: 19 Септември 2019
  На GGTT1 и toshex им се допаѓа ова.
 17. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  Проблемот е што они уште немаат 10nm :oh:
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Немој повеќе "Leaks" те молам, алергија фатив. Интел "Leaks", АМД "Leaks". На крај само сокетот е точен.
   
  Rukfash, StefAngel и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,270
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  A што не е точно во leak-от?
   
 21. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ја па не знам зошто ги отвараш ти воопшто. Сите ликови се со гикбенч, според тебе синтетички бенчмаркови не се реални.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,270
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @SiPy` Точно, синтетичките бенчмарци се малку релевантни и не ги земам како репрезент на реалноста.
  Прашањето ми беше што мислиш дека е неточно од "leak"-от?
   
  На GGTT1 и SiPy` им се допаѓа ова.
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ете го мојот одговор.
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел да не променат матична нешто чудно се дешава со нив
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 25. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
  Da pustam uste nekoj link Ili nesmeam.:)
  Jas mislev deka Sme amerikanska demokratija AMA nisto ova bilo severno makedonski postkomunisticki feudalizam :)
   
  На gamer-eddie и SiPy` им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...