1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  По истек на определениот рок, заштитата трае уште 30 дена. Тоа е максималното време за отворање на case. Најверојатно е испратена со China Post.
  Продавачот не може да ти го продолжи времето. Можеш само да отвориш case преку PayPal во рок од 180 дена. Подобро почекај уште десетина дена, па после пиши му да ти ги врати парите. Ако врда нешто, отвори case. Не си комплицирај.
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  ORDER DATE 23 Oct, 2019

  Estimated delivery Fri, 08 Nov - Thu, 19 Dec
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  @goceiva
  Овака постапи.
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Penthouse

  Penthouse
  Intern

  5
  1
  16 Јануари 2020
  Женско
  Дали можам да купувам со PayPal во Македонија? И доколку треба да ми дадат refund каде ќе одат парите? Прашувам бидејќи кај нас нема дозвола за вадење пари od PayPal?
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,763
  18 Септември 2013
  Машко
  да. враќањенна пари е различно од примање. идат директно на картицата врзана за пејпал преку која ди платил (исто ко враќање refund коа плаќаш со картица).

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од каде дошле парите таму и ќе се вратат.
  PP е само посредник за плаќање.
   
 7. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  170
  88
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Malku ne povrzano so temava, ali da ve prasam neli imase nekoja finta kako sto sum cul da napravis paypal na druga drzava(bez da odis) za da mozes da primas pari? Ili koristi li nekoj drug alternativen metod kade sto Makedonija moze da prima pari?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имаше, но со голем ризик.
   
  На Penthouse му/ѝ се допаѓа ова.
 9. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Пратка од 8 фунти требаше да стигне до 19 декември.
  Таа стигна пред 2-3 дена. Во меѓувреме ми ги вратија парите преку Pay Pal ама ми задржаа околку 1 долар (веројатно за конверзија на валутите).
  Дали да го контактирам продавачот и пак да му платам?
  Ќе испадне дека за задоцнета пратка од 1 месец сум платил поскапо отколку да стигнеше на време...
  Пред да ми ги вратат парите му пишав на продавачот дека се согласувам да го продолжи рокот на испорака.
   
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Е редно е да го контактираш и да му ги вратиш. А за конверзијата пробај намести ја да ја прави твојата банка. Можда ќе биде поисплатливо, имаш опција да бираш кој да ја прави конверзијата.
  Исто како што тебе ти одбиваат и него му одбиваат за секоја трансакција.
   
 11. Penthouse

  Penthouse
  Intern

  5
  1
  16 Јануари 2020
  Женско
  Луѓе, знаете ли колку ќе ме чини царинење (custom clearance) телефон од 600 долари што го купив преку eBay? Треба да пристигне од Северна Кореја со бесплатна поштарина. Дали е можно да ми лупнат 18% данок?
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Епа не би требало царина, ама за данок за секој случај... SmartSelect_20200130-115702_Google.gif
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
  На DrMTR и julll им се допаѓа ова.
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,517
  1,170
  8 Декември 2009
  Во најлош случај уште 300 доларес ќе треба да платиш, царина и данок заедно.

  Со среќа!

  Испратено од Redmi Note 8 Pro преку IT.mk форум апликација
   
 14. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  889
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  Северна Кореја има eBay?
   
  goceiva, krema и на efto им се допаѓа ова.
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќути жити се да не слушне Kim Jong-un.
  Ќе отиде јабана некој...
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  Они си имат свој интернет и свој единствен ebay. :D
   
 17. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  За телефон има само данок-ддв од 18% и ништо друго.

  Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
   
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да те дополнам, имаат и KimJongPall. Buyer Protection - додека е жив

  Еве и Ebay политика за ембарго:
  Embargoed goods policy
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си имат они свој пазар.

  Малку офф, на последното светско првенство во фудбал во финалето играа Франција vs Хрватска, знаете кој победи?
  Се разбира, North Korea, колку ли само се они изолирани, да не сме им во кожа. :)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Penthouse

  Penthouse
  Intern

  5
  1
  16 Јануари 2020
  Женско
  Ме изнасмеавте со коментарите инаку телефонот е од Јужна Кореја, моја грешка. Се надевам дека ќе ми стигне телефонот.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,213
  24 Јуни 2009
  Машко
  Географија единица, седи. :D
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Простено ти е чедо мое.

  Него спремај документи за секој случај, Корејците се многу брзи.
   
 23. Bakii

  Bakii
  Intern

  16
  7
  17 Декември 2015
  Машко
  Во мај 2019 нарачав USB од courtesytrading on eBay SanDisk Ultrafit 3.1 USB 32gb и до пред некоја недела го користев често, но се расипа почна да се рестартира да не го чита. Му пишав на продавачот и ми испрати порака да го пратам усбто назад дека подлежи на доживотна гаранција и дека ќе ми испрати ново кога ќе стигне кај нив.
  Е сега имам прашање дали се исплати да го пратам назад до Хонг Конг и да чекам да ми стигне ново, или да си порачам ново УСБ?
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,656
  10,903
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еднаш враќав пратка, ме чинеше околу 150-160 денари, без тракинг без ништо. Кртситрејдинг се добри дечки, види си дали ти се исплати враќањето, ако имаш време, врати го и чекај, ако не, мали пари се, нарачј друго и кулирај.
   
  Bakii, bicikle и на DrMTR им се допаѓа ова.
 25. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Дали некој има порачувано користени процесори, сакам да начекам некој добар дил за апгрејд од 5820к на 6900к...?
   

Сподели

Вчитување...