1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како плаќаш, со карта или PP?


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 2. iface

  iface
  Gaining Experience

  104
  119
  9 Септември 2011
  Машко
  Сеа ја поврзав картицата на пп и нонстоп треба да избирам како треба да се одвива конверзацијата на пари. Пред да почнам да пишувам во темава плаќав директ од картица и тоа за конвертирање не го ни чепкав
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пред да кликнеш „плати“ провери како ти е подесена конверзијата, барем јас така правам.
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stefan1984

  stefan1984
  Intern

  87
  14
  2 Јануари 2010
  Да прашам на купиш на аукција од ebay производ, на картичка немаш доволно $ може да почека ден два до пон. Или мора одма да се плати.
  Ако во сличај мора веднаш да се плати а не можам ради банки не работат што понатаму
   
 5. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  80
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Ако си комерцијална или тутунска на банкомат можеш да си додадеш средства било кое време. А за плаќање иако е на аукција добиен производот, ќе те почекаат низ се поминале тие продавачи. Само сепак пиши му едно пораче .
  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На stefan1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  120
  60
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Може да се почека мислам и повеќе од 2-3 дена..
   
  На stefan1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали некој имал вакво искуство?
  Крајниот рок за примање на пратката од Ebay истече вчера. Пробувам да отворам case меѓутоа се уште вика ако не пристигне до 20.11 контактирајте го продавачот или обратете се кај нас. Продавачот е веќе неколку пати контактиран до истек на рокот меѓутоа case немам опција да отворам. Ме врти во круг...
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  Во ред е, игнорирајте го прашањето.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  На eBay малце поинаку функционира, доколку рокот е поминат и не можете да го видите во activity-orders треба да отидете во resolution center и таму ќе ви ги прикаже купените работи за кои може да се отвори dispute. Рокот порано беше до 30 дена после последниот датум на примање наведен во огласот, ама сега е сменето во 180 дена. Истото важи и доколку отворите dispute преку PP.
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  Разликата во временските зони изгледа беше проблем. Инаку официјално на Ebay треба да е сеуште до 30 дена од последниот ден на планираната испорака. На Paypall e 180 дена. Screenshot_20191118-085850_Chrome.jpeg
   
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Моментално има купон на ebay од 20 посто, мах 25 усд
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Џе да наџем купон?
   
 15. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  P20BLACK го има на почетна и у my orders
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  tnx
  Дали може да се искористи повеќекратно или купонот е само за една нарачка?
   
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Јас купив две работи у карт и работеше, сеа пак коа го ставам пак го прифаќа ама не знам дали ќе ми помине плаќањето
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Претпоставувам тогаш дека ќе работи за повеќе нарачки.
  Инаку важноста на купонот е само за денес?
   
 19. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  До први декември
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си реков дека нема да трошам пари за црн петок, но ете беља, зарекла се свиња го*на да не јаде. :D
   
  На Daniel86 и itstheigyg им се допаѓа ова.
 21. iface

  iface
  Gaining Experience

  104
  119
  9 Септември 2011
  Машко
  Од ebay треба селерот да ме рефундира дека продуктот дојде оштетен и ми вика на paypal ми ги пуштил парите, ништо ми нема стигнато а како што знам кај нас сеуште неможе да се примаат пари на paypal сметка. Што да правам?
   
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Се чека подолго, околу недела и нема известувања, со што си платил таму ќе ти стигнат.
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако ти ги пуштил на PayPal треба веднаш да добиеш информација. Ако прашуваш зошто не ти легнале на сметка треба најмалку 3-4 дена од банката да добиеш информација дека се легнати. Плус времето додека легнат.
  Ако се сомневаш барај му ID на трансакција.
  Битно врти сучи, се се врти околу легнување... :)
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goceiva

  goceiva
  Intern

  22
  7
  25 oктомври 2009
  Машко
  Рокот до кој што требаше да ми стегне пратката од e-bay беше 19ти декември.
  Дали може да побарам од продавачот да го продолжи рокот?
  Тој ми нуди да ми го прати производот уште еднаш.

  Имав сличен случај пред една година кога производот стигна со доцнење од 1 месец после рокот.
  Инаку, од Али експрес сите работи ми стигнале пред крајот на рокот.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  КОлку време има поминато од кога си ја направил нарачката?
   

Сподели

Вчитување...