1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Дали некој до сеа земал патики од ибеј и како сте поминале.?
   
  На larilari му/ѝ се допаѓа ова.
 2. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Имам нарачано со пријатели од Ebay ама не патики, нешто сосем друго. Стигна после некое време, немаше никаков проблем. :)
   
 3. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  И јас имам нарачано друго, за неполн месец пристигнува пратката. Сакам патики сеа да си земам, бидејќи моментално НИШТО нема кај нас, а на ebay има многу поголем избор и дупло помали цени.
   
  На JasSum и alumen :) им се допаѓа ова.
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  @Pinceta
  Објавава ја ценам :)
  Потполна вистина
   
  На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Не би препорачал да купите патки од ебај. Јас имам нарачано и на патки од 5000 ден тука ми ставија 2000 ден царина што мораш да ја платиш во пошта.
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  Ако таму се 5000 денари, кај нас ќе бидат 10000 денари, плус царината и данокот пак е поевтино.
  Реално гледано кај нас продавачите на патики работат со голема маржа, поготово на тие "high end" да ги наречам модели.

  Така да патики, парфеми, рачни саати и слично, да ги купиш преку интернет од странство во повеќето случаи е поевтино отколку кај нас.
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  испричавам се, али за што ти точно збориш?
   
 8. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Мислам дека ако најдеш FREE SHIPPING дека ќе нема потреба да платиш во пошта. Ама незнам,
   
 9. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  абе какви пошти какви глупости, и кога се плаќа шипингот ти го калкулираат на ибеј и таму си го плаќаш.. патиките тука што се 100еври таму се помалце од 50 еври (заедно калкулирано со се шипинг)
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  За суми над 50-60 евра зависно од робата и на кој начин е пратена, се пресметува царина и данок.
   
  На HijackHacker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Токму така. Ако добро памтам, се што е проценето со вредност над 45 евра се царини кај нас. Тоа нема врска со shipping and handling или останати збрки, тие пари одат за државата.
   
 12. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Па нели си користат они шипинг сервиси, што е работава сеа со цариниве првпат слушам.. Има некаде онлајн напишано или треба да идам у пошта?
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 14. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Мене ми излегоа 1000 ден поефтини од кај нас истите патики.
   
 15. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  lynx сеуште не можам да се снајдам со .pdf фајлот. Дали сеуште важи она твоето дека ако се над 50 евра се плаќа царината, во спротивно не?
   
 16. overrated

  overrated
  Intern

  191
  4
  8 Мај 2008
  Машко
  нормално дека важи, освен ако продавачот пише инвоис со помала цена, ама некад и тоа не проаѓа.
   
 17. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  124
  98
  28 Јули 2011
  Јас имам нарачано патики од ебаy (во 2010 декември месец), од Америка беше продавачот ми излезе 75$ со се испорака до тука, во Македонија коа стигнаа беа отворени од Царина и потоа залепени со селотејп, и платив 160 денари поима неам што точно, важно платив во пошта и си ги земав. Стигнаа за околу 20тина дена.
   
  На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,992
  504
  14 Април 2007
  Машко
  mene onoj den mi stignaa raboti za ~90-100 dolari sose shiping
  ne mi gi carinija, otvoreno i pisano ne podlezi na carina
  taka da mozno e taa min suma za carina da e zgolemena

  a generalno dosega se do pred vrata mi stizalo, samo za eden pogolem paket si plativ 150den, ali toa za postarot pivo sigurno :D
   
 19. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  http://www.ebay.com/itm/26084967395...X:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648#ht_1994wt_1038
  овие ги нарачав, уште на 5ти, 14ти се апдејтува тоа тракерот, а на 20ти уште еднаш се апдејтува и пишува нешто слично како првото “Processed Through Sort Facility“..
  ваљда до крајот на месецов ќе ми стигнат..
   
 20. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  547934_3341232103096_1637491046_2791362_1646698505_n.jpg

  после 3 недели чекање стигнаа :D
  од македонски пошти ми земаа 220 денари, и мислам се на се беше фер трејд
  фала на сите, и поздрав до @tigar
   
  Bilbiloski, jove, tigar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  520
  418
  23 Мај 2009
  Само една информација за сите што ќе налетаат на темава...

  Секој пакет што ќе го добиете по пошта, а сте го платиле над 45€ (во таа сума влегува и транспортот), подлежи на 15% царина и 18% ДДВ. Ова ми го кажаа во царина, а го прочитав и во законот. Ако нема залепено фактура на пакетот, голема е шансата и ништо да не платите (ова од искуство).

  А оние различни царински и даночни стапки (пр. 5% ДДВ за компјутерски делови) важат само ако нарачува и плаќа правно лице.
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 22. jovica3

  jovica3
  Intern

  53
  25
  23 Декември 2010
  Машко
  2 пратки имам до сега примено од eBay и тоа компјутерски делови (РАМ меморија и процесор). Тие не вредеа повеќе од 45 евра и за тоа не ми земаа пари ни за царина, ни за данок. Бидејќи беа мали деловите, пратките ми стигнаа на домашна адреса. Само мала напомена: во тие 45 евра влегува цената на производот и shipping-от. Поздрав до сите.
   
 23. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,323
  5 Септември 2009
  Во склоп на темава. Да прашам дали некој може да ми помогне со нарачка на продукт екран, тежок ~9KG, цена ~240$ + 120$ shipping до Македонија? Доколку некој може да ми помогне пишете ПП. + ќе ве замолам за инфо околу даноци за PC екранов и сл. Однапред благодарам.
   
 24. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  Имаше една тема тука, некој корисниш даваше услуга со paypal без провизија.
   
 25. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  520
  418
  23 Мај 2009
  На тие $360 ќе ти земат околу 2.500 денари царина, околу 3.500 денари ДДВ и неколку уште стотки поштарина и додатни царински трошоци.
   

Сподели

Вчитување...