1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

1. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,682
    786
    3 Март 2018
    а ја си пра дисипјут ако не стигне за 60 дена, што ги онада xD

2. alek99

alek99
    Gaining Experience

445
    371
    28 Јануари 2008
    Машко
    Кина, веќе тера накај 70, плус имаше тракинг кој не мрдна од кина навака, заглави во транзит. Ке активирам трет чекор, доста му е, мада моли да причекам. Не ми е проблем и да причекам уште 10 дена, но не сум сигурен колку ќе ме чека ebay. Да не ми го затвори тикетот ако не одговорам во догледно време?

Последна промена: 22 Мај 2019
  3. alexmk

alexmk
    Intern

20
    15
    28 Јануари 2017
    Ic ne cekaj.
    Ako sepak stigne ferski e da mu gi vratis parie.

4. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,682
    786
    3 Март 2018
    Ибеј до 6 месеца моеш да се буниш, ако имаш тракинг почекај го. Мада чим рекол за 60 дена, негоц проблем е ако дојде за 80 а меѓувреме ти ги вратил парите. Е сега и ние сакаме фри шипинг и да не почекаме xD

5. alek99

alek99
    Gaining Experience

445
    371
    28 Јануари 2008
    Машко
    Ги врати парите без проблем, после активација на третиот чекор. Секако, ако евентуално стигне пратката, ќе му платам повторно. Немам намера да се глупирам како некои што прават, често свесно и намерно, па дури се фалат со тоа.

Jordan1994, goceiva и на alexmk им се допаѓа ова.
  6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,682
    786
    3 Март 2018
    имаш 6 месеци рок, по безболно би било да си го почекал 10-20 дена, ми се случувало после месец да стигне пратка или да ми вратат пари, не се сетек ибеј xD онда провери в пошта кај нас, ми се има десено и да ми вратат пратка а да не ми стигне картонче или да стигне после 2 недели. По кашувањата од овие шатерџииве, некого го мрзи да го ажурира сајтот или да ти донесе кртонче. Си ја префрлаат вината, ама воглавно проблемот е кај нас, 1-2% проблемот е кај другиве пошти или продавачи.
    Е сега ако не си од ск јбг, ама ако си мојш да појш од задна и да провериш в пошта пред дисипјут. Мене ме спасило неколку пати проверувањето в пошта, не дека нема да ти ги вратат парите, ама си чекал 2 месеци за да ја вратат пратката, па ајде јово на ново... Некад забушавааат и од 17 трак, т.е. 17 трак само ги пренесуваат информациите од нашиве, колку што разбрав.

7. alek99

alek99
    Gaining Experience

445
    371
    28 Јануари 2008
    Машко
    Не дека не си у право, ама сеа да трчам, да чекам, молам во пошта за нешто што им е работа, немам ни нерви ни време. Доста е што сум чекал 70 дена. Продавачот даде максимум 55 дена. Нарачувам од 2005 од ибеј и сите пратки доаѓале во помал рок од 60 дена. Неколку на кои ми вратиле пари, никогаш не дошле. Најверојатно продавачите се корекни, но ризикот за недоставена пратка од било кои причини е сепак нивни и нека си го носат. На крај краева ако е све во ред, треба да му се врати пратката. Нема да го заборавам ако стигне пратката.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,682
    786
    3 Март 2018
    и јас би сакал секој да си ја брка работата ама... :D
    Ех нешто пред 2005 кај нас беше табу тема порачување од нет, и се вршеше строго со кардирани картици(не ни даваа пошто бевме малолетни xD ), и кај роднини странство(кој имаше). Не често, ама стигаа и оптужби, па после као деца се ај не знаеле xD
    Него се оддалечив малце, зборот ми беше дека сега има многу повеќе нарачки него 2005-та што имало, па имаат и повеќе работа нормало дека им е потешко и ними. Мене ми е узпат поштана, па не ги штеда да ги праша, и онака од зади си играат пинг-понг :)
    Али ако ти продолжи гаранција за да стигне производот, освен ако не ти е хитен(ама ако ти е ќе си земиш одовде, јбг), нема потреба за паника, на ибеј имаш 6 месеци (значи уште 4 од како ќе измине „легалниот“ рок), е сега ако не стигне за 5 месеци и што ќе ми е, а нај веројатно сум нарашал друг :)
    Ми се дешавало за оштетен производ при транспорт и да оставам за рифаунд на нивна воља, секогам, ама баш секогаш ми враќале рифаунд. СУм им давал позитивен фидбек* пред да ги известам, занли не дека не знаат да ценат, ќе очекуваш да се фер ти колку што си фер, и обратно, што е и ок.
    *повратна врска маце глупо ми звучи :D

На alek99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DarkDeFnx

DarkDeFnx
    Gaining Experience

64
    103
    20 Јули 2016
    Машко
    Немам големо искуство со пазарење на eBay, но сега изгледа ќе треба да пазарам нешто од таму па ми треба мала помош од поискусни.

Што дефакто ќе ми значат Economy International Postage или Standard International Shipping доколку би порачал нешто од Летонија/Литванија на македонска адреса? Редовна пошта или „горење“ како што ми приреди УПС во една прилика? Објаснувањата на community.ebay или се многу генерички или се пак се конкретни ама за САД и УК.

10. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Хахахахахахаха горење вика.. ме изнасмеа.

Иначе тие 2 пошти што ги наведе погоре се бесплатни или некоја мала сума на шипинг и стигат дикрет во МК пошта, без гајле.

Бегај и дувај од брзи, UPS ме царини пред 10 дена 70% од цената, враќајте назад, хаха.

Едит: нормално речи му на продавачот да пријави некоја сума под 40 евра, околу €10-20.

На DarkDeFnx му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,305
    11,421
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Стандард е со тракинг, Економично е без тракинг. И двете одат со обична пошта.

На DarkDeFnx му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DarkDeFnx

DarkDeFnx
    Gaining Experience

64
    103
    20 Јули 2016
    Машко
    Пред неколку години беше тоа со УПС, итна беше ситуацијата па си платив, ама остана мала лузна од изгореницата, за памет.

Нема проблем со цените, две порачки од по 18$ и 25$ се (вкупна сума, со вклучена бродарина). Важно ми беше за поштите, да не добијам фактура за лежарина поголема од цената на производите.
    Фала и на двајцата за одговорот.

На n1kola18 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Уживај, јас пред 10 дена се поебав со нив.. 5 500ден царина и трошоци

14. krema

krema
    Professor

9,489
    9,194
    24 Јуни 2009
    Машко
    За се има прв пат. :D

На n1kola18 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Живот..

16. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

704
    377
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Земав нешто од еден кинез и гледам преку тракинг бројчето дека ми го пратил преку DHL ecommerce Asia. Претпоставувам дека брзо ќе стигне, ама да не ме репнат со дополнителни давачки (не знаев при купување дека преку ДХЛ ќе праќа, си претпоставив дека е кинез па преку сингапурска или кинеска пошта ќе пушти)? :D Бројчето почнува со "RX" а завршува со "DE".

17. krema

krema
    Professor

9,489
    9,194
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ова ти е како и обична препорачана пошта и нема потреба од стравување, мамојебачи се оние кои имат "express" како додавка.
    Е сега малку ме буни тоа што велиш дека е кинез а бројчето завршува со DE (швабија), можеби кинезот има испостава таму. :)

На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
  18. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

704
    377
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Од Хонг Конг е пратена преку DHL Asia. Зошто е со DE којзнае, иако е германска пошта, ама тоа е трговско друштво во Кина и би требало со CN да завршува. Ќе видиме. А би можела за побрзо време да стигне или е скроз иста како и регуларниве пошти?

19. krema

krema
    Professor

9,489
    9,194
    24 Јуни 2009
    Машко
    @StOrMK
    Ајде огласи се овде кога ќе стигне. :)

20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,305
    11,421
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Скроз оди преку обична пошта. Не ја знам историјата и која е поврзаноста со Deutche Post, ама ова е услуга што ја нудат за бизнис корисници во Азија и Америка (ти не можеш да пратиш преку ова ако не си фирма и ако не си од таму). Како муштерија те интересира само тоа дека оди преку обична пошта и важат правилата за царинење од обична пошта (нема други давачки).

21. iface

iface
    Gaining Experience

101
    119
    9 Септември 2011
    Машко
    Зошто на ebay кога пазарувам секогаш ми прави 2 трансакции кога ми стига смс порака од банка, пример ми зима 55ден и после ми зима цена на производ. провизијата е исто така голема, поголема од али коа конвертира од денари во друга валута. ај некој да ми помогне

22. Cika

Cika
    V.I.P

2,393
    956
    8 Декември 2009
    Имаш опција да не конвертираш валути, директно во еур/доларес да ти наплаќа. А тие 55 денари ти ги зема секогаш за верификација на картичка сигурно, нема што друго да е. Додади ја картицата на пејпал акаунтот и нема да ти ги зема тие 55 ден.

На PC_GAMER и iface им се допаѓа ова.
  23. Oktar

Oktar
    Guru

3,356
    9,840
    23 oктомври 2012
    Машко
    Важно е да се напомене и дека ти ги враќа веднаш тие 55 денари, или колку и да се, за верфикација.
    Друго важно да се напомене е дека ако плаќаш со пејпал, тогаш и пејпал си има конверзија. Значи најдобро е и на ибеј и на пејпал да наместиш да ти наплаќа во валулата која во која е производот, без конверзии, па конверзијата да ти ја прави банката. Ибеј и Пејпал ке пробаат да те одвратат од ова и ке имаш страшни пораки дека не се знае колку ке ти наплатат така, ама верувај тоа е најдобриот начин ианку нивните провизии за конверзии се прилично големи.

На Potop и iface им се допаѓа ова.
  24. iface

iface
    Gaining Experience

101
    119
    9 Септември 2011
    Машко
    Е фала многу, од 9$ производ сакаа да ми земат 520денари а вака искочи 495денари. Иначе плаќав shipping fee божем нивната пошта сменила договор со нас и бараат повисока сума на пари, а тој производ веќе пробав да го нарачам од друг продавач кој бараше многу поише пари од ова 3X. Како и да е овој производ неможев на ниедно друго место да го најдам освен кај два тројца продавачи на ebay.

upload_2019-11-5_12-13-30.png

25. iface

iface
    Gaining Experience

101
    119
    9 Септември 2011
    Машко
    Еве ја главната порака, заборавив да ја прикачам погоре. Се надевам легит се
    upload_2019-11-5_12-17-4.png

Сподели

Вчитување...