1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

1. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    На ибеј ми доделија купон од 10 фунти, со тој купон порачав но продавачот ми пишува во порака дека го немаат тој производ и сакаат да ме рефундираат. Прашањето ми е каква рефундација ќе ми направат, ќе го вратат тој купон па пак да го искористам или ќе ми вратат пари кој јас ги немам дадено?
    Некој со вакво искуство.

2. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,825
    3,376
    5 Декември 2009
    Машко
    На 20.03.2019 порачав ремче за саатот и пристигна денес. Волку брзо немам добиено пратка последниве 2,3 години. :)

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  3. grandink

grandink
    Intern

2
    0
    8 Февруари 2018
    Машко
    Здраво друштво сакам да нарачам од Ebay , се работи за LED сијалици за автомобили сакам да порачам 10сета од ист продавач на Ebay , па ме интересира дали можат да ми додадат и царина на овие Led сијалици оти нарачувам 10 сета наеднаш ?
    Слика подолу од производот...
    h7.jpg

4. krema

krema
    Professor

8,516
    8,190
    24 Јуни 2009
    Машко
    Порачај 5 х 2 сета на растојание од 5-6 дена, секако шипингот ти е бесплатен.

5. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,390
    660
    3 Март 2018
    LP00122127657492
    any help pls?

6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,955
    10,741
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Демек тргнал од Малезија на 22.02.

Гледај си на Алиекспрес кога ти истекува рокот за диспјут, да не го пропуштиш. Неколку дена пред истекот, стегни диспјут или барање за продолжување на рокот, како сакаш.

Упс, ова е тема за Ебај, ваљда е од таму нарачан.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,390
    660
    3 Март 2018
    Да од ибеј е, и рокот помина, му реков демек не ми е стигнат производот, али као еве тракинг, пратен е ќе стигнел. Е сега на ибеј мислам и а рок 6 месеци за дисипјут.... Да го почекам или не е ...?

8. Cika

Cika
    V.I.P

2,324
    863
    8 Декември 2009
    Настрана царина, врска немаат овие светилки. Купи си zdatt, или барем oslamp ако ти е за пониска цена.

9. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,955
    10,741
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @bicikle Јас рачунам со овие евтиниве пошти ако стигне на 40 дена сум ќар, нормален период да стигне би бил 60 дена. Но тоа е можеби претерано... Иако, имаше застој последниов месец. Јас би потегнал диспјут на 80 дена, но ти како мислиш.

10. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,390
    660
    3 Март 2018
    да, точно 63 дена се поминати, но ќе почекам уште некој ден, не ми е проблем.

11. 123456

123456
    Gaining Experience

645
    282
    12 Април 2013
    Машко
    Ebay ги брише после некое време автоматски нарачките?
    Пошто гледам и во пораки и во ордер ми нема тоа што сум порачувал и пишувал со продавачот

12. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

933
    346
    17 Јуни 2008
    Мислам дека архивираше.

13. lynx

lynx
    Unstoppable

3,269
    2,821
    4 Септември 2008
    После 60 дена архива, може да се најдат само е малце мачење поготово ако треба диспјут на постара нарачка.

14. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

518
    630
    21 ноември 2010
    Машко
    Имав вакво нешто пред некоја година. Ако не е променето нешто(што не верувам), купонот ќе ти пропадне, ќе ти се рефундира само тоа што си платил. Така да ако можеш договори се за некој сличен производ од истиот продавач, ако не јебига.

15. creator

creator
    Gaining Experience

88
    67
    26 Јануари 2009
    Имаш опција преку web browser да одбереш last 60 days, 2019, 2018... во my purchases страната горе десно. Во апликацијата за андроид нема ваква опција, ги гледаш само купувањата од последните 60 дена. Но многу е лесно за dispute, одиш во опциите најгоре лево и во drop down најдоле имаш help and support. Од таму лесно ќе се снајдеш.

c00llY, bicikle и на 123456 им се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unstoppable

3,688
    3,498
    18 Септември 2013
    Машко
    Ај ќе ве молам за помош. Купив нешо од ибеј, и продавачот дал cancel на нарачката и пак ја ставил. Ја купив пак а у меѓувреме ми вика (на германски, морав со транслејт) дека не праќал надвор од европа.

1. Македонија е во европа (географски) шо му потенцирав, а он пак ми кажа дека не е.
    2. Ибеј дозволува да купам со достава до адреса во Македонија, шо значи ибеј системот јасно и гласно потврдува дека сме у европа според шипинг сетинзите "Shipping to Europe"

Шо да направам у ситуацијава?

17. flashgordon007

flashgordon007
    Gaining Experience

458
    494
    15 Септември 2012
    Машко
    Гони го у 3 П.М. Купи си од друг. Не плачи за свои пари (или за пари што ти ги даваат родителите). Почни да ги цениш парите.

На The-spiki и bicikle им се допаѓа ова.
  18. toshex

toshex
    Unstoppable

3,688
    3,498
    18 Септември 2013
    Машко
    Лол, пари шо ти ги даваат родителите. Фала.

Прашањето тука е дека ПОЛИСАТА НА ИБЕЈ е дека не може некој коа ќе купиш нешто да ти каже: пу пу не играм (пошо не ми се свиѓа од кај си).

Си имаше поштарина и цена нештото, платени се и двете одма. И сеа ти вика: ама ја неќам да ти пратам.

Знам дека можам Репорт да му дадам, и ќе му дадам валјда - но сакав да чујам од тука совети и мислења дали може нешо друго да направам. Искрено системот на ибеј е крш - за cancelled нарачки можам преку мобилен фидбек ама не преку веб сајт.

Исто така ме чуди КАКО може некој за платена нарачка да даде cancel, коа според ибеј правилата треба да одобрам јас.

19. alek99

alek99
    Gaining Experience

443
    361
    28 Јануари 2008
    Машко
    Едно прашање до поискусните: Помина последниот рок од најавениот од трговецот дека ќе стигне во рок од 60 дена пратката, па имам отворено барање за враќање пари, и сеа си комуницираме со трговецот он као нешто проверува по пошти, ќе стигнело ова-она, имало доцнење, почекај и сл. Денес ми се отвори трето поле „Ask us to step in and help„. Прашањето ми е колку време ќе стои полето отворено (дали само еден ден или повеќе), или можам да го причекам уште една недела како што ми бара, па потоа да идам чекор понатаму? (може стварно го пратил ама нели имаше некој голем застој на пратките. Се работи за пратка од 15 Март)

20. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

317
    152
    28 ноември 2014
    Машко
    Дали од Македонија можам да продавам на Ebay? И како да примам пари а да не е PayPal?

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

21. alexmk

alexmk
    Intern

11
    12
    28 Јануари 2017
    Mora da imas paypal i toa ne-severno makedonski

На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
  22. krema

krema
    Professor

8,516
    8,190
    24 Јуни 2009
    Машко
    Стрпете се уште малку, примањето на пари преку PP ќе се либерализира и кај нас.

23. alexmk

alexmk
    Intern

11
    12
    28 Јануари 2017
    60 dena e premnogu cekanje. Odma da si gi baras parite nazad.(stikliraj go toa Ask us to step in i ke ti gi vratat)
    Od kade e pratkata?

24. Enquito

Enquito
    On your way to fame

925
    570
    8 Август 2017
    Машко
    Колку е тоа малку, ова прашање се провлекува веќе со години?

25. krema

krema
    Professor

8,516
    8,190
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ќе треба кристална кугла да вадам за да одговорам на прашањето, верувам до крајот на годината.

Сподели

Вчитување...