1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  234
  384
  8 ноември 2009
  На ибеј ми доделија купон од 10 фунти, со тој купон порачав но продавачот ми пишува во порака дека го немаат тој производ и сакаат да ме рефундираат. Прашањето ми е каква рефундација ќе ми направат, ќе го вратат тој купон па пак да го искористам или ќе ми вратат пари кој јас ги немам дадено?
  Некој со вакво искуство.
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,006
  3,636
  5 Декември 2009
  Машко
  На 20.03.2019 порачав ремче за саатот и пристигна денес. Волку брзо немам добиено пратка последниве 2,3 години. :)

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 3. grandink

  grandink
  Баниран/a

  2
  0
  8 Февруари 2018
  Машко
  Здраво друштво сакам да нарачам од Ebay , се работи за LED сијалици за автомобили сакам да порачам 10сета од ист продавач на Ebay , па ме интересира дали можат да ми додадат и царина на овие Led сијалици оти нарачувам 10 сета наеднаш ?
  Слика подолу од производот...
  h7.jpg
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Порачај 5 х 2 сета на растојание од 5-6 дена, секако шипингот ти е бесплатен.
   
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  LP00122127657492
  any help pls?
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,346
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Демек тргнал од Малезија на 22.02.

  Гледај си на Алиекспрес кога ти истекува рокот за диспјут, да не го пропуштиш. Неколку дена пред истекот, стегни диспјут или барање за продолжување на рокот, како сакаш.

  Упс, ова е тема за Ебај, ваљда е од таму нарачан.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  Да од ибеј е, и рокот помина, му реков демек не ми е стигнат производот, али као еве тракинг, пратен е ќе стигнел. Е сега на ибеј мислам и а рок 6 месеци за дисипјут.... Да го почекам или не е ...?
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,407
  980
  8 Декември 2009
  Настрана царина, врска немаат овие светилки. Купи си zdatt, или барем oslamp ако ти е за пониска цена.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,346
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @bicikle Јас рачунам со овие евтиниве пошти ако стигне на 40 дена сум ќар, нормален период да стигне би бил 60 дена. Но тоа е можеби претерано... Иако, имаше застој последниов месец. Јас би потегнал диспјут на 80 дена, но ти како мислиш.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  да, точно 63 дена се поминати, но ќе почекам уште некој ден, не ми е проблем.
   
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  939
  502
  12 Април 2013
  Машко
  Ebay ги брише после некое време автоматски нарачките?
  Пошто гледам и во пораки и во ордер ми нема тоа што сум порачувал и пишувал со продавачот
   
 12. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  958
  388
  17 Јуни 2008
  Мислам дека архивираше.
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,364
  3,070
  4 Септември 2008
  После 60 дена архива, може да се најдат само е малце мачење поготово ако треба диспјут на постара нарачка.
   
 14. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Имав вакво нешто пред некоја година. Ако не е променето нешто(што не верувам), купонот ќе ти пропадне, ќе ти се рефундира само тоа што си платил. Така да ако можеш договори се за некој сличен производ од истиот продавач, ако не јебига.
   
 15. creator

  creator
  Gaining Experience

  89
  67
  26 Јануари 2009
  Имаш опција преку web browser да одбереш last 60 days, 2019, 2018... во my purchases страната горе десно. Во апликацијата за андроид нема ваква опција, ги гледаш само купувањата од последните 60 дена. Но многу е лесно за dispute, одиш во опциите најгоре лево и во drop down најдоле имаш help and support. Од таму лесно ќе се снајдеш.
   
  c00llY, bicikle и на 123456 им се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ај ќе ве молам за помош. Купив нешо од ибеј, и продавачот дал cancel на нарачката и пак ја ставил. Ја купив пак а у меѓувреме ми вика (на германски, морав со транслејт) дека не праќал надвор од европа.

  1. Македонија е во европа (географски) шо му потенцирав, а он пак ми кажа дека не е.
  2. Ибеј дозволува да купам со достава до адреса во Македонија, шо значи ибеј системот јасно и гласно потврдува дека сме у европа според шипинг сетинзите "Shipping to Europe"

  Шо да направам у ситуацијава?
   
 17. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  567
  599
  15 Септември 2012
  Машко
  Гони го у 3 П.М. Купи си од друг. Не плачи за свои пари (или за пари што ти ги даваат родителите). Почни да ги цениш парите.
   
  На The-spiki и bicikle им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Лол, пари шо ти ги даваат родителите. Фала.

  Прашањето тука е дека ПОЛИСАТА НА ИБЕЈ е дека не може некој коа ќе купиш нешто да ти каже: пу пу не играм (пошо не ми се свиѓа од кај си).

  Си имаше поштарина и цена нештото, платени се и двете одма. И сеа ти вика: ама ја неќам да ти пратам.

  Знам дека можам Репорт да му дадам, и ќе му дадам валјда - но сакав да чујам од тука совети и мислења дали може нешо друго да направам. Искрено системот на ибеј е крш - за cancelled нарачки можам преку мобилен фидбек ама не преку веб сајт.

  Исто така ме чуди КАКО може некој за платена нарачка да даде cancel, коа според ибеј правилата треба да одобрам јас.
   
 19. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Едно прашање до поискусните: Помина последниот рок од најавениот од трговецот дека ќе стигне во рок од 60 дена пратката, па имам отворено барање за враќање пари, и сеа си комуницираме со трговецот он као нешто проверува по пошти, ќе стигнело ова-она, имало доцнење, почекај и сл. Денес ми се отвори трето поле „Ask us to step in and help„. Прашањето ми е колку време ќе стои полето отворено (дали само еден ден или повеќе), или можам да го причекам уште една недела како што ми бара, па потоа да идам чекор понатаму? (може стварно го пратил ама нели имаше некој голем застој на пратките. Се работи за пратка од 15 Март)
   
 20. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  Дали од Македонија можам да продавам на Ebay? И како да примам пари а да не е PayPal?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 21. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
  Mora da imas paypal i toa ne-severno makedonski
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Стрпете се уште малку, примањето на пари преку PP ќе се либерализира и кај нас.
   
 23. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
  60 dena e premnogu cekanje. Odma da si gi baras parite nazad.(stikliraj go toa Ask us to step in i ke ti gi vratat)
  Od kade e pratkata?
   
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,028
  627
  8 Август 2017
  Машко
  Колку е тоа малку, ова прашање се провлекува веќе со години?
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе треба кристална кугла да вадам за да одговорам на прашањето, верувам до крајот на годината.
   

Сподели

Вчитување...