1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,895
  12 Јануари 2016
  Машко
  Точно така, само ако се смени курсот... Инаку можам и јас да побарам скриншот од трансакции, ама мислам дека нема ништо да смени. :)
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Е сега гледаш како ни е на повеќето од нас во 5Г темата :D :D :D I joke, I joke, да не тераме дискурс, само се шегувам :)
   
 3. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  При секоја трансакција конверзијата во или од валута се смета по моменталниот курс на банката од каде што потекнува картичката.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,895
  12 Јануари 2016
  Машко
  Точно, ако цената е во долари трансакцијата иде според моменталниот курс на доларот од банката на картичката. За поврат на пари според истиот курс. Ако не грешам трансакцијата иде по средниот курс, ама за потребите на муабетов важно е само дека се работи за истиот курс (среден, не продажен или куповен).  Хех, уште првиот пат разбрав. ;)

  Работата е таму ако понудеше нешто како овде скриншотот од трансакциите - немаше да имаме несогласување таму. :p
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Средниот е секогаш во прашање.
   
  DonFrozex, Oktar, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,581
  19 Јули 2013
  Очигледно е различно во различни банки и со различни процесори за плаќање.

  Еве како е во стопанска банка со денарска виза сметка при плаќање преку интернет на странски пазар.

  Местото на наплата бара одобрување од виза процесинг центарот во валутата што е одбрана. Виза таа сума ја конвертира во евра и ја задолжува банката. Банката еврата ги конвертира во денари по продажен курс и ја задолжува сметката.

  Така да ако на пејпал или на друго место каде може да се плати во денари, има двојна конверзија (MKD>EUR, EUR>MKD) додека побарувањето стигне до денарската сметка. И тоа после првичната конверзија од оригиналната валута.

  За рефундирање е обратно, со тоа што конверзијата оди по куповен курс. Оттука се разликите во сумите.

  Пред некоја година, кога растеше доларот, се има случено да вратената сума во денари на рефундиранот износ е поголема отколку при плаќањето.

  п.с. сторно и рефундирање се различни работи.
   
  Последна промена: 28 Мај 2020
  cipiripi, Oktar и на krema им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Kaj VISA Electron NLB нема вакви работи.
   
 8. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Заборавив да кажам дека бев и во Комерцијална банка и во НЛБ е не постои опција за ниедна картичка да се регистрира девизна сметка и со картичката исклучиво во долари или евра да се плаќа на интернет туку само со денари без разлика со која картичка се плаќа.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако не е со денари тогаш ја губат заработката од конверзија, и да не заборавеме дека банките живеат од камати, провизии па и разликата од конверзии.
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,581
  19 Јули 2013
  Види во прокредит банка, тие издаваат девизни картички. Имаат можност и од нивните банкомати (сите два) да се вадат евра од тие картички.
   
 11. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Колку што приметив во Скопје сите експозитури ги затворија.Дали уште постои таа банка и ако сеуште работи каде е седиштето?
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,581
  19 Јули 2013
  Дирекцијата им е позади Ситимол, а работи уште една експозитура во Лисиче, наспроти Лиса и црквата. Таму се и нивните банкомати, тие евра што даваат.
  Преминуваат на комплетно електронско банкарство, затоа ги затворија повеќето експозитури.
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Главната намена на картичките е да се користат на банкомат или ПОС.
  Иди во америка и чекај банкоматот да ти даде евра, пробај иди купи си нешто со евра од Walmart.
  Иди у европска унија чекај долари од банкомат или пазари нешто со долари.
  Оди кај нас у веро, тинекс итн. и наместо денари дај им евра, долари и види дали ќе ти ги примат.
  Нашите банкомати се пунат со денари и зашто
  би вадел евра од банкомат у македонија кога денарите се врзани за нив и исти ку.рац ти се фаќа?
  Ова е веќе офтопик али стварно неможам да сфатам зошто луѓето се палат на долари и евра а денарите кога ќе им ги дадеш ги гледаат како дупло помалку пари да си им дал. Па ако ти дадат девизи треба да идеш у менувачница да ги мењаш а на конверзија на доларот кај нас и на еврата во сад има да те силуваат.
  Бог да чува и да брани.
  --- Споени мислења, 5 Јуни 2020 ---
  Не е точно!
   
 14. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Друже комплетно си помешал баби и жаби.Не ми треба картица за да вадам долари или евра од банкомат туку да купувам на интернет со долари или евра наместо со денари за доколку треба да ми се вратат парите назад да ја добивам истата сума а не банката да ми враќа помалку денари отколку првиот пат кога ми ги зела за да купам нешто.
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Твојата банка не го одредува курсот на доларот и еврата.
  Кажи каква картичка имаш? Виза претпоставувам или мастеркард?
   
 16. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Користам Mastercard од комерцијална банка и точно е дека банката не го одредува курсот на доларот и еврата туку светските берзи но затоа кога се купува роба од 100 долари банката пример од твојата сметка ти одзема 5700 денари за да го плати во долари производот кој што си го нарачал на интернет но ако по некоја случајност продавачот ти ги врати тие долари назад а курсот на доларот по продажен и куповен на банката остане ист оној ден тогаш банката на твојата сметка нема да ти даде 5700 денари туку околу 5500.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Screenshot_20200605-135508_Chrome.jpg
  Currency Converter from Mastercard | Foreign Currency Exchange Rate Calculator
  Овие горе ти го одредуваат курсот и за 100 долари пример денес 5500 ќе ти вратат денари.
  Да беше 2011 година 4200 ќе ти вратеа!
  Имаш да избереш на мастеркард датум кога си платил кој бил курсот тогаш а кога ти ги вратиле парите кој бил курсот тој ден.
  Ако те украле мастеркард барај си ги парите од нив. Нашите банки ни се криви ни дужни.
  Еве и да имаше картичка со долари и платеше 100 долари и ти вратеа 100 долари, иста вредност ќе имаат тие 100 долари денес, утре, после една недела или месец? Може ќе вредеа во однос на денарот 6000 или 4000 или 5700 или 5200. Доларот во однос на еврото и денарот варира ко луд, секојдневно.
  Али јебига долар е, на филмови го има, па луѓето го ценат, се палат на него, мислиш кујзнае што е.
   
  Последна промена: 5 Јуни 2020
 18. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  По кој курс тогаш?
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Муабетов е тотални јуслес. Идеш во банка со денари купуваш евра, значи губиш во конверзија, ги ставаш на картица, плаќаш, ти ги враќаат, ги вадиш од картица идеш во банка ги мењаш за денари и пак губиш ма конверзија. Која ти е поентата Аудиофиле? Каде ти е заштедата? Дали се илјадници евра во прашање?
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Издавачот на картичка не е банката, туку Visa, Mastercard, American Express итн.
  Пишав горе, еве линк за Mastercard
  Еве ти линк за Visa
  Screenshot_20200605-144446_Chrome.jpg
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Курсот го одредува банката спрема курсот на народна банка. Виза и Мастер само си зимаат процент од трансакција и не ја интересира ништо повеќе.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Screenshot_20200605-145750_Chrome.jpg
  Спореди ги курсевите на виза, мастеркард и на нбрм за македонски денари во однос на доларот и види кои други се валути ги има на сајтовите за конверзија на виза и мастеркард.
  Што забележуваш?
  И кажи за која провизија на виза и мастеркард зборуваш?
  --- Споени мислења, 5 Јуни 2020 ---
  Пиши на кој датум си го купил продуктот да видиме кој бил курсот на доларот и на кој датум ти ги вратиле парите во банка затоа што нели не ти стигнал?
  Ако си го нарачал минатиот месец кога 100 долари се движеа околу 5700 денари а си побарал рифунд овој месец кога 100 долари се околу 5500 денари тогаш никој не ти украл 200 денари.
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  @goranzoran курсот на народна банка е номинален кон банките а банките на тој курс додаваат нивна провизија, бо двете насоки и куповен и продажен. Влези во народна банка и кажи им дека сакаш да смениш 100 евра ако мислиш дека они стварно мењаат пари. Де бре луѓе, толку ли не сте во тек со тоа како функционира економијата и банкарскиот систем насекаде, не е само кај нас ова.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не се разбираме Октаре. Курсот на доларот на наш банкомат е скоро секогаш ист со тој на НБРМ, но има неколку случаеви во кој со виза картичка курсот малку варирал во однос на тој на НБРМ. Секогаш, ама баш секогаш, курсот на виза картичката бил идентичен со тој на виза конверторот. Зборувам од искуство, не на памет. Секако треба да се внимава и на временските зони.
  Ако погледна на горните линкови може да видиш дека има во калкулаторот и место да внесеш bank fee. Ти спомна провизии на виза и мастеркард, да нема забуна, тоа не се провизии на виза и мастеркард.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Курсот никогаш неможе да е ист со тој на нбрм, банките секогаш ставаат маржа на тие бројки, а виза неможе да одреди курс на денарот со еврото затоа што тоа е во спротивност со монетарната политика на државата. Ако нбрм вика дека средниот курс е 61, неможе виза да рече дека е 65 и стопанска банка да ти пресмета 65.
   

Сподели

Вчитување...