• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дронови - Регистрација и пријавување летови

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,339
Прага
FlyCam веројатно ќе бидат првиот тренинг центар во Македонија што ќе нудат лиценци за пилоти. Од кога би почнале не знам.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,339
Прага
Дали ова ќе значи дека ќе станат задолжителни дозволите за управување?
Па долго време се најавува тој закон дека ќе биде задолжително, ама засега не сум видел ништо официјално. Дечките се спремаат да земат лиценца за тренинг центар, веројатно има некој најави.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,311
Па долго време се најавува тој закон дека ќе биде задолжително, ама засега не сум видел ништо официјално. Дечките се спремаат да земат лиценца за тренинг центар, веројатно има некој најави.

Мислам дека и во законот веќе стои дека треба да имаш дозвола за летање, само не се имплементира тој член затоа што нема тело кое е одговорно за тоа.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,772
3,084
Мислам дека и во законот веќе стои дека треба да имаш дозвола за летање, само не се имплементира тој член затоа што нема тело кое е одговорно за тоа.

Да, прашав кога го регистрирав дронот, рекоа дека нема потреба од дозвола иако стои во закон, баш поради тоа што нема кој да врши обука. Ама ваљда ќе се сменат работите ако добијат FlyCam лиценца за тренинг центар.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
Препорака за квалитетен хоби-дрон со квалитетна камера за снимање видеа? По можност од лично искуство од некој што користел. - Освен mavic 2 mini.

По можност без пријавување на летови. :D
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,311
Препорака за квалитетен хоби-дрон со квалитетна камера за снимање видеа? По можност од лично искуство од некој што користел. - Освен mavic 2 mini.

По можност без пријавување на летови. :D

Обичен Mavic Mini.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
Сум видел Mavic Mini обичниот или 1, камерата не беше нешто посебно. Дефинитивно ММ2 е еден од потенцијалните, но мислев дали има некој подобар за слична цена или нешто повисока.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,311
Сум видел Mavic Mini обичниот или 1, камерата не беше нешто посебно. Дефинитивно ММ2 е еден од потенцијалните, но мислев дали има некој подобар за слична цена или нешто повисока.

Сензорот е буквално истиот кај MM1 и MM2. Кај ММ2 добиваш само 4К support и да сликаш Raw. И други екстра перформанси што најверојатно како хобист и почетник нема премногу да ти сменат. :)

Веќе ако идеш на MM2 fly more combo, може да подразмислиш и за Mavic Air 2? Мислам дека 70-100 евра е разликата.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
А за овие бараат исто дозвола и најавување ?

 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да, најновото FPV чудо од DJI, тежи 795гр, а лета со брзина од 140км/ч, а забрзува од 0-100 за 2с :)
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
328
419
А за овие бараат исто дозвола и најавување ?

Ova e fpv sistem bez dron, zavisi od dronot najverojatno dali treba da prijavish. A ima i drug DJI FPV dron, objasnet od taurus.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
Да не продава некој форумџија Mavic Mini 2 ? Не ми се купува нов, сакам да стекнам малце навика и рутина и да се префрлам на FPV, многу по адреналински изгледа летањето :)
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
809
435
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
На каков FPV дрон планираш да се префрлиш? Овој новиот DJI FPV или нешто хоби самоделски?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да не продава некој форумџија Mavic Mini 2 ? Не ми се купува нов, сакам да стекнам малце навика и рутина и да се префрлам на FPV, многу по адреналински изгледа летањето :)
Немам летано FPV, само Air 2, ама од видеа што гледам, неможеш да стекниш некоја навика рутина на обичен дрон која нешто посебно ќе ти помогне во летањето на FPV. Можеш да почнеш од некој поевтин, може и сам направен FPV па да стигнеш до некој поскап FPV... Разликите во перфоманси, забрзувања, нагли вртења, команди... не се споредуваат помеѓу FPV и нормален дрон.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
На каков FPV дрон планираш да се префрлиш? Овој новиот DJI FPV или нешто хоби самоделски?
Искрено немам идеја... FPV е доста скап, а хоби / самомоделски ако има готови елементи (DIY) да се склопи нешто и тоа би било прифатливо. А сам да го креирам целосно не би можел. Инаку читам по интернет дека и Mavic Mini 2 го правеле "custom" со додатна опрема за FPV летање.
Немам летано FPV, само Air 2, ама од видеа што гледам, неможеш да стекниш некоја навика рутина на обичен дрон која нешто посебно ќе ти помогне во летањето на FPV. Можеш да почнеш од некој поевтин, може и сам направен FPV па да стигнеш до некој поскап FPV... Разликите во перфоманси, забрзувања, нагли вртења, команди... не се споредуваат помеѓу FPV и нормален дрон.

И јас немам мн искуство со летање, сум летал нешто слично на Mavic обичниот ама најверојатно некоја кинеска варијанта беше.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,429
1,854
Искрено немам идеја... FPV е доста скап, а хоби / самомоделски ако има готови елементи (DIY) да се склопи нешто и тоа би било прифатливо. А сам да го креирам целосно не би можел. Инаку читам по интернет дека и Mavic Mini 2 го правеле "custom" со додатна опрема за FPV летање.


И јас немам мн искуство со летање, сум летал нешто слично на Mavic обичниот ама најверојатно некоја кинеска варијанта беше.

Најдобра опција ти е DJI FPV според мене, знае да се врати сам ако изгуби сигнал, сигурна конекција со контролер/наочари. Се друго ќе ти е само нервози а исто пари ќе испадне.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
809
435
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Искрено немам идеја... FPV е доста скап, а хоби / самомоделски ако има готови елементи (DIY) да се склопи нешто и тоа би било прифатливо. А сам да го креирам целосно не би можел. Инаку читам по интернет дека и Mavic Mini 2 го правеле "custom" со додатна опрема за FPV летање.


Го поставив тоа прашање бидејќи летањето на било кој DJI дрон освен DJI FPV (мада и овој ретко кој го лета во акро мод) е многу различно од класичен хоби FPV дрон, оние DIY решенија за мавик мини се само гето начин да добиеш FPV слика и далеку од тоа што може и треба да биде FPV лет.

Од друга страна FPV хоби дрон со целата опрема може да биде поскап од DJI FPV дронот и според мене тој е доста фер цена за некој кој нема време да навлезе во FPV хобито со самоделски модели.

Многу има да се изнапише за ова хоби кое бара доста поминато време во читање и гледање видеа за да се разбере како функционираат сите работи.

Ако не со спремен целосно да се посветиш со пари и време нај безболно решение е DJI FPV, се друго од DJI е далеку зад ова кога праиме муабет за забава.Најдобра опција ти е DJI FPV според мене, знае да се врати сам ако изгуби сигнал, сигурна конекција со контролер/наочари. Се друго ќе ти е само нервози а исто пари ќе испадне.

Нервозите реално почнуваат кога ќе го удриш DJI FPV а неминовно е тоа, тука кај нас не се нуди осигурувањето од DJI а делови незнам дали носи некој башка самото тело е пластично и се крши лесно.

И двете платформи имаат маани и предности така да се зависи која е целта.
Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Последна промена:

zlate_mkd

Gaining Experience
17 декември 2019
61
50
Здраво пилоти хехе
Ајде еден мал упдате да ве информирам , со минито имав проблем со полиција и еве еден совет нели кога има некој настан протест концерт или било каков собир на јавна површина ке треба без разлика на леталото да ја информирате полицијата и тие да ви дадат одобрение за снимање башка ако имате нели од поголемиве дронови треба да си се најавите на цаа страната плус од таму да ви одобрат
Од Декември ке има нов закон за маливе дронови Како мини мини2 и останати у таа категорија ке има нови правила и прописи така да внимателно по скопските улици со летањето :p ps очекувам меил од стручно лице околу таа проблематика така да за се ново ке ве информирам .
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
Да не продава некој форумџија Mavic Mini 2 ? Не ми се купува нов, сакам да стекнам малце навика и рутина и да се префрлам на FPV, многу по адреналински изгледа летањето :)

И мене ме интересира истово.. ако има некој што му минал ќеифот на Мини 2 - пишете порака.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,053
Мислења
870,897
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно