• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дронови - Регистрација и пријавување летови

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
FlyCam веројатно ќе бидат првиот тренинг центар во Македонија што ќе нудат лиценци за пилоти. Од кога би почнале не знам.

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
Дали ова ќе значи дека ќе станат задолжителни дозволите за управување?
Па долго време се најавува тој закон дека ќе биде задолжително, ама засега не сум видел ништо официјално. Дечките се спремаат да земат лиценца за тренинг центар, веројатно има некој најави.

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Па долго време се најавува тој закон дека ќе биде задолжително, ама засега не сум видел ништо официјално. Дечките се спремаат да земат лиценца за тренинг центар, веројатно има некој најави.
Мислам дека и во законот веќе стои дека треба да имаш дозвола за летање, само не се имплементира тој член затоа што нема тело кое е одговорно за тоа.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,660
2,889
Мислам дека и во законот веќе стои дека треба да имаш дозвола за летање, само не се имплементира тој член затоа што нема тело кое е одговорно за тоа.
Да, прашав кога го регистрирав дронот, рекоа дека нема потреба од дозвола иако стои во закон, баш поради тоа што нема кој да врши обука. Ама ваљда ќе се сменат работите ако добијат FlyCam лиценца за тренинг центар.

spytronicmk

Intern
4 август 2017
65
20
Препорака за квалитетен хоби-дрон со квалитетна камера за снимање видеа? По можност од лично искуство од некој што користел. - Освен mavic 2 mini.

По можност без пријавување на летови. :D

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Препорака за квалитетен хоби-дрон со квалитетна камера за снимање видеа? По можност од лично искуство од некој што користел. - Освен mavic 2 mini.

По можност без пријавување на летови. :D
Обичен Mavic Mini.

spytronicmk

Intern
4 август 2017
65
20
Сум видел Mavic Mini обичниот или 1, камерата не беше нешто посебно. Дефинитивно ММ2 е еден од потенцијалните, но мислев дали има некој подобар за слична цена или нешто повисока.

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Сум видел Mavic Mini обичниот или 1, камерата не беше нешто посебно. Дефинитивно ММ2 е еден од потенцијалните, но мислев дали има некој подобар за слична цена или нешто повисока.
Сензорот е буквално истиот кај MM1 и MM2. Кај ММ2 добиваш само 4К support и да сликаш Raw. И други екстра перформанси што најверојатно како хобист и почетник нема премногу да ти сменат. :)

Веќе ако идеш на MM2 fly more combo, може да подразмислиш и за Mavic Air 2? Мислам дека 70-100 евра е разликата.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно