• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Дали има добри, квалитетни, мали слушалки до крај 1000-1500 македонски денари во нашиве продавници? Некоја препорака?
Јас продавам такви, така да би ти препорачал од мене да си земеш :).
Имаш ПП.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Да споделам едно јако комплектче од фубар што најдов, за аудиофиличари на пц што слушаат.
Има понекое мени сменето на руски што може да не ви е јасно , али реално нема потреба ништо да му се чачка, све е ко што треба. 2 верзии асио, 2 верзии васапи, дтс/ац3 декодери... накратко речено фулл.
И ко бонус ептен добро нашминкано.
2021-02-27.png
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
469
384
Да споделам едно јако комплектче од фубар што најдов, за аудиофиличари на пц што слушаат.
Има понекое мени сменето на руски што може да не ви е јасно , али реално нема потреба ништо да му се чачка, све е ко што треба. 2 верзии асио, 2 верзии васапи, дтс/ац3 декодери... накратко речено фулл.
И ко бонус ептен добро нашминкано.
Погледнете го атачментот 97901
Комплетчето му е сомнително на антивирусот?
foobar.PNG
 

Вангел Ајановски

Gaining Experience
16 март 2013
34
69
ajanovski.info
Здраво дечки, заинтересиран сум да стапнам во светот на Hi-Fi аудио. После навлегување во rabbit hole, слушалки фаворити ми се Sennheiser HD58x, HD6xx и HD600.
Повремено на работа преслушувам материјали со HD600, стари се околу 20 години. Неодамна ги споредував едни до други со малку постари K401 (AKG).

И едните и другите издржале толку години - не во професионално студио 24/7, туку за повремено користење, но сепак 20 години. Тоа се неколку илјади вклучувања исклучувања, раширување на механизмите итн. Перничињата се сеуште здрави, механизмите итн. Кај AKG малку се оштетени ластичињата и материјалот на перничињата попушти при последното чистење на перничињата, бидејќи беше залепен механизмот и при невнимание беше применета преголема сила. Кај Sennheiser се попуштени (издишани) перничињата кои се вградени во држачот.

Значи резиме за издржливост и квалитет, за HD600 е одлично. Не знам дали и новите се правени еднакво квалитетно како и во минатотот. Но и овие другите слушалки кои се 5 пати поефтини, а немаат звук кој е 5 пати полош, напротив, исто така се покажале добро.

На несоодветно појачало (пробано со разни варијанти во голем ранг на цени од мали плеери до 5.1 рисивери средна категорија), едноставно не звучат ни едните ни другите како што треба и нема ни доволно ниво на гласност. Со лош извор на звук дополнително. Неопходно е да се набави соодветно појачало за карактеристиките на слушалките.

Како и кај звучниците што треба да се тестираат во реалниот простор, и да се намести позицијата за најдобар звук на местото на слушање, така и слушалките треба да се тестираат од реалниот слушател и може да треба прилагодување за да се погоди позицијата за најдобар звук. Може да е неудобна оптималната позиција, или е можно да не може да се постигне. Затоа мора секој сам да си тестира.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Комплетчето му е сомнително на антивирусот?
Погледнете го атачментот 97903
Јас на виндовс дефендер сум , и не се побуни.Веројатно се фалс позитивс. Баш ќе ги пробам на вирустотал овие наведениве.
Иначе бриши ги тие за кои се буни ако ти е шубе, не гледам некои битни за звук длл, мада можда функционалноста или некој дел од скинот да престане да функционира, незнам..
Мислењето е автоматски споено:

Комплетчето му е сомнително на антивирусот?
Погледнете го атачментот 97903
При уплоад на сите горенаведени, покажуваше 0 детекција на вирустотал. При реаналајз некои од длл фајловите одредени антивируси ги детектираат како позитивни. Но е премала бројка за да би ме лично загрижило, и сум убеден дека е фалш позитив. За друг, како му е полесно на душа :). Еве и скринови.
2021-02-28 (2).png

2021-02-28 (3).png

2021-02-28 (4).png

2021-02-28 (5).png

2021-02-28 (6).png

2021-02-28 (7).png

2021-02-28 (8).png

2021-02-28.png
 
Последна промена:

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
469
384
При уплоад на сите горенаведени, покажуваше 0 детекција на вирустотал. При реаналајз некои од длл фајловите одредени антивируси ги детектираат како позитивни. Но е премала бројка за да би ме лично загрижило, и сум убеден дека е фалш позитив. За друг, како му е полесно на душа :). Еве и скринови.
Во ред е. Јас користам Symantec, изгледа е малку построг од другите антивируси. Сепак да се знае. Инаку генерално е интересен билдот.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Инаку генерално е интересен билдот
Ма за мене е ферари :), знам еднаш колку време потрошив да го направам да личи на нешто, па рчнав негде кај нетреба и никад не го вратив да е ко што треба, а од поново ама ич не ми се проаѓаше низ таа голгота. И од тогаш ко голо маде го возев, со ова е лепота. Башка има едно чудо опции што веројатно не си стигнал сеуште да ги раштракаш, исто како и јас. Некои од панелите реагираат на клик, некои на скрол, на некои со десен клик може елеменатрни работи да се изменат а и понеелементарни.
 

simplius

Intern
28 февруари 2021
5
4
Дали има добри, квалитетни, мали слушалки до крај 1000-1500 македонски денари во нашиве продавници? Некоја препорака?
Хм.. мали? За во уво?
Од бежични, ладно би ти ги препорачал Xiaomi Wireless Basic S. Ги имаш во MiStore за 1270 денари. Мислам и во Анхоч и Сет ги има.
Од жичани за во уво... што знам... Би играл со Sony.MDR-EX110, или EX155. Ако ги најдеш A4Tech за 450 денари, уште подобро.

А ако мислеше под мали - наушни (супрааурални) слушалки, тогаш не знам дали има кај нас (на ново) нешто добро во тој ранг. Пак би играл со Sony, некако повеќе доверба што се однесува до звукот ми даваат од слични Panasonic или Philips.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Хм.. мали? За во уво?
Да, earphones, за мобилен, се извинувам што не бев поспецифичен.

Од бежични, ладно би ти ги препорачал Xiaomi Wireless Basic S. Ги имаш во MiStore за 1270 денари. Мислам и во Анхоч и Сет ги има.
Од жичани за во уво... што знам... Би играл со Sony.MDR-EX110, или EX155. Ако ги најдеш A4Tech за 450 денари, уште подобро.
Може и wireless, може и wired. За 1400 денари не знам што да очекувам од Redmi Airdots 2 (ги ставив овие, дека како понова верзија се од тие што ми ги спомна, Basic S), од причина што салам TWS се по 200 евра.

MDR-EX110 vs Airdots 2, кој би извадиле подобар звук, претпоставувам Sony?
 

simplius

Intern
28 февруари 2021
5
4
Да, earphones, за мобилен, се извинувам што не бев поспецифичен.Може и wireless, може и wired. За 1400 денари не знам што да очекувам од Redmi Airdots 2 (ги ставив овие, дека како понова верзија се од тие што ми ги спомна, Basic S), од причина што салам TWS се по 200 евра.

MDR-EX110 vs Airdots 2, кој би извадиле подобар звук, претпоставувам Sony?
Ги имам и двете. Позадоволен сум од Xiaomi-то.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Ги имам и двете. Позадоволен сум од Xiaomi-то.
Ми требаат за музика и за видеа да бидам поспецифичен. Latency не ми е битно, не ми треба за гејминг.
Поспецифично прашање, како се одвиваат во стабилноста (дали испаѓаат од уво) во пешачење, трчање?
 

simplius

Intern
28 февруари 2021
5
4
Ми требаат за музика и за видеа да бидам поспецифичен. Latency не ми е битно, не ми треба за гејминг.
Поспецифично прашање, како се одвиваат во стабилноста (дали испаѓаат од уво) во пешачење, трчање?
Извини што избрзав со одговорот и не бев доволно јасен. :)

Sony EX110 ептен се ситни (најситни in-ear што сум ги имал). Не испаѓаат од уво, туку од што се ситни се добива впечаток дека уште малку ќе пропаднат, па ќе мора кај лекар со пинцета да се вадат. ;-) Се зезам, не е страшно, не пропаѓаат.
Но си има последици димензијата - не е баш избалансиран звукот... средниот опсег е малку препотенциран, нешто фали во басот, високите се само OK.. и така.
Но - добар е.

Xiaomi имаат 7 mm звучник сместен во облик на грав, од кој сепак е физички повозможно балансиран звук да добиеш. И добар е. Не спектакуларен, ама како што реков - избалансиран и пријатен. Не испаѓаат. IPX4 заштита од влага, од потење. Прилично дискретни се, не личат на тарабуки или криви пикавци што стрчат од уво. ;-) Нема некоја посебна трт-мрт апликација за bluetooth спарување и еквализација (како другите "поскапи"). И нема master-slave однос, двете се мастер слушалки и можеш во моно режим (да кажеме само за говор) било левата или десната да ја користиш додека другата е исклучена.

Маана им е - а тоа важи и за други Bluetooth музички (не за говор) слушалки - тоа што на отворен простор (преминување широка улица, плоштад), сецкаат и се губи звукот. Имено - за да Bluetooth-от работи како треба, потребна е директна воздушна линија помеѓу телефонот и приемникот (слушалката). Ако тоа го нема (си го ставил телефонот во џеб од палто, па има директна линија преку телото кое е 70% вода), се пробува индиректна линија преку одбивање од околни површини. А ако нив ги нема - тогаш се губи комуникацијата. Тоа ти е со bluetooth.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
MDR-EX110 vs Airdots 2, кој би извадиле подобар звук, претпоставувам Sony?
О другарче, ти пунудив за пониска цена од тие сонито 3 класи подобри слушалки. + 2 подобри варијанти со приближна цена до ксиаомито. Во случај да не ти се познати брендовите и тоа те одвраќа, подобро размисли уште еднаш.Веќе влагаш на хајфај територија за смешни пари. Ептен ќе ми е криво ако на крај завршиш со некои од тие 2 што ги спомињаш.
Имаш за тие што ти ги спомнав и варијанта накнадно да си смениш кабле(или рисивер да си земеш) и да ги направиш блутут. Со тоа што на tws кога ќе им отиде батеријата за 1-2 години(ако ги користиш често), можеш да ги фрлиш, тука само кабле/рисивер ќе си смениш. Имаш од $7-8 па до $120, во зависнот од тоа што квалитет сакаш и колку си спремен да потрошиш. Имаш со поддршка на елементарни кодеци како SBC/AAC/aptx, а имаш и со понапредни како aptx HD и LDAC. Имаш што го користат вградениот дак од квалком чипот, а имаш и со дедициран дак/појачало.

Тие ксиаоми не ги ни гледај. Или срање имплементација на антена имаат, или премала подесена моќност на радиото за да добијат на трање на батерија.
8 различни блутут аудио уреди имам користено во мојата вајерлес кариера. Неколку вратници(neckband) LG 730/750, Kbear S1. Со кабле измеѓу Huawei ам61, Awei, KZ HD. И пар рисивери, Hiby W3 и Shanling UP2.
И со никои немало проблеми со конекција како што ти опишува @simplius . Поготово не на отворено(и со кодек со мал битрејт како што користат ксиаомито). Поголем проблем може и треба да е затворено место(како пример трговски) со многу извори на сметњи од вифи рутери и стотици телефони околу тебе кои зрачат на иста фреквенција како и блутутот 2.4Ghz.
Моментално во обрт ми се 3 блутут аудио уреди, KZ HD кабле(aptx HD), Hiby W3(LDAC) рисивер и Shanling UP2(LDAC) рисивер. И пак да кажам, за мене проблем од тој тип е непостоечки, освен можеби понекој штуц на најзахтевниот LDAC мод на 990Kbps битрејт. Рисивер на гради или на крагна и телефон у педеруша на кук, значи ми проаѓа низ тело сигналот. Мада може мојата 70% вода да е пореткa(Поразводенета?) :p.

За остало друштво... му понудив KZ ZSN Pro, KZ ZS10 Pro и TRN V90. Еве пошто јас нели продавам такви, па ми е во интерес да ги фалам, замолувам некој што слушнал некои од наведениве модели, или е генерално запознаен со чај фај и знае што нудат за парите да се произнесе на темата.
Дај да му ги отвориме ушите на младичот :), ептен поќеф ќе ми биде со нешто такво да се поднови, па макар и да не се земени од мене.

Едит:
@Weeaboo Еве и пар ривјуа ако ти се чита:
Review: KZ ZSN - AudioBudget - ова е од не про моделот али ќе ти долови генерална слика, или прогуглај за ривју баш за прото.
 
Последна промена:

simplius

Intern
28 февруари 2021
5
4
О другарче, ти пунудив за пониска цена од тие сонито 3 класи подобри слушалки. + 2 подобри варијанти со приближна цена до ксиаомито. Во случај да не ти се познати брендовите и тоа те одвраќа, подобро размисли уште еднаш.Веќе влагаш на хајфај територија за смешни пари. Ептен ќе ми е криво ако на крај завршиш со некои од тие 2 што ги спомињаш.
Имаш за тие што ти ги спомнав и варијанта накнадно да си смениш кабле(или рисивер да си земеш) и да ги направиш блутут. Со тоа што на tws кога ќе им отиде батеријата за 1-2 години(ако ги користиш често), можеш да ги фрлиш, тука само кабле/рисивер ќе си смениш. Имаш од $7-8 па до $120, во зависнот од тоа што квалитет сакаш и колку си спремен да потрошиш. Имаш со поддршка на елементарни кодеци како SBC/AAC/aptx, а имаш и со понапредни како aptx HD и LDAC. Имаш што го користат вградениот дак од квалком чипот, а имаш и со дедициран дак/појачало.

Тие ксиаоми не ги ни гледај. Или срање имплементација на антена имаат, или премала подесена моќност на радиото за да добијат на трање на батерија.
8 различни блутут аудио уреди имам користено во мојата вајерлес кариера. Неколку вратници(neckband) LG 730/750, Kbear S1. Со кабле измеѓу Huawei ам61, Awei, KZ HD. И пар рисивери, Hiby W3 и Shanling UP2.
И со никои немало проблеми со конекција како што ти опишува @simplius . Поготово не на отворено(и со кодек со мал битрејт како што користат ксиаомито). Поголем проблем може и треба да е затворено место(како пример трговски) со многу извори на сметњи од вифи рутери и стотици телефони околу тебе кои зрачат на иста фреквенција како и блутутот 2.4Ghz.
Моментално во обрт ми се 3 блутут аудио уреди, KZ HD кабле(aptx HD), Hiby W3(LDAC) рисивер и Shanling UP2(LDAC) рисивер. И пак да кажам, за мене проблем од тој тип е непостоечки, освен можеби понекој штуц на најзахтевниот LDAC мод на 990Kbps битрејт. Рисивер на гради или на крагна и телефон у педеруша на кук, значи ми проаѓа низ тело сигналот. Мада може мојата 70% вода да е пореткa(Поразводенета?) :p.

За остало друштво... му понудив KZ ZSN Pro, KZ ZS10 Pro и TRN V90. Еве пошто јас нели продавам такви, па ми е во интерес да ги фалам, замолувам некој што слушнал некои од наведениве модели, или е генерално запознаен со чај фај и знае што нудат за парите да се произнесе на темата.
Дај да му ги отвориме ушите на младичот :), ептен поќеф ќе ми биде со нешто такво да се поднови, па макар и да не се земени од мене.

Едит:
@Weeaboo Еве и пар ривјуа ако ти се чита:
Review: KZ ZSN - AudioBudget - ова е од не про моделот али ќе ти долови генерална слика, или прогуглај за ривју баш за прото.
Пошто во оригиналното прашање стоеше услов дека треба да се од наша продавница, дадов најдобар можен одговор. Со други зборови, каде ти е продавницата? ;-)
Некој линк на reklama5 или сл.?
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Пошто во оригиналното прашање стоеше услов дека треба да се од наша продавница, дадов најдобар можен одговор. Со други зборови, каде ти е продавницата? ;-)
Некој линк на reklama5 или сл.?
Абе каква продавница, индивидуалец институција :p :D. Немам по којзнае колку лагер(по некој модел), така чат пат да капне нешто на кој не му се чека од кина, и да се усреќи некој досега неупатен во чај фај. Највише од љубов :). Често се случува и ништо да немам, така да безвезе би било на реклама5 да ставам и да враќам луѓе. Ако ми купи @Weeaboo тогаш више друг е муабетот, ќе порасне фирма и може и дуќан во гтц да отворам.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Имам едно прашање за постарите членови тука. Во Сојузот на слепи, имаме архива од преку 200 аудио книги коишто биле снимени во 70тите на аудио ленти (значи од поголемите, а не аудио касети). Е сега целта ни е да ги дигитализираме тие, но немаме магнетофон. Претходните што ги користеле се неисправни па сега треба да барам функционален магнетофон. Дали има некој член тука со познавање од ова поле да ме упати каков модел/бренд да барам и дали познавате некој тука што продава или ќе треба да се бара преку ибеј?

Исто така, за да може да се задржи што повеќе од оригиналниот квалитет при конверзијата, дали треба да се вложи и во квалитетен интерфејс или би завршил работа само со боцкање на кабелче во лајн ин портата на вградената звучна картица?

Книгите откако ќе се дигитализираат ќе бидат бесплатно достапни за секого на веб страната на Сојузот.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не можам да го едитирам претходниот пост, па да надополнам со уште едно прашање: Дали ова што го барам се нарекува reel to reel плеер/рекордер?
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Не можам да го едитирам претходниот пост, па да надополнам со уште едно прашање: Дали ова што го барам се нарекува reel to reel плеер/рекордер?
Да тоа е познато како reel to reel recorder/player, јас имам/имав од татко ми едно старо магнетофонче од СССР времето од 70'те. Збира прашина во подрумот во старата куќа, за жал мислам дека е вон употреба. Подолу имам линк до едно типче на YouTube што се бави со reel to reel recorder/player-и чисто да се информираш околу тие справи, сметај дека овие апарати се реткост во денешно време и оперативни уреди чинат „мучо“ денарос. Најверојатно ќе Ви треба најмалку со 2 глави читач идеално би било со 4 глави читач и најидеално би било преку USB Aудио интерфејс да оди снимањето.
Од друга страна како Сојузот на слепи може да аплицирате до ЕУ фондови кај нас за дигитализација на таков материјал, сигурен сум дека таков проект би поминал без проблем и во наши институции.
Линкови до ЕУ институции кои на некој начин го покриваат делот што се однесува на Аудио дејности
Funding & tenders - портал за пребарување на партнери за проекти
Useful links | European Blind Union - организација/партнер со која би можеле да спроведете еден ваков проект


Второво Видео има повеќе корисни информации за reel to reel технологијата
 

simplius

Intern
28 февруари 2021
5
4
Имам едно прашање за постарите членови тука. Во Сојузот на слепи, имаме архива од преку 200 аудио книги коишто биле снимени во 70тите на аудио ленти (значи од поголемите, а не аудио касети). Е сега целта ни е да ги дигитализираме тие, но немаме магнетофон. Претходните што ги користеле се неисправни па сега треба да барам функционален магнетофон. Дали има некој член тука со познавање од ова поле да ме упати каков модел/бренд да барам и дали познавате некој тука што продава или ќе треба да се бара преку ибеј?

Исто така, за да може да се задржи што повеќе од оригиналниот квалитет при конверзијата, дали треба да се вложи и во квалитетен интерфејс или би завршил работа само со боцкање на кабелче во лајн ин портата на вградената звучна картица?

Книгите откако ќе се дигитализираат ќе бидат бесплатно достапни за секого на веб страната на Сојузот.
Имам јас. Philips mono. Можно е да се лентите снимени на таков, кој беше доста застапен тогаш во 70-тите. Имам и ленти некои, Orwo мислам, а може и некоја BASF.

Контактирајте ме на mail.

Поздрав.
Мислењето е автоматски споено:

Имам јас. Philips mono. Можно е да се лентите снимени на таков, кој беше доста застапен тогаш во 70-тите. Имам и ленти некои, Orwo мислам, а може и некоја BASF.

Контактирајте ме на mail.

Поздрав.
Поконкретно, моделот е Philips 4308 philips4308.png .
Го чувам и упатството за работа (на германски).
 
Последна промена:

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Имам јас. Philips mono. Можно е да се лентите снимени на таков, кој беше доста застапен тогаш во 70-тите. Имам и ленти некои, Orwo мислам, а може и некоја BASF.

Контактирајте ме на mail.

Поздрав.
Мислењето е автоматски споено:Поконкретно, моделот е Philips 4308Погледнете го атачментот 98040.
Го чувам и упатството за работа (на германски).
Дали го продаваш? Пиши ми контакт информации во приватна порака. Ќе треба да видам лентите што ги има сојузот дали се во моно снимени, ама пошто се аудио книги ваљда во моно имаат снимано :).
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
Поспецифично прашање, како се одвиваат во стабилноста (дали испаѓаат од уво) во пешачење, трчање?
Не барај мислење за ова од друг, затоа што секој има различна големина на ушниот канал! Не знам за овие конкретно (читај: ме мрзи да барам), но повеќето In Ear модели имаат сет изменливи гумички со различни големини, токму за да се решат ваквите проблеми.
 

darex6969

Intern
20 август 2018
1
0
Здраво, не знам каде да прашам, сакам да земам слушалки HyperX Cloud 2, но сакав да прашам дали има некои подобри за таа цена? Ќе се користат највеќе за игри.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,380
2,218
Здраво, не знам каде да прашам, сакам да земам слушалки HyperX Cloud 2, но сакав да прашам дали има некои подобри за таа цена? Ќе се користат највеќе за игри.
Уф, за мене најдобра слушалка за гејминг е AKG K701 - перверзии е. Ама на влегувај во таа дупка.

Ама горе доле, со неколку израмнувања на високите тонови HyperX Cloud II би ти била океј дури и за музика.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Изгледа стариот вуфер JBL E250P конечно почна да откажува. Дали некој може од клипчево да потврди до што е проблемов со тресење?


Тресењето се слуша на гласни ниски фреквенции. Можно ли е да биде до рисиверот (и тој е стар од 2004-та), или проблемот е со драјверот на вуферот?
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
362
378
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Не сум пишал апдејт за стримерот. Компонентите стигаа, Volumio е инсталиран моментално на питата и влече музика од машина на која има инсталирано FreeNas. Единствено останува напојувањето да го склопам. Почнав да работам на кутијата, предниот дел ќе биде од brished inox, купен локално.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,095
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно