• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
876
720
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
а со сенхајзерот на 3.5мм у пц би добил подобар звук без појачало за слушалки ?
Не, но би добил многу подобар звук од монитори од ист ценовен ранг поврзани на 3.5мм.
Ова ти е исто ко да кажеш дека точак и авион имаат баш иста намена, да стигнеш од точка А до точка Б. Разликата во начинот на употреба е исто огромна ко меѓу звучници и слушалки.
Јас знам дека имаат различна намена, но на голем дел од тие кои купуваат монитори им се доволни слушалки со кои би добиле поголем WOW ефект.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
917
1,978
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
На голем дел од луѓе што купуваат 27" гејминг монитори им се доволни 17" ЦРТ монитори со кои би добиле поголем WOW ефект.
Ем помал инпут лаг, ем поголема херцажа ем помал гостинг и слично.
Мислењето е автоматски споено:


И не знам зашто мислите дека сите даваат 300-450 евра за монитори. Еве, моиве се 100 евра, ѕвонат! Подобар звук вадат од сите 5 пара слушалки што ги имам, на 3.5мм џек дирек! За 100 евра нема да најдеш слушалка што звучи ни близу вака, па ако сакаш и на амп стави ја.
 
Последна промена:

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
Не, но би добил многу подобар звук од монитори од ист ценовен ранг поврзани на 3.5мм.
Почитувам искуство. Почитувам и препорака (и сам сум HD-650 groupie). Ама да не претеруваме. Особено па со HD-650 директно врзани на 3.5мм од матична плоча.

Слушалки се компромис како концепт.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
876
720
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Почитувам искуство. Почитувам и препорака (и сам сум HD-650 groupie). Ама да не претеруваме. Особено па со HD-650 директно врзани на 3.5мм од матична плоча.

Слушалки се компромис како концепт.
Тие од 300 или 100 евра монитори на 3.5мм на матична звучат лошо. Но секој со своето уво и со тоа што го прави среќен.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
За корисниците кои не се бават со продуцирање на музика имаат баш иста намена, слушање на музика.
Не знам како да ти објаснам дека намената баш им е различна, иако и двете служат за слушање музика. Звучниците се наменети за оние кои не сакаат да имаат нешто на глава да им тежи и да им притиска уши додека слушаат музика. Немој само да ми кажеш дека постојат некакви магични слушалки кои не ги забележуваш дека ти стојат на глава, особено после саат време слушање музика!
А што правиме со случајот кога слушаме на слушалки и ја свртиме главата малку лево - целиот симфониски оркестар наеднаш ќе „прошета“ лево, нели? А невозможно е за цело време на концертот да не ја мрднеш главата! Јас колку што сум одел на концерти, мислам дека симфонискиот оркестар секогаш си седи на истото место, колку и да ја вртам главата лево -десно. :) Значи, звучниците се наменети за оние кои не сакаат да малтретираат цел симфониски оркестар да се преместува лево -десно среде концерт, секогаш кога ќе мрднат со главата. :) Понатаму, звучниците се наменети за слушање во друштво. Што ако ти дојдат на гости петорица - секому ќе делиш слушалки? :)
Од друга страна, слушалките се наменети за оние кои, додека слушаат музика, не сакаат да им пречат на комшиите, или на фамилијата и кучето дома.

Постојат и други намени за слушалките или звучниците, ама да не ја шириме работава непотребно...
Мислењето е автоматски споено:

... на голем дел од тие кои купуваат монитори им се доволни слушалки ...
Немој ни случајно да си помислил дека знаеш што им е доволно на поголемиот дел од оние кои купуваат монитори.
 
Последна промена:

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,252
2,823
Ресен
Сите знаеме ама и брзо забораваме дека слушање музика е индивидуално. Неизмерно појќе мерак имам видено во механичар што слуша на Iskra Planica од аудиофил.

За мене слушалките се компромис за лоша акустична соба (така се вели ова?) и кога не мора цела куќа да слуша, за сè останато звучници, какви и колку добри, ќе го наведам примерот погоре.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
370
173
Што е добро кај ELAC Debut Reference DBR62 ? Тоа што е ептен добро сè! И рамна фреквенциска карактеристика, и рамномерна дисперзија, и мали изобличувања, ... за само 500 евра кај PIX+.

За 450 евра јас (т.е. мојата фирма Аудио Експерт) можам да ти понудам Monitor Audio 6G Bronze 100. Има поголем бас од 8 инчи (20,5 cm), наместо 6,5 инчи (16,5 cm) кај ELAC. За звукот не би сакал да зборувам, некој да не каже дека си ги фалам производите што ги продавам.

За 565 евра имаш Klipsch RP-600M кај Аудио Центар - Болин. Прво, ако ти е важна осетливоста (ефикасноста) на звучникот, да знаеш дека не е 96 dB/2,83V/1m како што редовно лажат од Klipsch, туку е измерено 89 dB/2,83V/1m. Има добра и рамномерна дисперзија, но и една дупка меѓу 1 и 3 kHz, а над тоа нагласени високи. Во однос на ELAC има нешто подлабоки, но поматни ниски тонови. Басот има големина од 6,5 инчи (16,5 cm).

Тоа беа пасивните звучници. А кои активни звучници? Е сега - не мешај баби и жаби!
Прва опција: Ако веќе имаш засилувач и не сакаш повеќе да му ја мислиш, земи си некој од пасивните звучници.
Втора опција: Ако немаш засилувач, собери ја цената на засилувачот и на звучниците што си им фрлил мерак, па спореди ја таа вкупна цена со цената на некои активни монитори. Значи: 500 евра пасивни звучници, плус засилувач од 400 евра (на пример) = 900 евра вкупно. Сигурен сум дека ќе добиеш подобар звук со активните монитори од 900 евра наместо комбинацијата засилувач+пасивни звучници за истите пари, само што тогаш си ограничен на извор на звук од PC.
Трета опција: Ако веќе имаш засилувач, провери за колку можеш да го продадеш, па направи есап уште колку да додадеш за да си купиш активни монитори.
Доколку би идел со 2-та опција односно со активни звучници и тоа би сакал со ADAM T5V или T7V. Незнам како би идело поврзувањето пример сакам да поврзам ТВ, ПЦ и телефон преку блутут. Овие модели имаат од задна страна XLR, RCA конектори. прашањето ми е дали има опција све ова да се добије со активни звучници или сепак да си се оди со пасивни плус засилувач. (иначе немам засилувач). Тв-то има само digital optical и headphones излез. дали некоја од овие направи би ми помогнало да бидат конектирани со активните звучните и како би се контролира истото.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
Пробај ги Sennheiser HD 650 и монитори од ист ценовен ранг, ќе разбереш што сакам да кажам.
Еве, јас ги поседувам и Sennheiser HD 650 и AKG K702. Ниту една од овие две слушалки не можат да ми заменат монитори.

Напротив, Senn и немаат баш карактеристики како звучници. Ајде, К702 имаат нешто подобра сцена, ама пак не е тоа тоа.

И да, во моменталниот сетап, што всушност и ми е секундарен - имам монитори од 400 евра пар (Mackie MR624). Поголемиот дел од времето, преферирам да слушам музика на нив наместо на HD 650.Слушалките ги користам ептен ретко и тоа најчесто касно навечер. :)

Се зависи од тоа каков DAC користиш, најчесто тие кои користат активни монитори избегнуваат користење DAC.
НАЈМАЛКУ зависи од DAC-от. Еве јас тврдам, дека многу тешко може да ја осетиш разликата помеѓу Topping DX7 Pro и Fiio K3. Кај мене матичната има DAC/AMP што прави impedance sensing, тоа го зезнува звукот. Но, има матични што имаат солидни DAC-ови.

Е сега, ако користиш кабли подолги од 3 метри, или имаш некаков ground loop, балансиран DAC дефинитивно ќе ти помогне.

Патем, Fiio K3 има 3.5мм линиски излез и да на него сосема добро звучат и двата пара звучници што ги имам (Dynaudio BM5 и Mackie MR 624).

Најголема разлика се осеќа од Room Correction и акустичен третман. Барем, тоа е моето лично размислување.
Мислењето е автоматски споено:

Да се надоврзам, според мене добри звучници и слушалки се комплементарни. Треба да се поседуваат и двете. Но, да речеш дека едно е подобро од другото е апсурдно.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,273
Битола
Да додадам на цела дискусија:

Ги зедов првично само Eris 3.5 и беше огромен апгрејд на квалитет во однос на обични компјутерски.
Потоа, ми притреба интерфејс за снимање гитара и вокал, па го зедов Presonus Studio 24 и балансирани кабли.
Верувајте скокот на квалитет од обичен 3.5mm кабел во матична до балансиран кабел во интерфејс е ЗНАЧИТЕЛЕН (барем за мене).
Сето ова и покрај тоа што на матичната имам high end звучна. Нема споредба меѓу двете.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
Верувајте скокот на квалитет од обични 3.5 во матична до балансиран влез во интерфејс е ЗНАЧИТЕЛЕН (барем за мене)
Да и кај мене тоа беше случајот. Глеам и истата серија на матични ја имаме. Мојата е Z390 E-Gaming, ама DAC-от е тој.

Драјверот на Realtek што е на Asus прави impendance sensing и всушност задниот 3.5мм излез за слушалки се соменвам дека не е вистински линиски излез.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,273
Битола
Да и кај мене тоа беше случајот. Глеам и истата серија на матични ја имаме. Мојата е Z390 E-Gaming, ама DAC-от е тој.

Драјверот на Realtek што е на Asus прави impendance sensing и всушност задниот 3.5мм излез за слушалки се соменвам дека не е вистински линиски излез.
Исто така, сметам дека е ГРЕВОТА да имаш квалитетни монитори (не дека моите се квалитетни туку се entry-level), а да не ги уклучиш како што треба со добар интерфејс и кабли. Ко ферари да си купил и в кал на село да го возиш.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
370
173
И да, во моменталниот сетап, што всушност и ми е секундарен - имам монитори од 400 евра пар (Mackie MR624). Поголемиот дел од времето, преферирам да слушам музика на нив наместо на HD 650.Слушалките ги користам ептен ретко и тоа најчесто касно навечер. :)


TheMarshal ајде помош околу конекција дали е изводливо на активни звучници да се поврзе ТВ, ПЦ и блутут од телефон која би била таа магична направа :) ?
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
157
209
@skopje_mkd
Не ти треба некоја посебна направа, штом има телевизорот излез за слушалки само кабел ти треба 3.5мм TRS во 2xRCA... тоа ќе функционира со Adam T5V или T7V што ги спомна.
За блутут со овие звучници ќе ти треба истиот кабел ама плус блутут приемник.
За компјутер пак можеш истиот кабел ама ко што ти рекоа @Rikimaru и @TheMarshal разликата е доста забележлива споредено со аудио интерфејс и XLR балансирани кабли само второво е и поскапо.
Јас ги имам Adam T7V и ги имам уклучувано и директ со првоспоменатиот кабел у лаптоп и со XLR кабли преку Audient EVO4 интерфејс... и второво е нормално значително подобро.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Доколку би идел со 2-та опција односно со активни звучници и тоа би сакал со ADAM T5V или T7V. Незнам како би идело поврзувањето ...
Ме претрка @acekorg со одговорот.
@skopje_mkd - послушај што ти напишаа @TheMarshal, @acekorg и @Rikimaru, добри совети се тоа.
ADAM T5V се одлични мали монитори. Се уште не сум ги слушнал T7V, ама вака на прв поглед многу ветуваат.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
@skopje_mkd - Уф, магична направа за сите тие работи би ти била:

Само знам дека @DeJaVu напиша пред некое време за проблемите што ги има уредов. Знам дека нешто имаше проблем со блутутот.

Мене PS4 и MiBox (го користам како chromcast streamer) ми се поврзани со DAC, па од таму иде во активни звучници.

Моментално, за компјутерот користам Fiio K3 и ми брка работа за намената. Но главниот DAC си го прфрлив на TV.
 

LTT Th0ng

Intern
7 јануари 2021
1
5
Здраво дечки, заинтересиран сум да стапнам во светот на Hi-Fi аудио. После навлегување во rabbit hole, слушалки фаворити ми се Sennheiser HD58x, HD6xx и HD600. Со купување на некои од овие слушалки би земал и (DAC) AMP, допрва ќе навлезам во RH и за тоа. За микрофон, фрлив окце на Kingston HyperX Quadcast.

Би сакал да чујам ваши мислења и/или препораки
П.С.Ова ми е прв пост на forum.it.mk ^^
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
638
732
Скопје
https://www.fiio.com/bta30
Само знам дека @DeJaVu напиша пред некое време за проблемите што ги има уредов. Знам дека нешто имаше проблем со блутутот.
Не беше муабетот за проблеми, него недостатоци што бар мене не ми прават ќеф ради начинот на кој би го користел. Еден од кои беше тоа што ветија но не реализираа користење на 2х слушалки истовремено во трансмит мод со аптх ЛЛ, и ако се користи УСБ да се поврзе со пц на трансмит не добиваш ЛДАК туку макс аптх ХД(преку коакс и оптика си иде ЛДАК). Што на @skopje_mkd нема да му игра улога за намената.Дак мод за од пц/телевизор, и рисивер мод за од телефон на кој ќе работи и ЛДАК.
Само имаш фора со приоритети на влезовите, така да може да е малку досадно ако често треба да мењаш од кој влез да добиваш звук преку апликацијата, незнам колку згодно и без багови им е направена. Приоритет иде УСБ/Коакс/Оптика, ако сакаш оптика гасиш усб и коакс, ако сакаш коакс гасиш усб. Колку што разбрав треба прво во RX/TX мод да го пребациш за да ти се врзе телефонот, па да подесиш и да го вратиш на дак. Или да вадиш кабли. Како им е реализиран сенсот на влезовите за приоритетот, дали е преку отпор или зависно дали добива сигнал преку кабелот, немам појма.
За од телефон само прекидач мрдаш во друга позиција.

Едит:
А имаш и бесплатна опција, или 300 ден. ако немаш блутут стикче. Мониторките на пц, твто во влез во пц, и една Линукс виртуелка за да можеш телефонот да го врзеш како трансмитер. Блутут на линукс поддржува синк(макс аптх ХД). На брз компјутер некои 15ина секунди и треба да стартува, користи помалку од 100мб рам со арчлинукс така да може и да стои уклучена. Минус е што си врзан пцто да ти е упалено, али јас од мене тргнувам и не ми е минус пошто никад не се гаси :). Нормално пожелно за оваа варијанта солидна звучна да има пцто.
 
Последна промена:

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
170
166
Не знам како да ти објаснам дека намената баш им е различна, иако и двете служат за слушање музика. Звучниците се наменети за оние кои не сакаат да имаат нешто на глава да им тежи и да им притиска уши додека слушаат музика. Немој само да ми кажеш дека постојат некакви магични слушалки кои не ги забележуваш дека ти стојат на глава, особено после саат време слушање музика!
А што правиме со случајот кога слушаме на слушалки и ја свртиме главата малку лево - целиот симфониски оркестар наеднаш ќе „прошета“ лево, нели? А невозможно е за цело време на концертот да не ја мрднеш главата! Јас колку што сум одел на концерти, мислам дека симфонискиот оркестар секогаш си седи на истото место, колку и да ја вртам главата лево -десно. :) Значи, звучниците се наменети за оние кои не сакаат да малтретираат цел симфониски оркестар да се преместува лево -десно среде концерт, секогаш кога ќе мрднат со главата. :) Понатаму, звучниците се наменети за слушање во друштво. Што ако ти дојдат на гости петорица - секому ќе делиш слушалки? :)
Од друга страна, слушалките се наменети за оние кои, додека слушаат музика, не сакаат да им пречат на комшиите, или на фамилијата и кучето дома.

Постојат и други намени за слушалките или звучниците, ама да не ја шириме работава непотребно...
Мислењето е автоматски споено:


Немој ни случајно да си помислил дека знаеш што им е доволно на поголемиот дел од оние кои купуваат монитори.
Баш слушалка доловува повеќе оркестра-бенд филинг. Доколку си бил на доволно концерти сигурно си заприметил дека како и да ја свртеш главата секогаш звукот е ист, т.е. цела хала-сала-стадион е исполнет/а ( сем ако не си носиш протектори за звук или си на концерт од аца лукас).
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
Здраво дечки, заинтересиран сум да стапнам во светот на Hi-Fi аудио. После навлегување во rabbit hole, слушалки фаворити ми се Sennheiser HD58x, HD6xx и HD600. Со купување на некои од овие слушалки би земал и (DAC) AMP, допрва ќе навлезам во RH и за тоа. За микрофон, фрлив окце на Kingston HyperX Quadcast.

Би сакал да чујам ваши мислења и/или препораки
П.С.Ова ми е прв пост на forum.it.mk ^^
Run while you can. Оваа дупка нема крај.

Дали некако имаш можност да ги чуеш сите три модела? Јас би типувал на HD6xx, за мене тоа испадна endgame. Неколку пати пишав дека ги имам HD650, но всушност тоа што имам е 6xx.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Здраво дечки, заинтересиран сум да стапнам во светот на Hi-Fi аудио. После навлегување во rabbit hole, слушалки фаворити ми се Sennheiser HD58x, HD6xx и HD600. ..
Добредојде!
Не ни помислувај да купиш слушалки без да ги чуеш, колку и да ги фали некој! Не е само звукот во прашање - некои слушалки едноставно нема да можеш да ги издржиш на глава повеќе од 5 минути! Сите имаме различни глави и ушни школки (големина, облик,...), па ако некому слушалите му се суперкомфорни, за тебе можеби нема да бидат. Среќа што повеќето модели Sennheiser се навистина комфорни, но сепак прво испробај ги.
Мислењето е автоматски споено:

Баш слушалка доловува повеќе оркестра-бенд филинг. Доколку си бил на доволно концерти сигурно си заприметил дека како и да ја свртеш главата секогаш звукот е ист, т.е. цела хала-сала-стадион е исполнет/а ( сем ако не си носиш протектори за звук или си на концерт од аца лукас).
Не те разбрав баш...
Кога си во концертна сала, како и да ја свртиш главата, оркестарот/бендот секогаш си останува на своето место на бината.
Проблемот кај слушалките (класичните) е што со секое вртење на главата целата звучна слика (окестарот/бендот) се поместува - тоа е неприродно (невозможно во стварноста).
Постојат одредени 3D Immersive Audio решенија што сум ги видел кај гејмерски слушалки HyperX Cloud Orbit, со head-tracker уред/сензор (Waves Nx Head Tracker) кое ги детектира сите поместувања на главата и соодветно во real time ја манипулира звучната слика, за да остане во истата насока.
 
Последна промена:

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
876
720
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Здраво дечки, заинтересиран сум да стапнам во светот на Hi-Fi аудио. После навлегување во rabbit hole, слушалки фаворити ми се Sennheiser HD58x, HD6xx и HD600. Со купување на некои од овие слушалки би земал и (DAC) AMP, допрва ќе навлезам во RH и за тоа. За микрофон, фрлив окце на Kingston HyperX Quadcast.

Би сакал да чујам ваши мислења и/или препораки
П.С.Ова ми е прв пост на forum.it.mk ^^
Eris 3.5 земај. Подобри се него било кој Sennheiser.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,593
2,715
Искрено не ја разбирам потребата за активни монитори ако не се бавите со продуцирање на музика. Ако е потребата да се слуша музика пред компјутер, за тие 350-400 евра се купуваат Sennheiser HD 650.
Eris 3.5 земај. Подобри се него било кој Sennheiser.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
876
720
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Што да правам ме убедивте
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
498
465
Струга
Дали има добри, квалитетни, мали слушалки до крај 1000-1500 македонски денари во нашиве продавници? Некоја препорака?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно