1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,236
  3,616
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Моето искуство е негативно, не знам дали е нешто подобрено.

  Уредот емитува некоја ФМ фреквенција, местиш на неа, работи се океј...возиш 30 километри и некој има радио фреквенција баш на таа твојата или блиску, па почнуваат шумови/крчење, па бараш/мењаш а уствари треба да возиш. Јас го баталив и купив додаток за USB/AUX што влага во фабричкото радио и ги користи командите на волан.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  543
  385
  9 Февруари 2012
  Машко
  nekoj link za takov ured Necro?
   
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,684
  10,980
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема такво нешто како квалитетен ФМ трансмитер. Сега ке се јават неколкумина е ќе речат, еј јас го имам топ е си слушам музика, ама ти спомена квалитет и реално, не е квалитетно тоа. Од друга страна па зависи и што е за тебе квалитет. Али да не го тупам, нема квалитетен ФМ трансмитер ниту па технологијата како таква овозможува квалитетен пренос.
   
  Скоти, gremlin, ivan88 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,236
  3,616
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Roidmi 3S за 17 зелени, say no more.
  Кога пуштам музика од тел. подобар квалитет вади од Радио Антена сигналот. Додека слушаш музика ако имаш вклучено мапи со асистент, и него го слушаш на звучки. Уште не сум пробал тел. разговор ама мислам дека и тоа ќе функционира. Местиш 107.9FM и нема интерференција, а шумови/крчење најмногу зависи од самата кола и многу битен момент, БТ звукот на тел да не е на максимум.
  За парите дава одличен квалитет на звук, како за во една кола. Пробано на BMW 3 (Е90/2007) и Opel Vectra (1999). Пак ќе кажам, сè зависи од колата и аудио сетапот.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,012
  3 Јануари 2019
  Машко
  Планирам да нарачам JDS Labs Atom појачало за слушалки. Ме интересира дали некој од вас знае која е стапката за царина и ДДВ на појачала за слушалки? Денес сум во ептен мрзливо расположение да барам... :carefree:
   
 7. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  543
  385
  9 Февруари 2012
  Машко
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Anker Roav F2 ден и ноќ разлика во ФМ сигнал и квалитет со останатите кинески шитови, два пробав пред да го земам овој, сега сум супер задоволен, кристално чист звук и плус има апликација за мобилен.

  Знам дека Oktar пиша дека нема квалитетен фм предавател но моја перцепција е дека квалитетот на звукот е скоро ист како ЦД плејерот вграден во колата или како да слушаш Антена 5. Според мене сосема солидно но секако се согласувам дека AUX е подобро решение.
   
  dzunko, Deksa и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  543
  385
  9 Февруари 2012
  Машко
  Problemot e sto za da stignam do AUX-ot treba da ja otvoram cela maska (ajde i toa ke go napravam) ama posle treba da ja busham za da izlezam so kabelot niz nea, pa kojznae kaj ke go smestam :(
  Zatoa ova so upaljacot mi bese po prakticno.
   
 10. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Прашував едно време за surround звучници да поврзам на ПЦ, но ништо не бидна, односно се одложи тоа.
  Матичната е следна Asus ROG STRIX Z390e. Слика од битниот дел е следна.
  [​IMG]
  Слика од тип на звучник е следна.
  [​IMG]

  Прашањето е следно. Дали 3x RCA to 3.5mm кабли (FR/FL, RR/RL, Sub/Cen) поврзани соодветно во ПЦ во Line Out, Rear и C/Sub ќе дадат surround звук. Такви кабли би се купиле одделно. Овие типови на звучници најчесто доаѓаат со еден таков кабел, кој би се поврзал во AUX, но познато е дека AUX освен 2.1, ништо повеќе не дава.

  Овие типови на звучници не се водат како ПЦ, a евентуално купување на звучници, би сакал да биде на посолидни.
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,012
  3 Јануари 2019
  Машко
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Според страна 2-18 од упатството на твојата плоча може:
  20200305_002623.jpg
   
  На icemaher и goranzoran им се допаѓа ова.
 13. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Адаптеров го има секој влез, кој што го има и матичката, така да би бил непотребен.
  [​IMG]
  Еве класичен 5.1. за пц, кај кој што во Input се поврзуваат баш 3.5мм со 3,5мм во ПЦ, додека во Output со RCA кабли си се поврзува секој звучник.

  Разликата е што кај првите, би требало да се изведе поврзување со RCA to 3.5mm, додека кај вториве звучници, се иде директно со 3.5 to 3.5mm кабли. Дали првите би дале surround, затоа што кај вториве сигурно ќе биде.

  п.с. Некој бил побрз со одговор, кај што надополнив со прашање.
  п.п.с. Можеби и може според упатството, но пак е збунувачки. Дури и во примерот се работи за 3.5mm to 3.5mm..
   
 14. icemaher

  icemaher
  Intern

  38
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  Дали овој BT-ресивер ќе врши работа ако му пратиш звук преку BT од тв до него вклучен во aux да пренесе стерео звук до hi-fi system.
  Пример гледаш youtube / филм на тв, преку BT пуштиш да оди звукот и овој ресивер го пренесува звукот на стерео систем.
  Мислам дека може, само да се осигурам.
  Дали доаѓа со него и 3,5 кратко кабелче и усб за полнење на батеријата?
  На овој од техномаркет гледам на сликите дека идат со него.
   
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  И да може, звукот ќе ти доцни и ќе биде асинхрон со сликата.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 16. icemaher

  icemaher
  Intern

  38
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  Проверено преку јутјуб нема гајле, супер е.
   
  Последна промена: 5 Март 2020
 17. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  препорака за DAC/headphone amp до $100? ги гледав ова и ова.
   
  Последна промена: 8 Март 2020
 18. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Ти треба со батерија или desktop?
   
 19. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  за пред пц ми е, така да батерија небитно.
   
 20. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  За какви слушалки ќе го користиш, сакаш да има потенциометар за гласност?
   
 21. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  да, многу битно. моментално со HD215, понатака најверојатно m40x/DT 770
   
 22. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Во тој случај ти препорачувам Fiio K3.
   
  На Steam. и TheMarshal им се допаѓа ова.
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,236
  3,616
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
 24. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Ова е амп само и кај нас би дошло околу 150е
   
  На Necromancer и TheMarshal им се допаѓа ова.
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,012
  3 Јануари 2019
  Машко
  Околу 350-340 евра би требало да дојде комбото Modi/Magni со достава и сите останати давачки до Македонија.

  Исто така, доста битна работа е, дека доколку им пишете на mail на Schiit Netherlands, можат да ви го одбијат ДДВ-то.
   
  На Necromancer и martinmax им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...