1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,231
    3,590
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Фулата и Хел, поскапиот се и двете :)

2. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Најдов скоро нов Sabaj D5 по добра цена, го користам главно преку балансиран кабел. Не мислев дека до толку може да го смени звукот (на подобро) на некои од моите on-ear слушалки.

Balanced 231mW (300 Ω)
    Single end 58mW (300 Ω)

Можеби најевтиниот балансиран DAC/појачало.

На MadBuldog, Necromancer, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. isos@

[email protected]
    Intern

7
    1
    16 Декември 2019
    Машко
  4. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    За каква потреба? Може напиши повеќе инфо следен пат за да добиеш конкретен одговор.

Многу е тешко да најдеш солиден ресивер од овој тип по добра цена, особено што цената воопшто не игра улога.

Пример 1 ($2200) и пример 2 ($4500), прескапи уреди кои технички не задоволуваат основни аудио стандарди. Не верувам дека Marantz SR 5012 кој го постираше погоре ќе биде нешто подобар.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  5. isos@

[email protected]
    Intern

7
    1
    16 Декември 2019
    Машко

Na pocetok da se koristi 2.1 za ponatamu 5.1 so tek na vreme i budzet :) bi se koristel za domasna upotreba. Cenata e tuka nekade so Denon 2600

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

602
    567
    26 Јуни 2012
    Машко
    Предлог жичани слушалки до 100еу? Имам бежични, си имаат предности ама не ми е звукот по ќеиф баш. Може на ново или пак на старо, но да ги има кај нас за набавка.
    Највеќе што ги гледав по нет беа Audio Technica m40x и m50x незнам кај нас како се со цени.

7. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,320
    2,033
    13 Јануари 2014
    Машко
    M40x можда, ама M50x за 100е кај нас тешко. Прашај во Амски за Sennheiser HD559 ако немаш ништо против open back, имав прилика да ги слушнам пред некое време и солидна опција се. Европската цена им е 99 евра, Амски од мое искуство оди по таа цена, можда ќе добиеш и некој попуст.

EDIT: Амски ми ги понуди и HD280 Pro, исто околу стотина евра беа, ама мене не ми беа по мерак баш.

MadBuldog, TheMarshal и на G4M3R им се допаѓа ова.
  8. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

602
    567
    26 Јуни 2012
    Машко
    Фала ти на одговорот. Околу 100еу ми е буџет за старо или ново, поради тоа ги спомнав инаку видов дека се 50тина долари поскапи m50. Како и да е не сум фиксиран баш на тие модели и ќе ги разгледам овие што ги посочи.
    Пребарав некои и на странава на Артист. 7400ден се m40x, а и овие ми фатија око Shure SRH750 DJ
    дека ми се баш околу ценовниот ранг.
    Вака на review личат океј https://www.thomann.de/gb/shure_srh_750_dj.htm

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

622
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Кажи ни повеќе околу тоа, која би ти била намента. Дали стриктно за музика или планираш да гејмаш со нив (по никот претпосдавувам дека да).

Лично, мислам дека сугестијата на @fuzzjaw за Sennheiser HD559 е солидна. Ако располагаш со малку пофлексибилен буџет, би ти предложил да идеш со Sennheiser HD599. Кај Амски се превисока цена 200Е, што е претерано бидејќи на запад се движат околу 130-140 евра. А додека HD559 кај него коштаат 99 евра и на тоа сигурно би ти дал -10% попуст. Генерално правило нека ти биде, дека со 2-3 реда муабет скоро сите даваат по 10% попуст.

HD 280 PRO би ти била добра опција со благ Equalizer. Трето, разлгедај што имаат и во Vision, услужливи се, имаш опција и да тестираш слушалки кај нив. Beyerdynamic DT240 Pro може да претставува добра опција за тебе. Ако решиш да додадеш уште 40е ќе можеш да купиш и DT770.

Сеа ради Коронава е зезнато. Ама мој совет ти е да појдеш до сите продавници, да чуеш и да одбереш која слушалка ти се свиѓа најмногу. И не заборавај, дека во секоја продавница некој користат FLAC фајлови, некои ќе ти пуштаат музика од YouTube. Па можеш да се излажеш дека некоја слушалка звучи подобро, само поради изворот. Па внимавај и на тоа.

И ако немаш соодветно појачало, не зимај слушалки што се над 30-40 Ohms.

MadBuldog, gokica и на G4M3R им се допаѓа ова.
  10. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

602
    567
    26 Јуни 2012
    Машко
    Ти благодарам на исцрпниот одговор.

Примарно за музика, за гејминг воопшто не ми е битно. Околу буџетот сега за сега толку имам одвоено за слушалици, можеби во иднина би земал нешто подобро. Но сега отприлика гледам до 6-6.5к.
    Опцијата за слушање на лице место е супер, нудат во повеќето продавници? Ќе појдам по продавнициве но како што кажа со ситуацијава малку лимитирачки е во моментов...

За појачалце имам, но да најдам добри price/performance слушалици. Генерално добив идеја што да барам од вашите предлози, па ќе се водам по тоа. Вака по интернет кога пребарувам излегуваат купишта модели а кај нас пак е многу мал изборот. Но сепак ќе разгледам што како.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Види ги и Philips SHP9500 (график). Наводно прилично добра слушалка за парите, неутрална, не сум ги пробал. Селерот има продадено повеќе од 400 и има добар рејтинг, така да не верувам дека се фејк. Ако случајно не се оригинални, имаш право на поврат на парите во согласност со полисата на Али.

Последна промена: 21 Март 2020
    На MadBuldog и TheMarshal им се допаѓа ова.
  12. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

622
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Добар е изборот и кај нас за до 100€, само треба да се акаш по различни продавници раштркани низ цело Скопје. :D

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nikola_bb

nikola_bb
    Gaining Experience

300
    67
    14 Август 2009
    Не сум некој аудиофил ама ми се праи мерак понекогаш за аудио опрема. Моментално имам постаро NAD појачало и посебно NAD тјунер. Звучници имам ELAC и сум задоволен како звучи комбинацијава. Сепак се ми е на старо земено и во солидна состојба.
    Налетав на едно лампашко појачалце, јас мислам дека вреди за парите ама па и не се разбирам толку. Еве и линк: AMPLIFIER HTA-500B SILVER TAGA

Сакам мислење од поискусните дали е ок за парите

14. wolverine

wolverine
    On your way to fame

793
    679
    27 Јуни 2012
    Некој да предложи добри слушалки што ги има кај нас со микрофон ми треба за конференции и понекогаш гејминг? Буџет од прилика 2000-3000 денари. Фала.

15. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

640
    411
    28 ноември 2014
    Машко
    Вечити студент
    Најдобар начин за пуштање музика од мобилен/лаптоп на појачало а притоа да не го губи многу звукот? Имам bluetooth receiver, не е тоа тоа. Дали можеби wifi receiver e подобар?
    Кабелот дава најдобар звук секако.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

16. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

914
    728
    29 Март 2011
    Некое добро мобилно Појачало за Android како на сликата нешто Сакам да го зацврстам на силиконска маска по можност да има и вградена батерија предлог ? 1948404124-89698824.jpeg

Испратено од SM-G9770

На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Chromecast Audio со оптички тослинк кабел.

Meizu Hifi Pro од AliExpress.

18. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

622
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    За тие што ве интересира, најбоље цена има во Сетек.

Андреј, gokica и на mkiptv им се допаѓа ова.
  19. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

836
    281
    18 ноември 2013
    Машко
    Мислење некој за CCA C12. Ги гледам по интернетот ги фалат доста, еден другар има KZ ZS10 Pro (KZ е parent компанија на CCA) и доста ме бендисуваат. А на интернетот викаат нешто подобри се од ZS10 Pro.

20. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,562
    3,982
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Некој предлог за слушалки за музика слушање до макс 2000 ден ?
    Најјбитно од све е да не болат ушите после 1-2 часа слушање музика од самото тоа што притискаат слушалките а и воедно да даваат добар звук..

21. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Audio technica ath-m30 и Superlux 681b

22. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Генерално многу сличен тјунинг имаат како што гледаш подолу, ако ти се допаѓаат KZ ZS10 Pro голема е веројатноста дека и CCA C12 ќе ти бидат ок.

Ако гледаш нешто во повисок ценовен опсег ѕирни ги Moondrop Starfield.

На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Излезе нова слушалка од QCY, модел T4. $20 моментално.

Разликата од претходните модели е што нуди 10-band еквилајзер, нов чип и некои пресети во апката. Ова е прв евтин блутут модел кој нуди EQ, не сум видел слично во оваа класа. Така да има простор за маневар :)

Ги нарачав од AliExpress па ќе видиме кога ќе стигнат.

На Скоти, Necromancer, Noumenon и уште 2 други им се допаѓа ова.
  24. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

42
    39
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент / Software Engineer
    Поздрав дечки!

Ми треба малку помош за наоѓање на неколку делчиња аудио опрема за микрофон бидејќи сум малце не квалификуван за тоа. Пред се барам USB Микрофон во стилот на Samson G-Track Pro со сите поврзни делчиња што би ми требале. Како што се држач, shock mount, pop filter итн.

Доста од времето го поминувам на состаноци, работа со клиенти преку интернет, гејминг, Дискорд итн. па ми треба малце по професионален сетап освен слушалици. Пробав да ѕирнам на интернет но многу од продавниците не ги има или пак тоа што им е на залиха не е упдејтувано со години.

Фала однапред!

25. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

622
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Røde NT-USB PRO. Го има во Артист, околу 160 евра би требало да биде. Имаа и некој модел од Audio Technica на лагер.

Beyerdynamic Fox во Vision, околу 150-60 евра би требало да биде.

И во Анхоч и Галерија имаш нешто од Razer. Мислам дека има и Natec. Колку се добри везе немам. Natec се по 40-80€.

Јас имам Røde NT-USB и задоволен сум, го користам за снимање туторијали, состаноци и комуникација со клиенти.

На MadBuldog и Nostradamus им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...