1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,313
  26 Март 2016
  Даскал
  Не се разбравме. Инаку да, тој е планот.
   
 2. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Barem stavi gumce sto lepi od dvete strani za kolku tolku da e postabilno.
   
 3. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Има шанси да го смениш планот? Во најмала рака, да ги свртиш обратно?

  Во најдобар случај, да склопиш нешто сосема различно?

  Во домашни услови, наједноставно за изведба е потпора со 3 ногарки, затоа што (1) е најстабилна во однос на површината која ја зазема, и (2) лесна за нивелирање.

  Мониторите се машини за вибрација. Дури и ако не паднат при работа од овака поставени сталаци, лесно ќе ги кутнеш штом се закачат со рака/кабел/облека.
   
  Oktar, MadBuldog, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,313
  26 Март 2016
  Даскал
  Ете како испаднаа. Треба само да се бојадисаат или наново да се направат со поубаво дрво.. IMG_20200402_182853.jpg
   
  На Tegla, Скоти, architect и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лошо,
  Долните плочи од постољето замени ги барем со иста димензија како горните.
  Претпоставувам дека се зашрафени и нема да имаш проблем да ја направиш замената.
   
  На Андреј и mdeni им се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,313
  26 Март 2016
  Даскал
  Ради стабилност? Инаку заштрафени се да. А и стабилни се океј, со рака мрдав проверувам немаше гајле. Ако освен тоа мислеше на друго, кажвај да менам.
   
  Последна промена: 2 Април 2020
 7. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, истото и други членови погоре ти го посочија тоа.
  И да, препорачливо е наместо една ногара да има три, како оние малите троножни столчиња.
   
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,313
  26 Март 2016
  Даскал
  Ќе го тестирам тоа. Па ако треба ќе се адаптира. Засега нема гајле, ама голема е веројатноста да направам други поубави со некоја идеа „позајмена“ од пинтерест. Затворено е се дрво неам дома убаво.
   
 9. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Nesto novo, nesto staro, IMG_20200204_134744_resized_20200204_020324819.jpg no vo ove vreminja neophodno bar za mene.
   

  Прикачени датотеки:

  Chicco69, InSides и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 10. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  R2R? Како звучи?

  Кој е транспортот?
   
 11. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Transportot e Shigaclone klon na 47 labs.
  Dacot e uste nov no vekje pokazuva ogromen potencijal. Ima nekoja magija,scenata e nekolku metra pozadi zvucnicite bas kako da si na koncert,tonalno e mnogu realisticen priroden. A terminot black background sto go citam so godini po kritikite tek sega svakjam sto znaci(tesko e da se opise) Momentalno go slusam preku usb i Tidal.
  Transportot ne sum go vrzal seuste.
   
 12. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Она со Sanyo транспортот од JVC boom-box-ови? Користеше готови плочки за серво или свој развој?
   
 13. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Se e od JVC samo napojuvanjeto e dodadeno.
   
 14. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Одлично изгледа! Локално направен? Повеќе детали? :)
   
 15. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Da se e kaj nas napraveno od cnc do eloksiranje. Sega koga razmisluvam kolku vreme sum otepal na ova me zaboluva glava(znaes i ti sigurno kako e)
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  643
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Освен ЗЕЦ (Капиштец) каде на друго место во Скопје можам да најдам 10” бас?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  БТ Електроник.
   
  На MadBuldog и mkiptv им се допаѓа ова.
 18. IgorYNWA

  IgorYNWA
  Intern

  18
  5
  22 oктомври 2014
  Машко
  Предлог слушалки до 2000 3000денара мах. Претежно за гејминг, исто и маус до 2000денари .
   
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  636
  975
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не би ти препорачал да земеш калисчна гејминг слушалка. Туку, да се префрлиш на слушалки од посериозни брендови. Еве неколку сугестии:

  Phillips SHP9500 (перверзија се за гејминг, ако ти се чека) - https://www.aliexpress.com/item/32833416556.html

  AKG K-72 - Аудио Центар Болин (на оваа цена имаш 20% попуст моментално)

  Или можеби Samson SR850 (можеби ги има во артист). Треба да провериш тоа. Мислам дека некој од членовите имаше напишано рецензија за нив.

  @martinmax - продавaше AudioTechnica M30, што е добра слушалка. Па и тоа може да ти биде една од опциите.

  Но, ако се имаш одлучено за гејминг слушалка. Додади уште 600 денари и иди на Steel Series Arctis 1. Генерално со equalizer можеш да извадиш солиден звук од нив.

  А за маус, ја имаш утнато темата.
   
  На WeiWuWei и MadBuldog им се допаѓа ова.
 20. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  173
  88
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  А за музика ги бива ли овие? Се навлеков сега заради дизајнот ;/

  Иначе 4679ден испаѓаат на линкот од алиекспрес, според тебе вредат ли? Или 10 дена ќеф после жали парите
   
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  636
  975
  3 Јануари 2019
  Машко
  Зависи од тоа колку често си на слушалки. Рецимо, јас често гејмам и слушам музика со слушалки. За мене вреди.

  Прв пат слушам некој да каже, 10 дена ќеф да има за слушалки. Па не е тоа играчка. Сепак, добри слушалки ќе те служат со години.

  Имам Beyerdynamic DT770 - еве 6 месеци ги користам.

  На што слушаш музика моментално - звучки или слушалки?
   
  На NikolovskiM му/ѝ се допаѓа ова.
 22. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  173
  88
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Слушалки
  Гледам ривју сега ова филипсот open-back, не сум имал такви до сега, вика скоро као звучник ти се 30% од тоа што го слушаш внатре излегува надвор
  Ми треба повеќе бас, она да ја осетиш музиката како ти се шета низ главата е тоа ми треба

  Каков е тој иновативен бас рефлекс систем на овие Beyerdynamic DT770?
   
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  636
  975
  3 Јануари 2019
  Машко
  А?

  Ништо не те разбрав. Ако сакаш само бас да ти тропа, не гледај вакви слушалки, купи си било кој модел на Anker и не се замарај. Само пази басот да не ти го извади мозокот од многу шетање низ главата.
   
  На ivan88 и WeiWuWei им се допаѓа ова.
 24. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  US $35.41 30% OFF|Anker Soundcore Life Q10 Wireless Bluetooth Headphones, Over Ear and Foldable, Hi Res Certified Sound, 60 Hour Playtime|Bluetooth Earphones & Headphones| | - AliExpress
  Ако ти треба бас, ова земај го, за парите вредат. Ги имам веќе 2 недели и не се лоши, најбитно од се, батерија држат премногу. Она што мене не ми се свиѓа( тебе може ќе ти се свиѓа) е екстремниот бас, дури има и копче да се појача, мозокот да ти го размести.
  Користам и Аudio Technika ATH- M50X и нормално нема споредба, меѓутоа некогаш сакам да слушам и на Анкерот кога слушам некој песни со повеќе бас.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 25. IgorYNWA

  IgorYNWA
  Intern

  18
  5
  22 oктомври 2014
  Машко
  Нешто како
  Е Shark gaming Kugo или Koto ги има во ddstore
  гледам и на редрагон има попуст во галерија тие моделе не се добро ?
  оти некако многу пари ми е моментално не сум во состојба да давам 3000 4000 денари на слушалки?
  дали да гледам воопште такви модели или не вреди?
   

Сподели

Вчитување...