• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

windows 10

 1. G4M3R

  Проблем со апдејт на Windows 10 Pro (1909)

  Очигледно виндоусов што го имам моментално, има мака со апдејти. Сакав да го донесам на најновата верзија, која претпоставувам е 21H2. Моментално е заглавен на 1909, по историја со последен апдејт направен на 16.05.2021. Оттаму навака сам не наоѓа апдејти. Во меѓувреме пробав скоро се што знаев...
 2. Глупав

  Windows 10 активација

  Не пребарував на search бидејќи темава горе доле флуктуира претпоставувам со информации. Исто така не се запознав претходно колку е легална за форумов, меѓутоа претпоставувам дека е многу повеќе легална отколку Активатор. Прашањето ми е... кој е најбезболен и најсигурен начин за активациски...
 3. champagnepepe

  ReviOS - Barebone Windows 10 for Gaming

  Не ви треба ни LTSC , ниту custom модификации на самата виндоус инсталација. Доколку гејмате, пробајте го ReviOS. Нуди се што ви е потребно, со сите модификации, изгасени процеси и сервиси + mousefix + power plans + зголемена приватност + full admin permissions без виндоус телеметријата од...
 4. Roxas

  Toshiba Satelite c50d

  Користеше windows 8 64-bit предходно и скоро 100% од рамот беше искористен. Го избришав тој оперативен ситем и сакав 10-ка да ставам 32-бит бидејки имам 2 гб рам. Кога го избришав во биос си остана енаблирано secure boot и UEFI, но никако да го препознае хард дискот ниту пак УСБ-то. Checking...
 5. rotkiv

  Дали да надоградам рам?(лаптоп)

  Користам Lenovo Y530, повеќето од времето користам околини како Android Studio, Visual Studio, понекогаш некој од Adobe програмите (Photoshop, Illustrator, итакодаље). Програмите функционираат 90% од времето без никаков проблем, единствено имам приметено во тие 10% рамот ми е преплавен од некои...
 6. JensenInterceptor

  Како да знам дека инсталирам со UEFI, Windows 10?

  Имам мултибут УСБ и еден од инсталерите е Виндоус 10 Про. На крајот на името му стои „bootmgr at root“. Иначе јас веќе го инсталирав на мојот нов Леново лаптоп, но требаше да се направи надградба на драјвери. Отидов на сајтот на Леново за дравери, укуцав за кој модел на лаптоп, и кога дојде...
 7. BlackOuttheWoRlD

  Windows 7 или 10 имаа ли купено некој?

  Здраво другари Дали имате купено windows лицензиран,без пиратски кракови.. Мене ми треба виндовс 7 64 битен,доколку некој го имаа купено,може да ми го позајме? Или пак виндовс 10 64 битен,без разлика на виндовсот оргиналниот купен,нема да биде копиран од моја страна или уплоадиран,може да си...
 8. JensenInterceptor

  Не можам да го уштекам Виндоусот на Убунту?

  Дуал буут десктоп ПЦ, Убунту 16.04, 64 битен, Виндоус 10, 64 битен. Не можам да го уштекам драјвот на Виндоус. Еве што ми дава Error mounting /dev/sda2 at /media/username/someletters: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2"...
 9. JensenInterceptor

  Можам ли да го наместам Виндоус 10 да покажува слики од МК на почетен екран?

  Ми се свиѓа идејата за прикажување слики од светот кога се пушта Виндоусот. Но многу ми се рандом, а би сакал да гледам слики од Македонија. Чепнав тоа поставките малце, ама се чини дека само Windows Spotlight е дозволено. Дали со некоја хакерска финтица, дали во регистар или со Кортана, можам...
 10. JensenInterceptor

  Системски часовник на Виндоус 10?

  Не знам дали е нешто до мојов компјутер, БИОС батеријата или Виндоусов сам го чита времето од Интернет и си го мести да биде, 2 саати назад, или 1, како ќе му текне. Ако може некој совет? Да откријам дали е до Виндоусот? Сум го местел сам ама пак си го изместува по свое :)
 11. MacedonianBoy123

  Проблем со Intel HD 520 - Windows 10

  Здраво, имам лаптоп со овие спесификации: Intel HD 520 графичка, 8 гб рам, i5 6200U, 256 SSD. Често од кога ке го уклучам после 5-10 мин има лаг 1-2 delay на отварање фолдери, аппликации, нови таботи... Не е вака баш секогаш но е премногу често, кога ке го рестартирам лаптопов пак се се враќа...
 12. JensenInterceptor

  За што се користи English INTL?

  Хмм, навикнат сум на амерички енглески каде shift + наводник печатат наводник(") во текст уредник, а не мајмунче(@). Меѓутоа, еве гледам као да не може да се тргне УК енглески, а и кога притискам alt + shift се менуваат само МКД и ENG UK, ама не и ENG INTL(енглески меѓународен). Ок, додадов...
 13. JensenInterceptor

  Склад за код/фајлови/податоци достапен и од Виндоус и од Убунту?

  Комјутерчево ми е дуал бут, Убунту 16.04 и Виндоус 10. У главно важи правилото, Убунту чита се што е Виндоус, Виндоус чита само Виндоус, а Линуксот го дава како непозната партиција. Сакам да направам некакво решение, да инсталирам Visual SVN Server или Git сервер, дали на посебна партиција...
 14. JensenInterceptor

  Убунту 16.04 заедно со Виндоус 10

  Сакам два система на компјутеров. Знам дека секогаш е добро прво Виндозе па Убунту ама ете сеа е обратно. 1. Инсталирав Убунту 16.04, 64битен. 2. Направив бутабилно УСБ со Убунту за да ја смалам партицијата на која истиот беше инсталиран. Сега имам 400ГБ не форматиран простор. 3. Направив...
 15. JensenInterceptor

  Дали избрав добро - инсталација на Виндоус 10?

  Сакам да инсталирам Виндозе 10. Дали избрав добро? 1. Edition = Windows 10 anniversary update -> Windows 10 2. Language = English International 3. 64 bit Ок, за точка 2, 3 јасно ми е но првото ми е енигма. Не знам што е тоа Windows N и Windows Single Language? Single Language значи дека само...
 16. JensenInterceptor

  Колкав УСБ драјв е доволен за Убунту 16 и Виндоус 10

  Не купив ДВД-РОМ драјв бидејќи освен за инсталирање, за друго ништо не го користам. Затоа правам бутабилни УСБња. Сум направил до сеа мултибут усб драјв и би сакал да имам едно УСБ со Убунту и Виндоус 10 да ми стои така за црни дани. За мултибут еве: How to create a bootable USB with multiple...
 17. JensenInterceptor

  Дали да купам Скајлејк процесор, а да го вратам/продадам Кабилејк процесорот?

  Иако компјутерон ми е стар само недела ипол, и сеуште не сум ја искористил/научил моќта на i5-7500 Kaby Lake процесорот, читајќи ги форумиве и Интенетов сфатив дека Виндоус 7 нема да работи на овој процесор бидејќи нема да има драјвери за овој ОС. Сакав нов ПЦ за учење и за играње. Сакав да му...
 18. JensenInterceptor

  Кој Виндоус е најдобар во моментов за развој на C#/C++ десктоп апликации?

  Во размислување сум да купам лиценциран Виндоус за домашен компјутер и притоа ќе работам као фриланцер. Ќе кодирам C#/C++ апликации. Имам во моментов Убунту 16.04, 64 битен и знам дека може да се куца и C# и C++ во Убунтуто. Има нешто што се вика Моно за C#. Но као фриланцер е добро да имам...
 19. H

  Аудио драјвер за iMac 2010 godina za Win10

  Потребен ми е аудио драјвер за iMac 2010 godina za Win10, дали можеби некој го имал сличниов проблем и го решил? Со упдате на iMac 2010 година на Windows 10, се си работи супер, само аудио драјверот не работи...
 20. steelseries

  T-home optika 50 down / 50 up

  Здраво, Сакам да ми дадете некој совет што да правам во случајов. Користам windows 10 pro секогаш (up to date) кој што секогаш го tweak на ист начин без да има некој проблеми исклучувам services и слично.. Пред 1 месец имав 15-25 пинг на CS:GО, но последно време не паѓа испод 50,60 ping...
На врв Дно