1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Toshiba Satelite c50d

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Roxas, 1 Април 2020.

 1. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Користеше windows 8 64-bit предходно и скоро 100% од рамот беше искористен. Го избришав тој оперативен ситем и сакав 10-ка да ставам 32-бит бидејки имам 2 гб рам. Кога го избришав во биос си остана енаблирано secure boot и UEFI, но никако да го препознае хард дискот ниту пак УСБ-то.

  Checking Media [Failed]

  Го изгасив secure boot и сменив UEFI со легаси биос, ги препозна хдд и усб-то, но јавува грешка при копирање на фајлови во инсталацијата.

  -Сменив ХДД и ставив ССД. Ист процес од погоре, пробав секакви можни комбинации во биос. Или Checking Media [Failed] или воопшто не ги листа како бутабл опции, или грешка во инсталација.

  Алатката која ја користев е MediaCreationTool и Rufus.

  Проблемов ме мачи веке два дена и имам уште 5 саати да го решам. FIRE AWAY !!!
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Кога правиш бутабилно усб со вин10 избери gpt место mbr и пробај.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  T.e. Rufus од пред извесно време по дифолт користи UEFI, за Legacy Boot треба да избереш MBR. Исто и хард дискот треба да ти е партициониран MBR, а не GPT, но првин обиди се со Rufus како ќе помине инсталацијата.
   
 4. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Кај руфус кога ке одберам GPT ми дава само еден начин, а тоа е преку УЕФИ, кога ке одберам МБР дава само Legacy. SSD-то е во MBR.

  Овој код го добивам без обзир на колку пати ке симнам windows или колку пати со руфус ке го направам bootable. Пробав и со 1903 и со 1909 верзии
  [​IMG]
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Од каде ти е Windows-от преземен. Проба ли да го изгуглаш ерор кодот?
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од Махер :D пишал дека е со MCT

  @Roxas пробај со друго УСБ

  Да бидам попрецизен,
  1. Друго УСБ
  2. Secure boot off - UEFI ON
  3. Rufus GPT, симни 64 битна верзија не инсталирај 32

  32 битна верзија не троши помалце рам. Имаш малку рам дури и за стандард од пред 10 години. Или надгради рам или смени лаптоп со 2 неможе.
   
  На Roxas и bxxxn им се допаѓа ова.
 7. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Го решив проблемот после преку 30 пати правење на Bootable УСБ го прифати, ставив 64-bit после осмиот пат го оставив без да го гледам и ваљда виде дека сум при крај со живци и го прифати.

  Земав друго УСБ ARMac, пробав и со него ми јавуваше исто грешка при инсталација. Оперативниот систем е симнат од Microsoft со MediaCreationTool.

  Марфи, ако постои шанса да се деси нешто, ке се деси. Мене време ме бркаше.

  Поради lack of skills ке кажам дека се реши случајно, иако во овие работи не може случајно :D
   

Сподели

Вчитување...