• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој Виндоус е најдобар во моментов за развој на C#/C++ десктоп апликации?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Во размислување сум да купам лиценциран Виндоус за домашен компјутер и притоа ќе работам као фриланцер. Ќе кодирам C#/C++ апликации.

Имам во моментов Убунту 16.04, 64 битен и знам дека може да се куца и C# и C++ во Убунтуто. Има нешто што се вика Моно за C#.

Но као фриланцер е добро да имам бар Виндоус Хоум врста.

Сега гледав цениве во нашиве комп. продавници, и забележав дека полека се префрлаат на Виндоус 10. Во Анхоч сеуште има Виндоус 7 професионалецот и кошта 9 и нешто илјади. Виндоус 10 Хоум е 6 и нешто илјади.

Кога вие би се бавеле со развој на десктоп апликаиции на Виндоус во овој момент, кој би го одбрале, Виндоус 10 Хоум(ќе заврши работа?), Виндоус 10 или Виндоус 7 професионалната врста?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Последна промена:

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,134
3,355
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
10 :)
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,862
3,957
Kupi si dva originalni( i 7ka i 10ka) za okolu 1000 den komplet na ebay se prodavaat. Legitimni, od prva raka. Nemoj da se budalis da davas stotici evra za gjubre od operativen sistem kako sto e windows 10. Jas 10ka pro kupiv za okolu 400 denari. Posle dolga upotreba se resiv sepak da ja cuvam kako tret opeativen isklucivo za da mozam da ja igram Forza 6 Apex...Pa zakluci si sam. Osven za igri i Dx12, seriozen covek ne stava 10ka kako primaren sistem za rabota. Nikako!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
o_O
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,446
14,394
Јас иако ја мразам Десетката „из дна душе“ сепак како на девелопер му препорачувам да користи исклучиво десетка за креирање и испитување на програмите.
Trusteed Instaler, процесот кој ги надгледува инсталациите и активирањето на програмите, е опак и не-еластичен сервис со кој треба да се излезе на крај по сите правила на Microsoft.

Од друга страна препорачувам виртуелни машини од Vista наваму. XP се користи само ако се мора (стари книговодствени програми на пример, стар LPT или Serial хардвер итн.)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Било кој, сите се добри
 

nanorocks

Intern
29 март 2018
16
15
Skopje
Velis desktop aplikacii na windows, sovet od mene pogledni gi poslednite statistiki za najkoristeni windows sistemi nizz godinite i odgovorot mislam deka sam ke go dobies. Poentata mi e ako pravis aplikacii gledas i da raboti na najvekje masini. Momentalno win10 e prv pa win7 pa ostanato. Toa e moeto glediste. Pozz

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,020
Мислења
854,721
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно