• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали да купам Скајлејк процесор, а да го вратам/продадам Кабилејк процесорот?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Иако компјутерон ми е стар само недела ипол, и сеуште не сум ја искористил/научил моќта на i5-7500 Kaby Lake процесорот, читајќи ги форумиве и Интенетов сфатив дека Виндоус 7 нема да работи на овој процесор бидејќи нема да има драјвери за овој ОС.

Сакав нов ПЦ за учење и за играње. Сакав да му ставам Виндоус 7ката, Старкрафтот и да уживам.

Еве гледав некои постари игри као Старкрафт 2 не работат добро на Виндоус 10.

Ама ете кој не чита има во нозете и во џебот, што ми викаше учителот од основно.

Што велите дали во Сетек би направиле замена за друг процесор исто i5 ама Sky Lake или ако немаат на лагер ќе мора да го продавам новиов?

Или замена/продажба не е баш паметна идеја?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,836
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
Не е проблемот дека 7 нема да работи на Каби, туку дека нема да може да се апдејтува. Планираш да го апдејтуваш Виндоусот ? Веројатно не. Не го продавај процесорот само за една игра.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е проблемот дека 7 нема да работи на Каби, туку дека нема да може да се апдејтува. Планираш да го апдејтуваш Виндоусот ? Веројатно не. Не го продавај процесорот само за една игра.
Чекај чекај.... Ај повтори? (no sarcasm)
Зошто да не би можел да се апдејтува Windows ради процесорот? Ова некаде стварно го изјавиле? А ќе се инсталира 7-ка на Каби лејк?
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Можеш да играш SC без проблеми. Јас ја скршив од играње на Win10
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
А да ја земеш Starcraft remastered ?
Абе сеа, знам дека извадија преработка на првата игра ама јас сум повеќе на двојката. Не дека не можам и првата.

Двојката има модови, кооп и достигнувања и добиваш сликички за достигнувања.

Плус играм и други 3Д игри као Хироус оф да Сторм. Оваа ти е правена со истиот двигател(енџин) со кој е правена Старкрафт 2.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Абе сеа, знам дека извадија преработка на првата игра ама јас сум повеќе на двојката. Не дека не можам и првата.

Двојката има модови, кооп и достигнувања и добиваш сликички за достигнувања.

Плус играм и други 3Д игри као Хироус оф да Сторм. Оваа ти е правена со истиот двигател(енџин) со кој е правена Старкрафт 2.
Старкрафт 2 си вози без проблем на вин 10.Незнам зошто уопште праите муабет на темава

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
214
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
Мислам дека во СЕТ менуваат најкасно недела дена од купување на производот, после тој период, мислам многу тешко дека ќе прифатат замена.
Башка имаш милион workarounds за Starcraft 2 на Windows 10.

И јас се мислев дали да ставам Windows 10 на постара матична, демек нема поддршка вамте тамте, ама еве скоро месец дена немам ни crash, blue screen, а сите програми и игри си идат без проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
  • Ја почнал/а темата
  • #11

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Чекај чекај.... Ај повтори? (no sarcasm)
Зошто да не би можел да се апдејтува Windows ради процесорот? Ова некаде стварно го изјавиле? А ќе се инсталира 7-ка на Каби лејк?
Немам цеде-ром драјв, ме зеза Виндоус 7 инсталацијата, бара драјвери за матична плоча. Имам лаптоп па ќе пробам да уштекам цедето за драјверите преку лаптопот мрежно.

Баш ме занима дали ќе работи седмицата.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Човеку ако толку ти треба 7 инсталирај го во виртуелка. Профит!!1!1!
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Јас ја играм кежуал сингл-плеер на вин10, можам да ти кажам дека нема никаков проблем, или со било која друга игра АА наслов.
Disable Windows 10 Game DVR - ова знае некогаш да прави проблем, но едноставно го исклучуваш на почеток и тераш.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,836
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
Чекај чекај.... Ај повтори? (no sarcasm)
Зошто да не би можел да се апдејтува Windows ради процесорот? Ова некаде стварно го изјавиле? А ќе се инсталира 7-ка на Каби лејк?
Unofficial Patch Unblocks Windows 7 and 8.1 Updates for Kaby Lake, Ryzen - ExtremeTech

го имаше некаде изјавено тоа од МС.
 

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
119
52
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Не се глупирај ја тера супер играта тоа фикснато или од старкрафт досега
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,270
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не, заради една игра не се менува процесор.
Ако не оди на Windows 10 тогаш пробај со Windows 8.1 со исклучен UAC

Јас ако ги слушав игрите сега требаше да имам 1080ti
Заради една игра не се прави ништо, али тоа е друг муабет :D :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,524
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно