1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Не можам да го уштекам Виндоусот на Убунту?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од JensenInterceptor, 1 oктомври 2018.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Дуал буут десктоп ПЦ, Убунту 16.04, 64 битен, Виндоус 10, 64 битен.

  Не можам да го уштекам драјвот на Виндоус. Еве што ми дава

  Код:
  Error mounting /dev/sda2 at /media/username/someletters: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2" "/media/username/someletters"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
  Failed to mount '/dev/sda2': Operation not permitted
  The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
  Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
  read-only with the 'ro' mount option.
  
  Мислам дека инсталирав некој софтвер на Виндоус за да Виндоус може да чита Линукс фајл систем. Да не има нешто врска тоа?

  Да Ext2 Volume Manager сум инсталирал...
   
  Последна промена: 1 oктомври 2018
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  326
  293
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
   
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Гледам дека е во небезбедна состојба, само како може ова?

  Го гасам истиот компјутер од еден во друг оперативен систем...
   
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,313
  9,575
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пробај со рид онли да го маунташ, значи после -o стави ro.
   
 5. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Еве слика од Ext2 Volume Loader:

  Ext2VolumeLoader1.png

  Што да направам? Или да го избришам програмов скроз? Ќе се опраи ли?

  И зошто во Убунту го гледам оној од 499ГБ, а Ц: од 390Гб не го гледам?
   
 6. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Зошто само во мод на читање, шо ќе ми го само да го читам. Сакам фајлови да префрлам
   
 7. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  326
  293
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Немој да го гасиш туку рестартирај го и исклучи fast boot опција.
   
  На JensenInterceptor и Oktar им се допаѓа ова.
 8. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Го изгасив тоа фаст бут, сеа Убунту ми бара да направам fsck...

  Не знам како, ми вика
  Initramfs: run fsck from util-linux 2.27.1

  Што треба сега?
   
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,373
  920
  8 Декември 2009
  Ова ми се има појавено заради неправилен shutdown, исклучи фастбут и напрај му правилен shutdown и пак пробај.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Се опраи.
  Извршив:

  fsck /dev/sda5

  Упали Убунтуто. Битно да, фаст бут е зезанцијата.
   
 11. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Кој ѓаол се овие Виндоус 10 скриени фори бе, да тибам тоа... што не ќе им прдне на умот...

  Фаст бут, демек побрзо се пали, а уствари е угасен?? Хибернација??? Мамицата! :oh::oh::oh:
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Не дозволува пристап на swapfile.sys затоа што тука е сместена целокупната RAM меморија (или барем дел од неа) во енкриптирана форма.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...