• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Andrijeski

 1. Andrijeski

  Toshiba Chromebook 2: Збогум Windows, OS X и Ubuntu

  Cisto informativno (posto ne razbiram), kako e ova podobra opcija od gorespomenatiot Chromebook? :)
 2. Andrijeski

  Toshiba Chromebook 2: Збогум Windows, OS X и Ubuntu

  Значи сите лаптопи што немаат Microsoft Windows се бескорисни? :) Те молам најди продавница кај што ги има овие 2 модели и спореди ги :)
 3. Andrijeski

  Toshiba Chromebook 2: Збогум Windows, OS X и Ubuntu

  А не е стрижење да платиш за оперативен систем? :)
 4. Andrijeski

  Toshiba Chromebook 2: Збогум Windows, OS X и Ubuntu

  Мислам дека не е баш предвиден други системи да има, така да неверувам дека е „поддржан“. Останува само да се хакира, иако не гледам поента зошто би ти требал друг оперативен систем за ваква машина. Системот се подига и исклучува за неколку секунди.. Јас си ставив Ubuntu (12) преку Crouton и...
 5. Andrijeski

  Toshiba Chromebook 2: Збогум Windows, OS X и Ubuntu

  Има и бесплатна опција mTorrent, мене ми функционира, иако има багови :) Сепак верувам дека JSTorrent повеќе се исплати за таква мала цена
 6. Andrijeski

  Гори поштата во Скопје

  Според стандарди, треба да има disaster recovery стратегија, така да, ќе видиме во скоро време дали истата функционирала :)
 7. Andrijeski

  Гори поштата во Скопје

  Македонски пошти во пламен! Првите фотографии доаѓаат од Twitter http://it.com.mk/makedonski-poshti-vo-plamen-prvite-sliki-doagaat-od-twitter/
 8. Andrijeski

  Помош околу PS, конкретно Marquee tool

  Па не го добив тоа што ми треба и така, ама благодарение на овој пост, во Refine edge со Contrast на 100% се добива саканиот ефект! :) Еве и сликичка:
 9. Andrijeski

  Помош околу PS, конкретно Marquee tool

  Намерно ставив feather, за да имам заоблени рабови. Ако имаш друга идеја како да имам заоблени рабови без feather и при тоа да користам marquee, кажи :) Или и покрај feather да не го добивам овој ефект..
 10. Andrijeski

  Помош околу PS, конкретно Marquee tool

  Кога селектирам и сецкам нешто со Marquee tool добивам ефект на "soft brush", и не е прецизно исечено. Да не знае некој кај се наоѓа ова сетирање? Конкретно ми треба за да направам заоблени рабови на слика, иако знам дека има други начини да се направи тоа, со marquee tool ми е најлесно...
 11. Andrijeski

  Дали можам на BSD да ставам фотошоп?

  Која би била поентата?
 12. Andrijeski

  AdSense и сл. во МК

  Ги немам читано најновите измени на правилниците, но најверојатно не би имал проблеми доколку прикажуваш реклами од различни рекламни сајтови.
 13. Andrijeski

  AdSense и сл. во МК

  Очигледно тоа е причината.. Ако правиш нешто, прави го како што треба :) Сепак склучуваш договор со една од најголемите компании во светот, гледај на тоа така.
 14. Andrijeski

  пои

  :molenje2:
На врв Дно