1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  336
  239
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не грешам ги проверувам сите трансакции после плаќање на сите има наплатено помеѓу 10-30 денари без разлика на цената која сум ја плаќал
   
 2. Spectral Block

  Spectral Block
  Intern

  17
  10
  27 Мај 2017
  Машко
  Чисто дополнителна информација.
  Мислам дека не грешам.
  Кога станува збор за трансфер од Upwork на PayPal, ти наплаќаат само 1 $.Мислам дека е уште така ( се однесува до 19 Јануари 2018 ).
  Кога станува збор за банков трансфер, Upwork ти наплаќа 30 $ фискно и некоја мала провизија ја плаќам на македонска банка ( и тоа банките се многу чудни. Некогаш наплаќаат 300 денара, некоаш ништо а генерално сумата што ја префрлам од Upwork е секогаш иста).
  Оваа информација е чисто да знаете ако планирате да користите македонска банка или PayPal.
   
 3. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко
  Неможам да разберам зашто го спомна PayPal во твојот случај ? како е поврзан ПејПал со провизиите спомнати погоре ?
   
 4. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  523
  517
  9 Декември 2015
  Машко
  Од каде ти е картичката? брендирана од oDesk, Fiverr? Или обична?
   
 5. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  336
  239
  4 oктомври 2011
  Машко
  Како што му пишав за Payoneer ... сам си ја извадов картичката а и мислам дека не постои таква опција сега со Upwork, преку нив да вадиш картичка.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  523
  517
  9 Декември 2015
  Машко
  Све бива. Ако ти тера така вози си :)
   
 7. King Kong

  King Kong
  Intern

  60
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Само што се регистрирав на upwork и не сфаќам која е логикава со задолжително внесување на своја слика, без наочари итн. Не може поинаку со друга слика?
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,007
  23,446
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А што е толку проблем да ставиш слика?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  523
  517
  9 Декември 2015
  Машко
  Без гајле, не е ова дејтинг сајт:)
   
  На wolverine и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,623
  2,422
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Тоа со слика им е нешто ново сега, мене уште ми стои смешен аватар од времето ставен уште кога беа Odesk :D
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  523
  517
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Mислам дека грешиш. Кога се зачленував на oDesk на времето исто ми бараа слика за да бидам verified. Како и да е, ставањето слика е тука за да го направи сајтот да изгледа професионално.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  792
  707
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Веќе неколку години е задолжително да имаш слика. Почнаа да прават и видео повици за верифицирање на сомнителни профили.
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,623
  2,422
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас го имам профилот од 2010 и не знам од кога почнале да бараат слика зашто од тогаш не сум правел нов профил и сега дознав за ова. А сеуште ми стои аватарот што го ставив тогаш и никој не ми побарал да го сменам.
   
 14. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  792
  707
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Моментот кога ќе се пожали некој за нешто, или ако контактираш техничка поддршка или постираш на форумот, или на рандом проверка, одма ќе ти го замрзнат профилот додека не поставиш слика, а може и да те маткаат да го верифицираш акаунтот пак.

  И јас кога го правев акаунтот немаше вакво нешто, но кога почнаа сериозно да си ја сваќаат работата со скамери кои отвараат еден тон профили воведоа задолжителна слика, и верифицирање на акаунтот со лична карта или пасош.

  Сепак апворк е место за нудење професионални услуги, смешно е да се криеш позади некаква си анонимност и да очекуваш луѓе да те платат добро. Во секоја продавница вработените носат идентификација на врат.
   
  esquimaux, NecrotoX и на l1d0v1c им се допаѓа ова.
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,623
  2,422
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да не бидам сфатен погрешно јас немам ништо против да има вистински слики, како што кажав профилот го направив одамна и тогаш најлесно ми било да ставам аватар, а и веројатно не сум ни размислувал за тоа, сум го ставил ради реда. Само ме зачуди дека направиле да е задолжително а мене ми стои аватарот. Сега откако дознав за ова сигурно дека нема да чекам да ми забележат, ќе си ставам некоја лична слика, ништо страшно :).
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  624
  27 Јуни 2012
  Upwork е сериозна работа, нормално е да бараат добро да ти биде среден профилот :D
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,039
  436
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,

  Дали само мене ме нервираат клиенти што постојано нешто прашуваат и бараат да им се објаснува?
  Сега што закачив еден клиент нонстоп е на чат, тоа ме нервира и деконцентрира, повќе со него пишувам отколку што работам.
  Дали вас ве нервираат вакви клеитни?
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  990
  795
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ако веќе имате contract не гледам никаква причина зошто да не пишуваш со него, над сето тоа ако пишуваш повеќе со клиентите = поголем job success score
   
 19. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  540
  1,875
  27 Јануари 2014
  Машко
  Направи си договор со клиентот кога си слободен за брифинг. Јас така имам направено и секој Понеделник и Петок имаме разговор на скајп, и често забегуваме со приватни разговори, ама тајм тракерот си работи. Не треба никаков проблем да имаш со ова.
   
  На BEST и artweb им се допаѓа ова.
 20. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,039
  436
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не викам да не пишувам, мора да постои комуникација со клиентите, но мислам дека таа треба да биде професионална.
  Буквално тој дреме на чат нон стоп некакви глупости ме прашува. Не ми останува време да работам, ептен замара.

  Ми се допаѓа идејата, фала.
   
  Изменето од модератор: 18 Јули 2018
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 21. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  609
  1,160
  10 Март 2011
  Машко
  Designer
  @artweb

  Доколку бара да му се објаснува што и како работиш, фино лепо дај му додатна понуда за Mentoring (while working) и решен проблем. Неколку пати ми се има случено да ми бараат клиентите што како правам, што користам и слично. На сите истото им го предложувам и до сега два-тројца имаат прифатено и стрикно комунициравме преку скајп со shared screen. Горе-доле додавам уште половина од сумата што сме ја договориле (ако е $1000, плус $500. На тајмер, колку му објаснуваш толку, али ќе искочат уште троа саати веруј)
   
  На Arabian и artweb им се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,007
  23,446
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ко што ти кажаа... што сака нека прашува, саатница си врти
   
  На BEST и artweb им се допаѓа ова.
 23. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,410
  595
  3 Мај 2010
  Машко
  Имав таков еден - рекордер. Низ годините сум имал стотици клиенти ама тој беше легенда. Актер(колку го бивало...) + Дигитален маркетер. Од Калифорнија беше и ќе станеше околу 10(негово) и веќе во 6-7 попладне мое мора да пише на скајп(не беше од upwork инаку). За секој најмал дел ќе пише, ама ај тоа муабет му се прави а бара да работам а и бара да знае што точно функционира на најмал код. Окапував до 2-3 ноќе.
  Најлошото е што не само пишуваше и ќе му текнеше некоја итна работа(идеја) во 3 кога само што сум легнал и ете го врти на скајп ме буди.
  Најчесто ќе му текнеше некоја фикс идеа и ме прашуваше дали и како може да се направи и што со тоа(ќе му текнеше нешто, па ќе се префрли на нешто друго итн) и додека разберам што сака и дали може тоа да се направи отишле неколку саати. И секако сакаше експрес брзи резултати, а ако нешто не бива одма да се жали кај мене(иако јас не сум одговорен што прави).
  Работев со него се додека не му побарав допочнителни пари за дополнителното време за анализи на неговите идеи(на fixed-price бев договорен) и кога намали со проекти а продолжи да му се прави муабет(неможев да се посветам и на други клиенти).
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,039
  436
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  И мојот е таков, плус ме прашува за спорт, политика, што сум мислел за спорот со името, за светското првенство, дрн, дрн.
   
 25. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  540
  1,875
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ако де, напиши му 20 страни у ворд што мислиш за спорот, ама нека тера тајм тракерот и немаш гајле.
   
  На BEST и artweb им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...