1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  12
  5
  3 Јануари 2019
  Машко
  Во "Fees" кога ќе се логираш на Payoneer пишува дека без разлика од каде вадиш, ако е надвор од државата каде што е базирана картичката ти наплаќаат 3.5% провизија.

  Ми имаат спомнато дека некаде во Скопје има девизен Банкомот, али не знам кај.
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  651
  687
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  и јас ко така да имам прочитано некаде (тука, низ форумов), ама веројатно дезинфорамции се, затоа што разговарав со вработени во 5+ банки (NLB, Stopanska, Komercijalna, Sparkase и уште една не знам која беше), никаде не даваат девизи.
  Законски е забрането, затоа што основна валута ни е МКД, и сите банкомати се програмирани тоа да даваат.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  12
  5
  3 Јануари 2019
  Машко
  Најверојатно е дезинформација. Мене ми кажаа на UpWork huddle-от дека постоел некој ваков банкомат. Иначе, сосема си во право околу тоа дека постои законска регулатива околу ова.
   
 4. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  975
  775
  4 Февруари 2014
  Машко
  Не е така, имам многу пати пробано и од искуство ти кажувам 0% fee имаш
   
 5. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  12
  5
  3 Јануари 2019
  Машко
  Пресметај според курсот што е од Mastercard колку треба да добиеш, а колку ти наплаќа Payoneer. И јас мислев така, ама зимаат 3.5%, ама во секој случај и да ги извадиш во евра, па кога ќе ги префрлиш во денари, пак ќе изгубиш 2-3% на конверзија. Пример со картичката што ја имам од Fiverr, малку помали се провизиите за разлика од таа од Upwork.

  Моето мислење е дека Payoneer си е супер опција, иако сега имаат повисоки провизии.
   
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  975
  775
  4 Февруари 2014
  Машко
  Другар, 0% провизија е од банкомат, ти зема провизија само банкоматот на пример фикс 1.5 евра или 2.5 евра.
   
 7. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Никогаш немам вадено на баномат во странство што пушта еур или усд, но читам на форумот на пејонир дека доста луѓе се жалат на тоа дека и покрај тоа што вадат на атм што пушта еур односно усд, пак им земало околу 3% фи, од пејонир објаснувањето е дека тоа е кросбордер фи кое е исто колку и фи-то за конверзија. околу 3-3,5%.
  И вистина на пејинир акаунтот го пишува дека постои корс бордер фи, и дека нема само во земјата од која ти е издадена картичката.
  Тоа би ми дошло, ако картичката ти е издадена од германија, на германски атм ке немаш фи, ако вадиш во Словенија ќе имаш.
  Можеби твојата картичка е издадена од Германија и вадиш на АТМ на Рајфајзен во Косово (ако не се лажам германска банка).
  Инаку не знам зошто тебе не би ти земале кросбордер фи.

  Имам слушано дека АТМ на Прокредит што е на Илинденска, во близина на Сити мол пуштал ЕУР, но претпоставувам по систем на менувачница, што значи провизиите би биле многу поголеми затоа што веројатно еврата ќе ти ги претвори во денари, па пак во евра. Претпоставувам, не сум 100% сигурен дека е така.
   
 8. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  558
  341
  20 Декември 2015
  Машко
  А што е поентата со тоа што на UpWork за македонија пиши дека може да се поврзе директ на сметка? Или само мижи да те мамам или големи провизии?
   
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  12
  5
  3 Јануари 2019
  Машко
  Изгледа не се разбравме добро! Не реков дека банкоматот ти кине 3.5% туку дека PAYONЕER ти ги зима. Кога ќе се логираш и ќе отидеш во fees ќе видиш најдоле дека тоа го пишува. Значи без разлика дали плаќаш на PoS терминал или ги вадиш парите преку ATM - Payoneer ти наплаќаат 3.5%. Додека порано наплаќаа доста помалку.

  Edit: @artweb погоре има објаснето дека се работи за cross border fee.
   
 10. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
 11. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Пејонир користам од 2014 и цело време исти се провизиите, бар кај мене не било доста помалку.
   
 12. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  12
  5
  3 Јануари 2019
  Машко
  ЕДИТ: Океј, ова е нешто што требаше на топик за Fiverr да го дискутирам. Зашто Upwork картичката од секогаш била базирана во Англија, наспроти на картичката од Фајвер што беше базирана во Белиза, па подоцна префрлена во Англија.

  Затоа и реков претходно реков дека порано имаше пониски провизии. Но, тоа се оденсува само на тие што користеле Fiverr Revenue Card, а на оние што од сам почеток имале Upwork Revenu Card. :)

  Затоа и направив збрка. ;)
   
  Последна промена: 11 Јануари 2019
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  И мојата е преку Upwork, веројатно картичките преку Fiverr имале некои поволности, па после ги скинале.
  Да може, не ми текнува колку се точно поровизиите но поголеми се.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  785
  668
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Да,
  И мојата беше од фајвер, и освен фиксните 3 долара за вадење на банкомат немаше никакви трошоци и провизии. Пред некоја година го поминав цел балкан, словенија и италија и нигде ништо ме ми наплатија, а исклучиво со таа плаќав. Ама од кога ја сменија картичката и банката на издавање, на секоја трансакција во мк зимаат процент, безразлика дали е на банкомат или пос терминал.
   
  На mkextremer и TheMarshal им се допаѓа ова.
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,377
  1,684
  10 Септември 2007
  Машко
  Пробано е дали дава ЕУР?
   
 16. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не сум пробал, но и да дава веројатно е по принцип на менувачниците, не сум сигурен дека се исплати.
   
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  651
  687
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  Ќе пробам викендов со помала сума. И мене ме интересира ова.
   
  sas_klar, stefan_v, tupacan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  258
  150
  26 Март 2016
  Машко
  Здраво дечки,

  Eдно кратко прашање: Си направив акаунт на Upwork, планирам да го користам. Следен чекор ми беше да порачам payoneer картичка (како скоро сите). Меѓутоа, дојдов до овој чекор:
  [​IMG]
  Дали знае некој зошто ми бара податоци од моја банкарска сметка кога мислев дека payoneer картичката не е врзана со никаква сметка кај нас.

  Поздрав.

  Imgur

  EDIT: Се обидував да внесам слика ама не успеав и како link на imgur ја ставив.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  543
  229
  5 ноември 2013
  Машко
  Јас внесов податоци, во некои од претходните страни има дискутирано, дека внесуваш твоја сметка како план Б ако имаш некој проблем со пајонеер да може да ти ги префрлат парите на твоја девизна Инаку и подоцна имаш опција за 15$ да си ги префрлиш на девизна.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  422
  160
  12 Април 2017
  Машко
  Ама на девизна е минимум $1000 колку што знам јас.
   
 21. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  543
  229
  5 ноември 2013
  Машко
  Толку не сум информиран.. Сепак мислам дека нема лимит.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  422
  160
  12 Април 2017
  Машко
  Еве сега проверив, па и горен лимит има.
  upload_2019-1-13_14-6-57.png
   
 23. Elimimimi

  Elimimimi
  Intern

  4
  0
  3 Јануари 2019
  Машко
  Imam eden rodnina, sega mislam 100 $ mu e casot, 80k earned for 3 years :)
   
 24. Professor

  Professor
  Intern

  38
  17
  2 Јануари 2013
  Машко
  Имам еден братучед од ЕБР, $300 му е часот. Досега $400к for 10 years :)
   
 25. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  62
  54
  21 oктомври 2014
  Машко
  Ви двоица тачни ли сте бе, немогуче!
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...