1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

1. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Во "Fees" кога ќе се логираш на Payoneer пишува дека без разлика од каде вадиш, ако е надвор од државата каде што е базирана картичката ти наплаќаат 3.5% провизија.

Ми имаат спомнато дека некаде во Скопје има девизен Банкомот, али не знам кај.

2. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

651
    687
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    и јас ко така да имам прочитано некаде (тука, низ форумов), ама веројатно дезинфорамции се, затоа што разговарав со вработени во 5+ банки (NLB, Stopanska, Komercijalna, Sparkase и уште една не знам која беше), никаде не даваат девизи.
    Законски е забрането, затоа што основна валута ни е МКД, и сите банкомати се програмирани тоа да даваат.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Најверојатно е дезинформација. Мене ми кажаа на UpWork huddle-от дека постоел некој ваков банкомат. Иначе, сосема си во право околу тоа дека постои законска регулатива околу ова.

4. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

975
    775
    4 Февруари 2014
    Машко
    Не е така, имам многу пати пробано и од искуство ти кажувам 0% fee имаш

5. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Пресметај според курсот што е од Mastercard колку треба да добиеш, а колку ти наплаќа Payoneer. И јас мислев така, ама зимаат 3.5%, ама во секој случај и да ги извадиш во евра, па кога ќе ги префрлиш во денари, пак ќе изгубиш 2-3% на конверзија. Пример со картичката што ја имам од Fiverr, малку помали се провизиите за разлика од таа од Upwork.

Моето мислење е дека Payoneer си е супер опција, иако сега имаат повисоки провизии.

6. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

975
    775
    4 Февруари 2014
    Машко
    Другар, 0% провизија е од банкомат, ти зема провизија само банкоматот на пример фикс 1.5 евра или 2.5 евра.

7. artweb

artweb
    Gaining Experience

994
    413
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Никогаш немам вадено на баномат во странство што пушта еур или усд, но читам на форумот на пејонир дека доста луѓе се жалат на тоа дека и покрај тоа што вадат на атм што пушта еур односно усд, пак им земало околу 3% фи, од пејонир објаснувањето е дека тоа е кросбордер фи кое е исто колку и фи-то за конверзија. околу 3-3,5%.
    И вистина на пејинир акаунтот го пишува дека постои корс бордер фи, и дека нема само во земјата од која ти е издадена картичката.
    Тоа би ми дошло, ако картичката ти е издадена од германија, на германски атм ке немаш фи, ако вадиш во Словенија ќе имаш.
    Можеби твојата картичка е издадена од Германија и вадиш на АТМ на Рајфајзен во Косово (ако не се лажам германска банка).
    Инаку не знам зошто тебе не би ти земале кросбордер фи.

Имам слушано дека АТМ на Прокредит што е на Илинденска, во близина на Сити мол пуштал ЕУР, но претпоставувам по систем на менувачница, што значи провизиите би биле многу поголеми затоа што веројатно еврата ќе ти ги претвори во денари, па пак во евра. Претпоставувам, не сум 100% сигурен дека е така.

8. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

558
    341
    20 Декември 2015
    Машко
    А што е поентата со тоа што на UpWork за македонија пиши дека може да се поврзе директ на сметка? Или само мижи да те мамам или големи провизии?

9. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Изгледа не се разбравме добро! Не реков дека банкоматот ти кине 3.5% туку дека PAYONЕER ти ги зима. Кога ќе се логираш и ќе отидеш во fees ќе видиш најдоле дека тоа го пишува. Значи без разлика дали плаќаш на PoS терминал или ги вадиш парите преку ATM - Payoneer ти наплаќаат 3.5%. Додека порано наплаќаа доста помалку.

Edit: @artweb погоре има објаснето дека се работи за cross border fee.

10. artweb

artweb
    Gaining Experience

994
    413
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
  11. artweb

artweb
    Gaining Experience

994
    413
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Пејонир користам од 2014 и цело време исти се провизиите, бар кај мене не било доста помалку.

12. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    ЕДИТ: Океј, ова е нешто што требаше на топик за Fiverr да го дискутирам. Зашто Upwork картичката од секогаш била базирана во Англија, наспроти на картичката од Фајвер што беше базирана во Белиза, па подоцна префрлена во Англија.

Затоа и реков претходно реков дека порано имаше пониски провизии. Но, тоа се оденсува само на тие што користеле Fiverr Revenue Card, а на оние што од сам почеток имале Upwork Revenu Card. :)

Затоа и направив збрка. ;)

Последна промена: 11 Јануари 2019
    На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  13. artweb

artweb
    Gaining Experience

994
    413
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    И мојата е преку Upwork, веројатно картичките преку Fiverr имале некои поволности, па после ги скинале.
    Да може, не ми текнува колку се точно поровизиите но поголеми се.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

785
    668
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Да,
    И мојата беше од фајвер, и освен фиксните 3 долара за вадење на банкомат немаше никакви трошоци и провизии. Пред некоја година го поминав цел балкан, словенија и италија и нигде ништо ме ми наплатија, а исклучиво со таа плаќав. Ама од кога ја сменија картичката и банката на издавање, на секоја трансакција во мк зимаат процент, безразлика дали е на банкомат или пос терминал.

На mkextremer и TheMarshal им се допаѓа ова.
  15. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,377
    1,684
    10 Септември 2007
    Машко
    Пробано е дали дава ЕУР?

16. artweb

artweb
    Gaining Experience

994
    413
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Не сум пробал, но и да дава веројатно е по принцип на менувачниците, не сум сигурен дека се исплати.

17. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

651
    687
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Ќе пробам викендов со помала сума. И мене ме интересира ова.

sas_klar, stefan_v, tupacan и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

258
    150
    26 Март 2016
    Машко
    Здраво дечки,

Eдно кратко прашање: Си направив акаунт на Upwork, планирам да го користам. Следен чекор ми беше да порачам payoneer картичка (како скоро сите). Меѓутоа, дојдов до овој чекор:
    Дали знае некој зошто ми бара податоци од моја банкарска сметка кога мислев дека payoneer картичката не е врзана со никаква сметка кај нас.

Поздрав.

Imgur

EDIT: Се обидував да внесам слика ама не успеав и како link на imgur ја ставив.

Последна промена: 13 Јануари 2019
  19. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

543
    229
    5 ноември 2013
    Машко
    Јас внесов податоци, во некои од претходните страни има дискутирано, дека внесуваш твоја сметка како план Б ако имаш некој проблем со пајонеер да може да ти ги префрлат парите на твоја девизна Инаку и подоцна имаш опција за 15$ да си ги префрлиш на девизна.

20. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Ама на девизна е минимум $1000 колку што знам јас.

21. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

543
    229
    5 ноември 2013
    Машко
    Толку не сум информиран.. Сепак мислам дека нема лимит.

22. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Еве сега проверив, па и горен лимит има.
    upload_2019-1-13_14-6-57.png

23. Elimimimi

Elimimimi
    Intern

4
    0
    3 Јануари 2019
    Машко
    Imam eden rodnina, sega mislam 100 $ mu e casot, 80k earned for 3 years :)

24. Professor

Professor
    Intern

38
    17
    2 Јануари 2013
    Машко
    Имам еден братучед од ЕБР, $300 му е часот. Досега $400к for 10 years :)

25. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

62
    54
    21 oктомври 2014
    Машко
    Ви двоица тачни ли сте бе, немогуче!

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...